Hiszpania za mocna

Po zaciętym spotkaniu i nieustępliwej grze Biało-Czerwonych Hiszpania pokonała Polskę 80:66 w 1/8 finału mistrzostw Europy we Francji. Najlepszym zawodnikiem zespołu trenera Mike’a Taylora był Damian Kulig z 10 punktami.

news Zdjęcia | Andrzej Romański

Reprezentacja Polski po pierwszych akcjach Damiana Kuliga i Marcina Gortata prowadziła 4:0, ale dziesięć kolejnych punktów rzucili rywale, trafiając m.in. dwie trójki. Biało-Czerwoni nie zamierzali jednak ustępować Hiszpanom. Straty odrabiali m.in. Adam Waczyński i A.J. Slaughter, a po kontrze Mateusza Ponitki był remis po 15. Nie do zatrzymania był Pau Gasol - to jego 10 punktów pozwoliło Hiszpanom prowadzić 25:20.

Bardzo dobre wejście Przemysława Karnowskiego i seria 7:0 ponownie dała Polakom przewagę na początku drugiej kwarty. Od tego momentu mecz zdecydowanie się wyrównał i obie ekipy wymieniały się co chwilę na prowadzeniu. Duży aplauz publiczności zebrał przede wszystkim efektowny wsad w kontrze Mateusza Ponitki. Ostatecznie dzięki trafieniu Nikoli Miroticia ekipa trenera Sergio Scariolo wygrywała po 20 minutach 41:39.

Z dużą energią Polacy weszli też w trzecią kwartę. Świetnie prezentował się przede wszystkim Adam Waczyński. To właśnie m.in. po jego rzutu wolnym nasza kadra wygrywała 48:46. Mecz był jednak ciągle zacięty, a Biało-Czerwoni maksymalnie prowadzili zaledwie trzema punktami. Remis po tej części meczu oznaczał, że wszystko miało rozstrzygnąć się w ostatniej kwarcie.

Siedem punktów z rzędu po trójce Sergio Rodrigueza na początku czwartej części meczu lepiej ustawiło Hiszpanów. Później z dystansu ponownie trafił jeszcze Pau Gasol, a po rzutach wolnych Victora Clavera rywale prowadzili już 69:57. Zespół trenera Mike’a Taylora nie potrafił już wrócić do meczu. W samej końcówce na parkiecie pojawili się jeszcze Aleksander Czyż, Karol Gruszecki oraz Robert Skibniewski. Ostatecznie Hiszpania wygrała 80:66.

Spotkanie na Stade Pierre Mauroy w Lille obejrzało 21302 osoby.

Hiszpania - Polska 80:66 (25:20, 16:19, 14:16, 25:11)

Hiszpania: Gasol 30, Mirotić 15, Llull 12, Rodriguez 8, Ribas 5, Claver 5, Reyes 4, Hernangomez 1, San Emeterio 0, Vives 0, Aguilar 0

Polska: Kulig 10, Slaughter 9, Ponitka 9, Waczyński 9, Gortat 9, Karnowski 6, Zamojski 5, Cel 5, Czyż 2, Skibniewski 2, Koszarek 0, Gruszecki 0