1 liga męska: Big Star goni Polonię 2011 (relacje)

Po zwycięstwie nad Intermarche Zastalem Zielona Góra drużyna Big Stara Tychy ma tyle samo punktów co prowadząca w tabeli Polonia 2011 Warszawa. Na pięć kolejek przed końcem awansu do play-off są już pewne cztery zespoły, a dwa kolejne dzieli od tego tylko jedna wygrana.
Resovia Rzeszów - MKS Dąbrowa Górnicza 63:76
Resovia Rzeszów podobnie jak AZS AWF Katowice jeszcze w tym roku nie wygrała, zespół z Podkarpacia uległ na własnym parkiecie walczącemu o awans do play-off MKS-owi Dąbrowa Górnicza. Dla pewnych już ostatniego miejsca w tabeli podopiecznych Bogusława Wołoszyna była to dziesiąta porażka z rzędu. Wydarzeniem tego spotkania jest pierwsze double-double w seniorskiej koszykówce 17-letniego skrzydłowego gospodarzy Kacpra Młynarskiego (23 pkt, 10 zbiórek i 4 bloki), a wszystko to w niespełna 30 minut. Najwięcej punktów dla zespołu z Dąbrowy Górniczej rzucił Radosław Basiński (13).
Stal Stalowa Wola - AZS AWF Katowice 94:75
Stal, która przed spotkaniem uważana była za zdecydowanego faworyta do zwycięstwa, nie zawiodła i pokonała AZS AWF Katowice. Dla drużyny z Górnego Śląska była to już trzynasta porażka z rzędu. Po dwóch kwartach meczu gospodarze prowadzili różnicą tylko trzech punktów, ale po przerwie szybko powiększyli przewagę do dziesięciu. O zwycięstwie Stali przesądziła dobra skuteczność za dwa punkty (73%) oraz wygrane 30 do 13 zbiórki. Wśród gospodarzy najskuteczniejszym strzelcem był Tomasz Andrzejewski (19 punktów i 4 zbiórki), dla pokonanych 23 punkty rzucił Artur Donigiewicz.
AZS PWSZ OSRiR Kalisz - Sokół Łańcut 52:55
Po wyrównanym i zaciętym do samego końca spotkaniu Sokół pokonał drużynę AZS Kalisz. Mistrzowie Podkarpacia w całym meczu zanotowali 18 strat (przy tylko 6 gospodarzy), a mimo to zdołali pokonać akademików. Sokół dzięki wygranej liczy się jeszcze w walce o awans do play-off, AZS nie uniknięcie play-out ma już tylko matematyczne szanse. Najskuteczniejszym koszykarzem w zespole Dariusza Kaszowskiego był Tomasz Pisarczyk (16 pkt i 4 zbiórki), najlepszy mecz na parkietach pierwszej ligi rozegrał jego młodszy brat Wojciech (9 punktów i 2 zbiórki).
Big Star Tychy - Intermarche Zastal Zielona Góra 75:69
Dwunaste zwycięstwo w trzynastym meczu w Tychach zanotowali koszykarze Big Stara, którzy pokonali zespół Intermarche Zastalu. Dla drużyny z Zielonej Góry była to pierwsza porażka od sześciu spotkań. Po dwóch kwartach gospodarze prowadzili różnicą dziewięciu punktów (45:36) i zdołali utrzymać przewagę już do końca meczu. Dla zwycięzców 17 punktów, 6 zbiórek i 3 bloki miał Damian Kulig, a silny skrzydłowy Tomasz Bzdyra rzucił najwięcej punktów w tym sezonie (14). 53 z 69 punktów Intermarche Zastalu zdobyli Jarosław Kalinowski, Paweł Wiekiera i Łukasz Wiśniewski.
Żubry Białystok - Siarka Tarnobrzeg 68:74
Awans Żubrów do play-off coraz mniej realny. Podopieczni Marka Kubiaka ulegli w Białymstoku drużynie Siarki Tarnobrzeg różnicą sześciu punktów, choć po trzech kwartach prowadzili dwoma. Zespół z Podkarpacia po tej wygranej awansował na czwarte miejsce w tabeli. 29 punktów i 8 przechwytów miał obrońca gości Bartosz Krupa, najefektywniejszym graczem Żubrów tradycyjnie był Andrzej Misiewicz (15 pkt, 9 zbiórek i 3 przechwyty).
Asseco Prokom II Sopot - Sudety Jelenia Góra 68:76
Walczący o uniknięcie play-out koszykarze beniaminka rozgrywek Sudetów Jelenia Góra pokonali w Sopocie rezerwy Asseco Prokomu. Po tej porażce drużyna z Trójmiasta ma małe szanse by zapewnić sobie przewagę własnego parkietu w walce o utrzymanie. O przegranej miejscowych zadecydowała zbyt duża liczba strat (21), aż 8 miał najlepszy strzelec zespołu Jakub Załucki. Dziewiąte double-double w sezonie zanotował środkowy gości Tomasz Wojdyła (11 pkt i 13 zbiórek)
MOSiR Krosno - Polonia 2011 Warszawa 82:89
Po zwycięstwie w Krośnie zespołu Polonii 2011 już tylko Big Star Tychy ma szansę odebrać drużynie ze stolicy pierwsze miejsce w tabeli. Grający bez najskuteczniejszego strzelca zespołu Dardana Berishy (uraz pleców) oraz doświadczonego skrzydłowego Przemysława Lewandowskiego, goście pokonali niedawnego lidera dzięki wygranej 26:15, trzeciej kwarcie meczu. Nie do zatrzymania był Mateusz Bartosz (21 pkt i 13 zbiórek), którego wspierał rozgrywający Tomasz Śnieg (26 punktów). Po ponad miesięcznej przerwie na parkiet powrócił zmagający się z kontuzją pleców Piotr Pluta. Niski skrzydłowy gospodarzy niczym się jednak nie wyróżnił.
Znicz Basket Pruszków - ŁKS Sphinx Petrolinvest Łódź 77:72
Czwarte zwycięstwo z rzędu w Pruszkowie zanotowali koszykarze Znicza Basket, którzy po zaciętym spotkaniu pokonali walczący o czwarte miejsce w tabeli ŁKS Łódź. Miejscowi przegrywali do przerwy różnicą ośmiu punktów (27:35), po zmianie stron potrafili jednak zdobyć o trzynaście punktów więcej (50:37). W drużynie gospodarzy na wyróżnienie zasłużył, zastępujący w drugiej połowie kontuzjowanego Marcina Eckę, kapitan Dominik Czubek (13 punktów, 6 przechwytów i 6 asyst). Kolejny dobry mecz przeciwko drużynie z Pruszkowa zanotował Jakub Dłuski (22 pkt i 12 zbiórek).