Mistrzostwa Polski U18 - 3x3 - dominacja Gdyni

W zakończonych we Wrześni finałach Mistrzostw Polski 3x3 w kategorii U -18 wygrały zespoły GTK Gdynia, które wywalczyły tytuły mistrzowskie w kategorii dziewcząt i chłopców. Srebrne krążki otrzymały ekipy CHROBRY BASKET Głuchołazy wśród dziewcząt i AZS PWSZ TO NIE TAKIE ŁATWE Skierniewice wśród chłopców. Na najniższym stopniu podium stanęły dziewczęta z zespołu POSZUKIWACZE SŁUCHAWEŁEK Poznań i chłopcy z ATARI Władysławowo.

Turniej finałowy rozgrywany na wrzesińskim rynku kończył cykl 12 turniejów eliminacyjnych, które od lutego do maja odbywały się w całej Polsce. Wśród finalistów mogliśmy zobaczyć zawodników i zawodniczki młodzieżowych reprezentacji Polski, które niedawno zakończyły rozgrywki mistrzowskie w koszykówce 5x5.

Mistrzostwa Świata 3x3 U18 odbędą się w Indonezji w dniach 26-29 września 2013. Wezmą w nich udział 32 drużyny, w tym reprezentacja Polski, która udział zapewniła sobie dzięki wynikom osiągniętym w ubiegłorocznej edycji, a także popularności koszykówki 3x3 w Polsce.   Kategoria U18 oznacza, że mogą wziąć w niej udział zawodnicy urodzeni 1 stycznia 1995 roku lub później. Przynależność klubowa nie ma znaczenia. Oprócz rywalizacji drużynowej, medale mistrzostw Świata można wywalczyć również w kategoriach indywidualnych (m.in. konkursie wsadów czy konkursie sprawnościowym Skills Challenge)

- To dla nas ogromne wyróżnienie. Polska znalazła się w elitarnym gronie dzięki popularności koszykówki ulicznej w naszym kraju oraz wyników, jakie osiągamy. To także efekt pracy, jaką wykonujemy, aby boiska przy szkołach, osiedlach i w parkach były pełne fanów basketu w każdym wieku. Turniej we Wrześni stał na wysokim poziomie i jest tego znakomitym przykładem - mówi Grzegorz Bachański, prezes Polskiego Związku Koszykówki.

Zaciętą walkę młodych koszykarzy obserwowali przedstawiciele zarządu PZKosz: prezes Grzegorza Bachański oraz wiceprezesi: Wojciecha Chomicz i Zdzisław Kassyk. Turniej wspierały także władze miasta Wrześni oraz Polska Liga Koszykówki.

Koszykówka 3x3 jest od wielu lat bardzo popularna na całym świecie. Wiosną i latem w Polsce organizowanych jest kilkadziesiąt turniejów, które zapewniają zawodnikom wysoki poziom, a widzom świetną rozrywkę. Granie "trzech na trzech" zyskało także uznanie władz światowej federacji FIBA. Koszykówka 3x3 ubiega się o status dyscypliną olimpijskiej.

W zeszłym roku w Mistrzostwach Świata 3x3 w kategorii U-18 rozgrywanych w Hiszpanii dziewczęta zajęły 16 miejsce, a chłopcy uplasowali się na 17 pozycji. W rywalizacji indywidualnej srebrny medal w konkurencji rzutów za 3 pkt. wywalczyła Monika Naczk. Polacy udanie zaprezentowali się również w kategorii open. W turnieju 3x3 FIBA World Tour Masters w Stambule drużyna z Mrągowa  dotarła do ćwierćfinału. Niewiele brakowało, a wywalczyłaby awans do wielkiego finału FIBA World Tour. Przypomnijmy także, że światowy konkurs „dunkerów” w Miami wygrał Polak – Rafał „Lipek” Lipiński.

Więcej informacji o turniejach 3x3 na stronie Stowarzyszenia Streetball Polska - http://www.streetballpolska.pl/