Dywizja A nie dla kadry U20 mężczyzn

Niestety nie uda się reprezentacji Polski do lat 20 wywalczyć w tym roku awansu do dywizji A. W meczu o półfinał zespół Tomasza Niedbalskiego uległ Wielkiej Brytanii 69:71. O miejsca 5-8 na początek zagramy z gorszym z Gruzją.

Polacy zaczęli mecz rewelacyjnie. Od wyniku 4:3 potrafili rzucić 12 punktów z rzędu, a w zdobywanie punktów włączyli się wszyscy przebywający na parkiecie zawodnicy. Biało-czerwoni trafiali głównie z dystansu, skąd skuteczni byli Jakub Musiał i Mikołaj Kurpisz. Z dalszej odległości piłkę w koszu umieścił też Marcel Ponitka, ale jego rzut równo z syreną sędziowie zaliczyli za dwa punkty.

Grający atletycznie i bardzo dynamicznie Brytyjczycy w kolejnych minutach poprawili jednak defensywę, często decydując się na obronę strefową, do tego Polacy zaczęli popełniać sporo prostych strat. Na koniec pierwszej kwarty biało-czerwoni prowadzili jeszcze 21:16, lecz w połowie drugiej odsłony to rywale mieli o jeden punkt więcej.

Dużym atutem Polaków w otwierających mecz minutach był rzut za trzy punkty, niestety od 7. do 36. minuty żadna z prób nie znalazła drogi do kosza. Punktów zawodnicy znad Wisły często szukali więc spod kosza.

Do przerwy przegrywaliśmy 37:38, lecz po wyjściu z szatni znów prezentowaliśmy się lepiej niż rywale. Po wyrównanej trzeciej kwarcie, w której momentami przejęliśmy inicjatywę prowadziliśmy 51:47, a po rzucie Aleksandra Dziewy na początku ostatniej odsłony różnicą sześciu punktów. Niestety w decydującej kwarcie Polacy zanotowali drugi w meczu przestój w ataku. Wyspiarze potrafili uzyskać 16 punktów, podczas gdy biało-czerwoni tylko 2, co oznaczało odrabianie strat.

Kadrowicze walczyli do końca, ale w ważnych momentach brakowało im chłodnej głowy, a do tego nieskuteczni wcześniej z obwodu rywale, zaczęli trafiać za trzy punkty (4 trójki w czwartej kwarcie). W końcówce zespół próbował poderwać Daniel Gołębiowski – 10 punktów – lecz losów zawodów nie odmienił. Po jego akcji 2+1 biało-czerwoni doprowadzili jeszcze do wyniku 69:70, ale w chaotycznej końcówce nie potrafili umieścić piłki w koszu.

Porażka oznacza koniec szans na awans do dywizji A w tym roku. W sobotę i niedzielę Polacy będą grali o miejsca 5-8.

Polska - Wielka Brytania 69:71 (21:16, 16:22, 14:9, 18:24)
Punkty dla Polski: Gołębiowski 15 (2), Ponitka 12, Kurpisz 12 (2), Musiał 11 (1), Kiwilsza 8, Dziewa 7, Kolenda 2, Żeleźniak 2, Jędrzejewski 0, Kobel 0.
Najwięcej dla Wielkiej Brytanii: Carey 13 (2), Eytle-Rock 13.