Biofarm Basket wygrywa derby Wielkopolski, tylko 25 punktów KK

Jamalex Polonia 1912 Leszno przegrała pierwszy mecz sezonu. Podopieczni Łukasza Grudniewskiego w derbach Wielkopolski musieli uznać wyższość Biofarmu Basket Poznań. Bez porażki w rozgrywkach są tylko Spójnia Stargard oraz Polfarmex Kutno, który pozwolił rzucić KK Warszawa zaledwie 25 punktów. Pierwsze zwycięstwo w sezonie zanotowała KSK Noteć Inowrocław.

news Zdjęcia | Biofarm Basket Poznań

Powrót do składu Biofarmu Basket odpoczywającego w weekend Piotra Wielocha był jednym z kluczy do zwycięstwa poznanian w środowej kolejce. Z 23-letnim rozgrywającym drużyna Przemysława Szurka nie przegrała jeszcze meczu ligowego i tak też było w środę. Wieloch w starciu z Jamaleksem Polonią 1912 rzucił 15 punktów, dodatkowo notując 3 zbiórki i 3 przechwyty.

Brak doświadczonego podkoszowego w zespole gości dobrze wykorzystał Adam Metelski (22 pkt i 8 zbiórek), z double-double zawody zakończył zaś Filip Struski (12 pkt i 12 zbiórek). 20 punktów dla pokonanych rzucił Adam Kaczmarzyk. Tylko 3 z 13 rzutów z gry trafił Kamil Chanas. Z powodu poważnej kontuzji kolana w Biofarmie Basket nie zagrał Mateusz Bręk.

Bardzo wyrównane było spotkanie w Stargardzie, gdzie Spójnia pokonała Eneę Astorię. Ambitnie grający przyjezdni przegrali z faworyzowanym rywalem tylko 84:89. Gracze Konrada Kaźmierczyka mieli więcej zbiórek niż rywale, nie potrafili jednak zatrzymać miejscowych na obwodzie. Spójnia trafiła 16 z 30 rzutów za trzy punkty. 5 trójek umieścili w koszu Dawid Bręk oraz Alan Czujkowski. Najlepszym punktującym spotkania był Hubert Pabian - 25 punktów.

Zaledwie 25 punktów rzucili w Kutnie koszykarze KK. Nie są pod tym względem najgorsi w pierwszej lidze, bo w 2013 roku w play-out UMKS Kielce mecz zakończył z 23 zdobytymi punktami. Klub ze stolicy trafił tylko 4 z 30 rzutów za dwa punkty.

nn

Piętnaście minut później niż pierwotnie planowano rozpoczął się mecz w Kołobrzegu. Powodem opóźnienia był brak służb medycznych w hali. Przedłużona rozgrzewka nie wybiła z rytmu żadnej ze stron, ale w ostatniej kwarcie miejscowym zabrakło zdecydowania i odwagi w ataku. W ostatnich czterech minutach Energa Kotwica nie potrafiła rzucić Elektrobudowi-Investment ZB ani jednego punktu i przegrała 67:80.

KSK Noteć pierwsze mecze sezonu przegrywała wyraźnie, ale w każdym notowała postęp. Zaprocentowało to w starciu z WKS Śląskiem Wrocław i to mimo braku Grzegorza Małeckiego. Miejscowi pierwszą kwartę przegrali 10:18, lecz w kolejnych minutach było już lepiej. WKS Śląsk nie znalazł sposobu na zatrzymanie pochodzącego z Wrocławia Rafała Malitki, którego łupem padło 16 zbiórek. Dodatkowo powracający do pierwszej ligi koszykarz rzucił 12 punktów, przy przeciętnej skuteczności z gry. 24 z 66 punktów dla przyjezdnych uzyskał Aleksander Dziewa.

Po myśli gości z Łańcuta zakończyły się derby Podkarpacia. Wydawało się, że może to być wyrównana konfrontacja, ale tylko pierwsza kwarta na to wskazywała. Później stopniowo przewagę uzyskiwał Sokół. Siarka nie miała argumentów, aby zatrzymać przyjezdnych w polu trzech sekund. Nie tylko zebrała o 17 piłek mniej, pozwoliła również na rzucenie 21 punktów i zebranie 16 piłek Rafałowi Kulikowskiemu. 16 pkt i 9 zbiórek dołożył Maciej Klima. 18 punktów, czyli tyle samo co bracia Zywert łącznie, rzucił dla Siarki Jakub Zalewski.

Michael Hicks i Jakub Załucki rzucili łącznie 56 punktów i walnie przyczynili się do wygranej R8 Basket AZS Politechnii w Prudniku. O sukcesie gości przesądziła druga kwarta, którą wygrali 30:8. To nie był dzień doświadczonego Grzegorza Mordzaka (0/9 z gry).

Niewesoło w Siedlcach, gdyż SKK nie wygrało jeszcze meczu w sezonie. W środowej serii spotkań gracze ze wschodniego Mazowsza przegrali z GKS Tychy 90:97 i to mimo przewagi w zbiórkach. Goście bardzo dobrze zaprezentowali się na linii rzutów wolnych trafiając 29 z 33 prób. Najlepszy punktujący Filip Malgorzaciak (21 pkt), w koszu umieścił wszystkie 10 prób.