Wygrywamy z Turcją i zostajemy w dywizji A

Reprezentacja Polski koszykarek pokazała niezwykły charakter w meczu z Turcją w mistrzostwach Europy dywizji A. Biało-czerwone przegrywały już w drugiej kwarcie 10:33, a potrafiły wygrać 77:68. Duży udział w zrywie miała Anna Makurat, która w czwartej kwarcie rzuciła aż 16 punktów, trafiając trzy rzuty z rzędu z dystansu. Wygrana zapewniła Polkom walkę o miejsca 9-12 i tym samym utrzymanie w elicie.

Porażka z Łotwą odebrała Polkom szanse na walkę o medale mistrzostw Europy. Tamto spotkanie biało-czerwone przegrały w pierwszej kwarcie, pozwalając w obronie rywalkom na zbyt wiele, same prezentując kiepską skuteczność spod kosza.|

Wydawało się, że drugi tak słaby początek nie przydarzy się już podopiecznym Krzysztofa Szewczyka, ale starcie z Turcją o miejsca 9-16 i pewność utrzymania w dywizji A, również rozpoczęło się nie najlepiej. Po pierwszej kwarcie było 10:27, a w połowie drugiej części meczu 10:33.

Polki walczyły jednak do końca, w drugiej połowie pokazując prawdziwy charakter. Do przerwy było 21:43, ale w drugiej części kwarty zawodniczki znad Wisły momentami prezentowały lepszą obronę. Pełnię możliwości zespół zaprezentował po zmianie stron, z minuty na minutę odrabiając straty.

Kluczem do wygrania meczu wydaje się być trójka Klaudii Niedźwiedzkiej na zakończenie trzeciej kwarty. Na 4 sekundy przed końcem tej części meczu skrzydłowa przechwyciła piłkę, po czym z ponad 7 metrów trafiła do kosza, aby po chwili paść w objęcia koleżanek. Po tym rzucie zrobiło się 46:51, a zespół jeszcze mocniej uwierzył w możliwość wyprzedzenia rywalek.

Ostatnia kwarta to już popis 17-letniej Anny Makurat. Utalentowana zawodniczka miała wcześniej problem z wstrzeleniem się do kosza, ale w ostatnim fragmencie zawodów była nie do zatrzymania. Trafiła trzy rzuty z dystansu z rzędu, wyprowadzając Polki na prowadzenie. Z równowagi nie wyprowadziły jej rywalki, które odpowiadały również celnymi rzutami. Gdy w zdobywanie punktów włączyła się Zuzanna Puc nasz zespół błyskawicznie zaczął powiększać przewagę. Czwartą kwartę Polki wygrały 31:17, a Makurat potrafiła w tym czasie rzucić 16 punktów.