Pierwsza czwórka wygrywa swoje mecze

Cztery najlepsze zespoły pierwszej ligi koszykarzy solidarnie wykorzystały atut własnego parkietu i wygrały swoje mecze. Niespodzianką jest wyraźna porażka GKS Tychy w Kołobrzegu. Bardzo udany debiut w roli trenera KSK Noteć zanotował Milos Sporar, którego zespół pokonał w Inowrocławiu Biofarm Basket Poznań.

Od dwóch zwycięstwo w Łańcucie rok 2017 rozpoczęli koszykarze Max Elektro Sokoła. Zespół Dariusza Kaszowskiego w pierwszej kolejce rundy rewanżowej pokonał Znicza Basket, tydzień później pokonał aspirujące do miejsca w czwórce GTK Gliwice. Gospodarze dwucyfrową przewagę wypracowali w drugiej kwarcie i choć rywale potrafili się do nich zbliżyć na cztery punkty prowadzenia już nie oddali. Dobre zawody zanotował Maciej Klima (17 pkt, 7 zbiórek i 4 przechwyty). Sokół w całym spotkaniu wymusił o 9 przewinień więcej niż przyjezdni, dla których po 15 punktów rzucili Marceli Dziemba i Paweł Zmarlak.

Koszykarze stołecznej Legii bez większych problemów utrzymali drugie miejsce w tabeli, pokonując w hali OSiR na Bemowie Astorię. Swoją przewagę miejscowi wypracowali już w pierwszej, wygranej 31:14, kwarcie i skutecznie powiększyli po zmianie stron. Najlepszym punktującym Michał Aleksandrowicz - 21 punktów. O osiem mniej dla gości uzyskał były zawodnik Legii Mateusz Bierwagen.

Spójnia w tym sezonie specjalizuje się w odrabianiu strat i seryjnym uzyskiwaniu punktów po zmianie stron. Nie inaczej było w starciu z Zetkamą Doralem. Zespół Radosława Hyżego do przerwy schodził do szatni prowadząc 30:21, którą powiększył do jedenastu punktów kilka chwil po wznowieniu gry. Kolejny fragment miejscowi wygrali jednak 17:2, skutecznie odbierając rywalom nadzieje na wygraną. Po zmianie stron Zetkama Doral rzuciła tylko 16 punktów, tracąc w tym czasie 49. Ponad połowę punktów Spójnia rzuciła spod kosza wyraźnie wygrywając walkę o zbiórkę. 27 punktów (11/16 z gry) rzucił Marcin Dymała, który dodatkowo miał 7 zbiórek i 4 asysty.

Meritumkredyt Pogoń wygrała wszystkie cztery kwarty starcia ze Zniczem Basket, ale jeszcze w połowie ostatniej części meczu oba zespoły dzieliły zaledwie cztery punkty. Gospodarze skutecznie wykorzystali doświadczenie pierwszej piątki oraz skuteczność z linii rzutów wolnych (28/30 za 1). Z trzecim double-double w sezonie mecz ukończył Patryk Nowerski (18 pkt i 13 zbiórek), a 25 punktów dla miejscowych uzyskał Tomasz Prostak. 20 pkt i 5 zbiórek zanotował były zawodnik Pogoni Tomasz Madziar.

Powiększa się strata GKS Tychy do czołowych drużyn pierwszej ligi. Ubiegłoroczny półfinalista rozgrywek fatalnie rozpoczął zawody w drugiej kwarcie przegrywając już różnicą 18 punktów. Po zmianie stron tyszanie zbliżyli się na odległość jednego trafienia z dystansu, ale na więcej nie pozwolili im koszykarze beniaminka rozgrywek. Na uwagę zasługuje 17 punktów i 8 zbiórek pozyskanego przez Kotwicę w grudniu Daniela Grujicia.

Solidną lekcję od przeżywającej jeszcze kilka tygodni temu problemy organizacyjno-finansowe KSK Noteci Inowrocław otrzymali koszykarze Biofarmu Basket. Drużyna z Wielkopolski przegrała na wyjeździe aż 62:92 i to mimo aż 17 zbiórek na atakowanej tablicy. Gospodarze trafiali z gry z 54-procentową skutecznością, podczas gdy rywale zaledwie co trzeci rzut z gry. 28 pkt i 7 zbiórek Mikołaja Groda. Był to oficjalny debiut Milosa Sporara w roli szkoleniowca klubu z Inowrocławia.