U16 Mężczyzn: Polacy się rozkręcają

Reprezentacja Polski sprawiła ogromną niespodziankę na mistrzostwach Europy do lat 16. Biało-czerwoni pokonali stawianych w roli faworytów Litwinów 77:69.

Mimo licznie zebranych kibiców w Cido Arena w Poniewieży, a także niesamowitego Domantasa Sabonisa, reprezentacja Polski pokonała stawianych w roli faworytów Litwinów. Na nic zdało się niesamowite double-double Sabonisa, który zbierając 27 piłek, wyrównał rekord FIBA Europe w rozgrywkach młodzieżowych.

Wtorkowe spotkanie od samego początku było niesamowicie wyrównane, a Polacy i Litwini wymieniali się prowadzeniem aż 16-krotnie, aczkolwiek przez większość spotkania to biało-czerwoni przeważali. W czwartej kwarcie Polacy wyszli na 9-punktowe prowadzenie, a Litwini spudłowali wszystkie siedem "trójek" w czwartej kwarcie.

Z dorobkiem 23 punktów najlepszym strzelcem drużyny byl Marek Zywert, ale w decydującym momencie odpowiedzialność na swoje barki wziął jego brat bliźniak, Kamil, który nie tylko skutecznie przytrzymywał piłkę i w czwartej kwarcie rzucił sześc punktów.

Dzięki temu zwycięstwu Polacy wciąż liczą się w walce o awans do ćwierćfinału, mimo że do drugiej rundy przeszli z bilansem 0-2. Decydujący będzie jutrzejszy mecz z Serbią, który rozpocznie się o 14:45 polskiego czasu. Relacja statystyczna na http://u16men.fibaeurope.com/en/default.asp .

Polska - Litwa 77:69 (16:13, 20:24, 20:18, 21:14)

Polska: Marek Zywert 23, Artur Włodarczyk 11, Filip Pruefer 10, Kamil Zywert 10, Igor Wadowski 9, Grzegorz Kulka 8, Mateusz Stawiak 4, Michał Marek 2, Wojciech Jakubiak 0, Mateusz Fatz 0,