WKK Wrocław mistrzem Polski juniorów 2016

Pełen zwrotów akcji był tegoroczny finał mistrzostw Polski do lat 18 mężczyzn. Lepsi koszykarze WKK Wrocław, którzy po zaciętym spotkaniu pokonali Exact Systems Śląska Wrocław 69:64. MVP turnieju finałowego został wybrany Michał Jędrzejewski. Trzecie miejsce wywalczył MKS Dąbrowa Górnicza.

news Zdjęcia | Fot: Bogdan Elmanowski

Pierwsza piątka turnieju

Jakub Musiał (Exact Systems Śląsk Wrocław), Tomasz Żeleźniak (Exact Systems Śląsk Wrocław), Dominik Rutkowski (WKK Wrocław) Mateusz Szczypiński (MKS Dąbrowa Górnicza) i Michał Jodłowski (WKK Wrocław)

To było spotkanie godne decydującego meczu o mistrzostwie Polski. Oba zespoły w drodze do wielkiego finału nie przegrały żadnego meczu na centralnym szczeblu rozgrywek. Więcej spotkań musieli rozegrać koszykarze WKK, którzy w rozgrywkach prowadzonych przez Dolnośląski Związek Koszykówki znaleźli się niżej w tabeli i swoją przygodę z ogólnopolskimi turniejami rozoczynali od ćwierćfinałów.

Starcie o złoto lepiej rozpoczęli zawodnicy Exact Systems Śląska Wrocław. Podopieczni Jacka Krzykały i Tomasza Jankowskiego do przerwy prowadzili różnicą ośmiu punktów, trafiając w tym czasie siedem rzutów z dystansu, przy zaledwie dwóch rywali. Kiedy na rozpoczęcie trzeciej odsłony Olaf Wysocki zwiększył prowadzenie gospodarzy turnieju finałowego do 11 punktów, a po chwili na tablicy świetlnej pojawił się wynik 46:33, wydawać by się mogło, że niesieni dopingiem publiczności zawodnicy Exact Systems Śląska będą w stanie utrzymać swoją przewagę.

Nic bardziej mylnego. WKK kolejny fragment spotkania wygrało 12:1, przez blisko pięć minut nie pozwalając rywalom oddać celnego rzutu z gry, i mecz się wyrównał. Jeszcze przed przerwą po sześciu punktach z rzędu rezerwowego Jakuba Kobela zespół Tomasza Niedbalskiego i Sebastiana Potocznego wyszedł na nieznaczne prowadzenie.

Od tego momentu wynik oscylował głównie wokół remisu, choć częściej na prowadzeniu znajdowało się WKK. Po akcjach Dominika Wilczka i Tomasza Żelaźniaka Exact Systems Śląsk odrobił trzypunktową stratę i wyszedł na prowadzenie 62:60. Miał szansę wyżej, ale w dwóch kolejnych akcjach zawodnicy gospodarzy popełnili straty. Problemy WKK z rozbiciem obrony strefowej przerwał rezerwowy Jakub Wnorowski, trafiając z obwodu na niecałe 2 minuty przed końcem zawodów. Exact Systems Śląsk dzięki nieco szalonej akcji Jakuba Musiała wrócił jeszcze na prowadzenie 64:63, ale w dwóch kolejnych akcjach ponownie popełniał straty, WKK systematycznie zbierało zaś punkty. Wynik spotkania czterema celnymi rzutami wolnymi ustalił najlepszy punktujący meczu Jakub Kobel.

Finał

• Mistrzostwa Polski Mężczyzn U18
  • 22.05.2016 12:30

Exact Systems Śląsk Wrocław

64 : 69

WKK Wrocław

W rozegranym 2,5 godziny przed finałem meczu o brąz MKS Dąbrowa Górnicza wyraźnie lepszy od Trefla Sopot. Zawodnicy Rafała Knapa wygrali wszystkie cztery kwarty meczu, kluczowy fragment spotkania na przełomie pierwszej i drugiej połowy wygrywając 14:1. 20 punktów w zespole z Zagłębia uzyskał Mateusz Szczypiński.