Polska lepsza od Rosji! Drugie zwycięstwo na EuroBaskecie

Reprezentacja Polski ma już dwa zwycięstwa na Mistrzostwach Europy! W niedzielę Biało-Czerwoni pokonali Rosję 82:79. Najlepszym strzelcem kadry trenera Mike’a Taylora był Adam Waczyński z 23 punktami. W poniedziałek o godz. 21.00 nasza kadra zagra z gospodarzami - Francją. Transmisja w TVP Sport i sport.tvp.pl.

news Zdjęcia | Andrzej Romański

KOMENTARZE PO MECZU | GALERIA | KARNOWSKI: ROBIŁEM TO, CO WYMAGA TRENER | PONITKA: WAŻNA JEST ZESPOŁOWOŚĆ

Biało-Czerwoni zanotowali bardzo pozytywny początek spotkania. Dwie trójki trafił Adam Waczyński, a po świetnej kontrze i wsadzie Mateusza Ponitki prowadzili 10:5. Później to Rosjanie przejęli inicjatywę - dzięki akcji 2+1 Andrieja Zubkowa zdobyli minimalną przewagę. Polacy potrafili jeszcze wygrywać czterema punktami po rzucie Marcina Gortata, ale rywale zakończyli kwartę serią 7:0. Wynik po pierwszej kwarcie był lepszy dla Rosji - 22:19.

W drugiej części meczu po kolejnych trafieniach Zubkowa zespół trenera Jewgienija Paszutina prowadził nawet siedmioma punktami. Wtedy jednak za zdobywanie punktów wzięli się Łukasz Koszarek, Przemysław Zamojski i Adam Waczyński, a po zbiórce w ataku i rzucie Przemysława Karnowskiego to Biało-Czerwoni ponownie mieli przewagę - 33:30. Mecz był jednak ciągle niezwykle wyrównany i żadna z drużyn nie zamierzała odstawać od przeciwnika. Ostatecznie po kolejnym trafieniu świetnie spisującego się Adama Waczyńskiego pierwsza połowa zakończyła się zwycięstwem naszej reprezentacji 42:40.

Trzecia kwarta niewiele różniła się od poprzednich. Obie ekipy ciągle nie potrafiły zbudować bezpiecznej przewagi. Doping polskich kibiców w Montpellier bardzo dobrze podziałał jednak na Mateusza Ponitkę. Jego dwa efektowne wsady rozbudziły zespół prowadzony przez trenera Mike’a Taylora. Po późniejszej akcji A.J. Slaughtera prowadzenie naszej kadry wzrosło do ośmiu punktów. Tę przewagę zmniejszyli Zubkow, Monia i Woroncewicz, ale to Biało-Czerwoni po trzech kwartach wygrywali 60:56.

Reprezentacja Polski w ostatniej części meczu kontrolowała sytuację na boisku. Było to możliwe głównie dzięki dobrej skuteczności spod kosza Przemysława Karnowskiego. Na linii rzutów wolnych nie zawodził także Adam Waczyński - po jego trafieniach było 72:64. Końcówka meczu była jednak dramatyczna. Najpierw trójkę trafił Chwostow, następnie rzuty wolne wykorzystał faulowany Witalij Fridzon i nagle przewaga naszego zespołu zmniejszyła się do dwóch punktów. Do końca meczu pozostało jednak tylko sześć sekund, a Rosjanie nie trafiali swoich rzutów. Ostatecznie Reprezentacja Polski wygrała 82:79.

W poniedziałek o godz. 21.00 Polska zagra z gospodarzami - Francją. Transmisja w TVP Sport i sport.tvp.pl.

Rosja - Polska 79:82 (22:19, 18:23, 16:18, 23:22)

Rosja: Zubkow 21, Woroncewicz 12, Chwostow 11, Fridzon 8, Monia 8, Wialcew 7, Kurbanow 7, Antonow 2, Patejew 2, Ponkraszow 1

Polska: Waczyński 23, Gortat 18, Ponitka 10, Karnowski 8, Slaughter 7, Koszarek 5, Cel 4, Zamojski 3, Gruszecki 3, Kulig 1, Czyż 0