Zacięta końcówka z Izraelem, Polska w 1/8 mistrzostw Europy

Do ostatniej minuty ważyły się losy spotkania Polski z Izraelem. Ostatecznie Biało-Czerwoni musieli uznać wyższość rywala - 75:73. Mimo tego wyniku, kadra trenera Mike’a Taylora ma już zapewniony awans do 1/8 mistrzostw Europy.

news Zdjęcia | Andrzej Romański

Wynik trójką otworzył Damian Kulig i to właśnie on oraz Marcin Gortat byli najważniejszymi zawodnikami Reprezentacji Polski w pierwszych minutach spotkania. Po akcji naszego jedynaka w NBA Biało-Czerwoni prowadzili 15:10. Dobrze prezentował się jednak Raviv Limonad, a po dwóch trójkach Omriego Casspiego to rywale wyszli na jednopunktową przewagę. Rzutem z dystansu w tej części gry odpowiedział jeszcze Aaron Cel i ostatecznie to Polacy wygrywali po 10 minutach 24:22.

Druga część meczu nie była już tak ofensywna. Co więcej, na początku przewagę po trafieniach Casspiego oraz Elishaya Kadira zanotował Izrael. Zespół trenera Mike’a Taylora miał spore problemu z defensywą przeciwnika, przez co nie zdobywał już tylu punktów. Trafiali za to D’Or Fischer oraz Gal Mekel, a to oznaczało, że po pierwszej połowie to ekipa trenera Ereza Edelshteina była lepsza - 35:32.

Po 15-minutowej przerwie ponownie świetnie spisywał się Damian Kulig. To po jego trójce Reprezentacja Polski prowadziła 43:39. Izraelczycy starali się być jednak cały czas maksymalnie blisko naszej kadry i nie pozwalali na zbudowanie większej przewagi. Ciągle dobrze radził sobie także Fischer, który często trafiał z półdystansu. Po trzeciej kwarcie na tablicy wyników było 51:50 dla naszych rywali.

Czwarta część meczu ponownie była niezwykle zacięta, chociaż to ekipa trenera Edelshteina częściej utrzymywała się na minimalnym prowadzeniu. Na około dwie minuty przed końcem trójkę trafił Yogev Ohayon, a to pozwoliło Izraelowi prowadzić czterema punktami. Jak się okazało - ta przewaga ustawiła przebieg ostatnich akcji. Izraelczycy faulowali, Polacy skutecznie wykonywali rzuty wolne, ale aby utrzymać swoje szanse w tym meczu również musieli faulować. Ostatecznie w tej wymianie na lepszej pozycji byli rywale, którzy wygrali 75:73.

W czwartek o godz. 15.00 Reprezentacja Polski rozegra swój ostatni mecz w fazie grupowej z Finlandią. Transmisja w TVP Sport i sport.tvp.pl.

Polska - Izrael 73:75 (24:22, 8:13, 18:16, 23:24)

Polska: Kulig 13, Waczyński 13, Gortat 11, Slaughter 9, Cel 6, Ponitka 6, Zamojski 5, Koszarek 4, Karnowski 4, Gruszecki 2, Czyż 0

Izrael: Mekel 18, Fischer 15, Casspi 14, Limonad 9, Kadir 8, Ohayon 7, Eliyahu 4, Dawson 0, Yivzori 0