1 liga męska: Odrodzenie Stali, Polonia 2011 na szczycie

Pomimo pierwszej w tym sezonie porażki na własnym parkiecie koszykarze Big Star Tychy awansowali wczoraj na pierwsze miejsce w tabeli. Dzisiaj nowym liderem, po zwycięstwie w Zielonej Górze z Intermarche Zastalem, została Polonia 2011 Warszawa.
<strong>Intermarche Zastal Zielona Góra - Polonia 2011 Warszawa 80:87</strong>
W jedynym niedzielnym spotkaniu koszykarze Intermarche Zastalu nie sprostali na własnym parkiecie zespołowi Polonii 2011. Tym samym warszawianie zrewanżowali się za porażkę po dwóch dogrywkach w pierwszej rundzie spotkań. Mecz rozpoczął się od wysokiego prowadzenia gospodarzy 17:3, po 10 minutach było już jednak tylko 23:21. Od tego czasu przewagę zaczęli mieć młodzi gracze ze stolicy, którzy kilkupunktową przewagę wypracowali w trzeciej kwarcie. Polonię 2011 do wygranej poprowadził duet Dardan Berisha (23 pkt, 5 zbiórek i 4 asysty) - Przemysław Lewandowski (21 punktów).
<strong>AZS PWSZ OSRiR Kalisz - Asseco Prokom II Sopot 74:73</strong>
Do samego końca ważyły się losy meczu AZS Kalisz z Asseco Prokomem II Sopot. Przy czteropunktowym prowadzeniu akademików na dwie minuty przed końcem za trzy trafili przyjezdni. Później żaden z zespołów nie oddał już celnego rzutu, a po raz ostatni - równo z końcową syreną - rzucały rezerwy Asseco Prokomu. Najwięcej punktów dla AZS zdobył Dariusz Kalinowski - 20, w drużynie z Trójmiasta Sławomir Sikora rzucił 22 punkty, a Jakub Załucki 20.
<strong>Sokół Łańcut - MKS Dąbrowa Górnicza 53:80</strong>
Najwyżej porażki na własnym parkiecie od czasów występów w pierwszej lidze doznali koszykarze Sokoła Łańcut, którzy ulegli MKS Dąbrowa Górnicza 53:80. Do tej pory największą różnicą punktową Sokół przegrał w Łańcucie na początku listopada 2006 roku z Górnikiem Wałbrzych, wówczas było jednak 68:94. Zespół z Zagłębia do wygranej poprowadził Łukasz Szczypka (27 punktów) - pod względem zdobyczy punktowej najlepszy mecz tego zawodnika w pierwszej lidze.
<strong>ŁKS Sphinx Petrolinvest Łódź - Sudety Jelenia Góra 78:60</strong>
Przy 20 strat przyczyniło się do porażki Sudetów Jelenia Góra w Łodzi z drużyną ŁKS. Dla zespołu beniaminka była to czwarta porażka w kolejnym meczu ligowym, ŁKS wygrał w Łodzi najwyżej od czasu, gdy w klubie pracuje Radosław Czerniak. O tak wysokim zwycięstwie zdecydowała ostatnia, wygrana 27:13 kwarta meczu. Trener Czerniak korzystał w tym meczu ze wszystkich dwunastu graczy. Kolejny dobry mecz w Łodzi rozegrał Jakub Dłuski (19 pkt, 13 zbiórek).
<strong>Big Star Tychy - Stal Stalowa Wola 77:81</strong>
Wszystko, co dobre kiedyś musi się skończyć. Big Star przegrał swój pierwszy mecz w Tychach od czasu kwietniowej porażki ze Sportino Inowrocław w ćwierćfinale play-off. Tym samym koszykarze Stali zrewanżowali się drużynie Big Star za porażkę w pierwszej rundzie spotkań, po której zespół ze Stalowej Woli przegrał aż sześć kolejnych spotkań. Najskuteczniejszym strzelcem gości był Bartłomiej Szczepaniak (19 pkt), jedno ze słabszych spotkań w tym sezonie pierwszej ligi rozegrał Damian Kulig (9 pkt - 3/8 za 2 i 6 zbiórek).
<strong>Żubry Białystok - Resovia Rzeszów 81:70</strong>
Ostatnia w tabeli Resovia Rzeszów nie wygrała drugiego w tym sezonie meczu wyjazdowego. Podopieczni Bogusława Wołoszyna nie sprostali w Białymstoku miejscowym Żubrom. Gospodarze przewagę wypracowali dopiero w trzeciej części meczu, do przerwy Żubry prowadziły bowiem tylko jednym punktem. Rekord kariery - 6 bloków zanotował mierzący 204 cm wzrostu Rafał Kulikowski, który dołożył do tego 8 punktów i 8 zbiórek.
<strong>Siarka Tarnobrzeg - AZS AWF Katowice 72:67</strong>
Do przerwy Siarka Tarnobrzeg przegrywała z AZS AWF Katowice różnicą jednego punktu. Wypracowanej w trzeciej kwarcie przewagi zawodnicy z Podkarpacia nie oddali już jednak do końca. Dla Siarki było to trzecie zwycięstwo z rzędu, akademicy przegrali zaś szósty kolejny mecz. Nie do zatrzymania dla podkoszowych z Katowic był Piotr Miś (19 pkt, 14 zbiórek i 4 bloki).