Polka wśród juniorek rzuca najlepiej na świecie

Monika Naczk (z prawej) zajęła drugie miejsce, najlepsze wśród kobiet, w konkursie rzutu za trzy punkty, który odbył się w niedzielę w ramach mistrzostw świata w koszykówce ulicznej 3x3 w kategorii U-18. Zawodniczka UKS Bryza Kolbudy i SMS PZKosz Łomianki przegrała tylko z Treevannem Mosesem z Belize.

W konkursie nie było podziału na płeć. Podobnie jak w rozgrywkach ligowych panie rzucały jedynie nieco lżejszą i mniejszą piłką. W eliminacjach każdy z zawodników oddał po dziesięć rzutów za trzy punkty na wprost kosza. Dwaj juniorzy i dwie juniorki z największą liczbą celnych rzutów w najlepszym czasie awansowali do finału.

Monika Naczk w eliminacjach uzyskała 7 punktów w czasie 30 sekund. Tyle samo celnych prób miał jedynie Treevanne Moses z Belize, który potrzebował na to zaledwie 21 sekund. Litwin Justinas Gecas i Elisa Penna z Włoch znaleźli się w finale z dorobkiem 6 punktów, uzyskanym w czasie odpowiednio 23 i 29 sekund.

Reprezentant Belize także w decydującej rozgrywce okazał się bezkonkurencyjny, poprawiając jeszcze swój wynik z eliminacji. Moses uzyskał 8 punktów. Druga ponownie była Monika Naczk (4 punkty), która za swój wyczyn otrzymała srebrny medal. Na najniższym stopniu podium znalazł się Justinas Gecas z Litwy.

- Nie da się ukryć, że byłam mocno zestresowana występem w finale. Nawet nie wiem, czy miałam specjalny doping, bo docierało do mnie tylko wsparcie dziewczyn z mojej drużyny - relacjonowała kilka chwil po finale Naczk. - Z każdej drużyny w eliminacjach brały udział dwie osoby, a mi udało się je przebrnąć. Mam nadzieję, że będę miała jeszcze okazję wziąć udział w tego typu zawodach - dodała

Od piątku do niedzieli w położonym nieopodal Madrytu ponad stutysięcznym Alcobendas odbyły się mistrzostwa świata w koszykówce ulicznej 3x3 w kategorii U18. Polskę reprezentowali juniorzy:  Wojciech Czerlonko (Meduza De La Salle Gdańsk), Maciej Kochaniak (ŁKS KM Łódź), Patryk Wal (ŁKS KM Łódź) i Patryk Wiśniewski (ŁKS KM Łódź) oraz juniorki: Julia Adamowicz (INEA AZS Poznań), Justyna Hołtyn (MKS Orzeł Polkowice), Monika Naczk (UKS Bryza Kolbudy/SMS PZKosz Łomianki), Angelika Stankiewicz (UKS Jagiellonka Warszawa/SMS PZKosz Łomianki).

Juniorzy w rywalizacji drużynowej zajęli 17. miejsce (bilans 4-3) a juniorki 16. Wśród panów triumfowali Serbowie, którzy nie przegrali żadnego z dziesięciu spotkań w turnieju, ogrywając w finale reprezentację Stanów Zjednoczone. Najlepszymi juniorkami zostały Amerykanki, lepsze w decydującym meczu od Hiszpanek.