U20 mężczyzn: Dwa zespoły z Wrocławia w finale

Exact Systems Śląsk i WKK zagrają w finale mistrzostw Polski do lat 20 mężczyzn. WKK po zaciętym meczu pokonało Biofarm Basket Junior Poznań, wyśmienita trzecia kwarta przesądziła zaś o wygranej podopiecznych Tomasza Jankowskiego. Finał rozpocznie się w niedzielę o godzinie 14:45. W sobotę rozegrane zostały także mecze o miejsca 5-8.

news Zdjęcia | U20 mężczyzn 2017: III dzień turnieju finałowego

Zacięty, pełen zwrotów akcji oraz stojące na wysokim poziomie był pierwszy mecz półfinałowy mistrzostw Polski U20, w którym zmierzyły się Biofarm Basket Junior i WKK. To było spotkanie kosz za kosz, w którym żadna z drużyn nie potrafiła zbudować większej niż ośmiopunktowej przewagi.

Właśnie o tyle punktów więcej w połowie drugiej kwarty mieli koszykarze Biofarmu Basket Junior, ale tę różnicę bardzo szybko zniwelowali gracze z Dolnego Śląska. W 38. minucie po celnej trójce będącego w ostatnich tygodniach w bardzo dobrej dyspozycji Szymona Ryżek był remis 78:78.

Wówczas dwie niezwykle istotne akcje przeprowadził Dominik Rutkowski. Najpierw po śmiałym wejściu pod kosz trafił z faulem, a następnie wymusił przewinienie, po którym trafił jeden rzut wolny. Za sprawą akcji Rutkowskiego oraz punktu skutecznego przez cały mecz Kamila Fiedukiewicza WKK prowadziło 83:78, a do końca zawodów pozostało 71 sekund.

Biofarm Basket Junior próbowali poderwać Mikołaj Kurpisz (29 pkt w całym meczu) oraz Ryżek, ale poznanianom zabrakło już czasu. Do tego skuteczni na linii rzutów wolnych (4/4) byli w samej końcówce Jakub Kobel i Patryk Wilk.

Oba zespoły wykonywały podobną liczbę rzutów z gry zarówno z dystansu jak i spod kosza. Nieznacznie skuteczniejsi w rzutach za dwa punkty byli wrocławianie, którzy mieli też więcej zbiórek na atakowanej tablicy. Spora w tym zasługa 18-letniego środkowego Michała Jodłowskiego (4 pkt i 13 zbiórek, w tym 5 w ataku).

Drugi półfinał rozstrzygnął się w trzeciej kwarcie. To właśnie w tym fragmencie meczu rozpędzony Exact Systems Śląsk uzyskał 29 punktów, tracąc zaledwie 10. Do wyniku 41:36 w 23. minucie nic nie zapowiadało takiej różnicy punktowej. Od tego momentu koszykarze KS Rosy-Sport, którzy trochę niespodziewanie triumfowali w grupie A, mieli problem z zatrzymaniem szybkich akcji rywali.

Jeden z fragmentów meczu wrocławianie wygrali 13:0 i ich przewaga wynosiła 18 punktów. Gdy radomianie odzyskiwali jeszcze nadzieję na włączenie się do walki o wygraną dwie szybkie trójki trafił 17-letni Dominik Wilczek (5/6 w całym meczu) a kolejne trafienie z dystans dołożył jego rówieśnik Maksymilian Zagórski.

Gdy przewaga wrocławian wyniosła 29 punktów na początku trzeciej kwarty stało się jasne, że koszykarze Exact Systems Śląska nie wypuszczą już wygranej. W całym meczu wrocławianie trafili 13 z 25 rzutów za trzy punkty, a w sukcesie nie przeszkodziły im 24 straty.

Rutkowski mecz zakończył z dorobkiem 20 punktów, dwa mniej miał Sebastian Bożenko. 11 punktów dla pokonanych uzyskał 17-letni Norbert Ziółko.