Hiszpania zbyt mocna dla młodych Polaków

Hiszpania wygrała z reprezentacją Polski 96:67 w 1/8 finału Mistrzostw Europy do lat 16 w Radomiu. Biało-Czerwoni zagrają teraz o miejsca 9-16. Pierwszy mecz w czwartek o godz. 18.30 z Serbią.

news Zdjęcia | Kuba Skowron

Mimo że to Hiszpanie świetnie weszli w ten mecz i po trafieniu Usmana Garuby prowadzili nawet 14:4, to Polacy potrafili pokazać się z dobrej strony. Efekty przynosiło przede wszystkim dzielenie się piłką i szukanie lepiej ustawionego zawodnika. Dzięki temu Biało-Czerwoni zbliżyli się na cztery punkty po rzutach wolnych Dominika Grotha. Ważne trafienia notował również Andrzej Pluta, ale to zespół z Półwyspu Iberyjskiego prowadził po 10 minutach 22:19.

Hiszpanie mieli już dziewięć punktów przewagi w drugiej kwarcie po rzucie Garuby i wydawało się, że przejmą kontrolę nad meczem. Odważne decyzje podejmował jednak Andrzej Pluta, w akcje ofensywne włączył się Szymon Janczak, a po trafieniu z dystansu Wiktora Rajewicza mieliśmy remis po 35. Nie do zatrzymania był jednak Garuba, trójki rzucał Carlos Unanue, a goście zaczęli zdobywać przewagę. Po serii 14:2 wygrali ostatecznie pierwszą połowę 49:37.

W trzeciej kwarcie rywale uciekali w szybkim tempie - po trafieniach Joela Parry i Carlosa Alocena prowadzili 65:51. Później ta przewaga urosła nawet do 31 punktów. Hiszpanie pokazali nie tylko agresywną obronę, ale i doskonałą grę w ataku. Polacy przez 10 minut zdołali rzucić zaledwie dziewięć punktów. Zabójcze kontry gości nie dawały szans ekipie trenera Daniela Puchalskiego na zmniejszanie strat. Ostatnia kwarta była więc pod całkowitą kontrolą przeciwników, którzy zwyciężyli w całym meczu 96:67.

- Po dobrym początku zabrakło nam chyba troszkę sił. Daliśmy z siebie maxa, niestety nie udało się. Pierwsza połowa była w miarę wyrównana, ale później czegoś brakowało. Jak z każdym przeciwnikiem, tak i z Serbią, chcemy dać z siebie wszystko i powalczyć o utrzymanie w dywizji A - powiedział po spotkaniu Sebastian Walda.

Biało-Czerwoni zagrają teraz o miejsca 9-16. Pierwszy mecz w czwartek o godz. 18.30 z Serbią.

Hiszpania - Polska 96:67 (22:19, 27:18, 28:9, 19:21)

Polska: Pluta 20, Janczak 10, Rajewicz 8, Kamiński 8, Pelczar 4, Drozdowski 4, Strzępek 3, Rojek 2, Walciszewski 2, Walda 2, Gołek 2, Groth 2

Najwięcej dla Hiszpanii: Garuba 27, Parra 20, Unanue 11