Niecodzienne statystyki w meczach I rundy PP

Rzut Filipa Radzika na niecałą sekundę przed końcem przesądził o wygranej MKK Pyry Poznań nad GLKS Nadarzyn w pierwszej rundzie Pucharu Polski. Pod koniec czwartej kwarty rozstrzygnęło się także spotkanie Hensfort Przemyśl z MUKS 1811 Unia Tarnów, w którym 50 punktów rzucił Jacek Sulowski a z triple-double zawody ukończył Paweł Strzępek.

W pierwszej rundzie Pucharu Polski na szczeblu PZKosz rywalizowały zespoły na co dzień grające w trzeciej lidze. Zacięte było zwłaszcza starcie drużyn z Poznania i Nadarzyna. Po pierwszej kwarcie drużyna spod Warszawy prowadziła 27:17, ale wraz z upływem minut mecz zaczął się wyrównywać. Na trzy minut przed końcem lider 3LM w Wielkopolsce prowadził 79:73, ale przyjezdni potrafili doprowadzić do remisu. Przy wyniku 82:82 na wejście pod kosz zdecydował się Filip Radzik, który na niecałą sekundę przed końcem trafił z faulem. Rzut wolny przestrzelił, uniemożliwiając tym samym GLKS przeprowadzenie kolejnej akcji. 28 punktów dla GLKS rzucił Przemysław Kuźkow (9 na 25 z gry), który spotkania nie dokończył z powodu nadmiernej liczby przewinień. Pyra wyraźnie wygrała walkę pod tablicami.

Niecodziennie statystycznie było starcie Hensfortu z MUKS 1811 Unią. 17-letni skrzydłowy Paweł Strzępek miał w nim triple-double (10 pkt, 10 zbiórek i 11 asyst), jego zespół wygrał 97:91. Grającym w ósemkę przyjezdnym nie pomogło 50 punktów doświadczonego Jacka Sulowskiego, który trafił m.in. aż 10 z 15 rzutów za trzy punkty.

O 5 puntów mniej od Sulowskiego rzucił Marcin Zarzeczny, który ma za sobą kilka sezonów w pierwszej lidze. 30-letni skrzydłowy Ogniwa Szczecin znaczną część swoich punktów uzyskał z linii rzutów wolnych (19 na 21 za 1), wymuszając przy tym 15 przewinień. Jego zespół przegrał jednak 88:103, a w UKS Chromik Żary na parkiecie pojawili się m.in. Łukasz Niesobski, Mariusz Matczak czy Dariusz Kalinowski.

Z awansu do drugiej rundy cieszą się także koszykarze Franc Gardiner Polonii. Zespół ze Świdnicy pokonał 65:58 KKS Siechnice,

System i zasady rozgrywek
W rozgrywkach Pucharu udział bierze 12 zgłoszonych klubów.
Puchar jest rozgrywany w systemie "przegrywający odpada", w formie pojedynczych meczów w każdej rundzie. Pary wyłaniane są w losowaniu. W rundach z udziałem więcej niż ośmiu drużyn przy rozstawieniu do losowania zastosowane zostanie kryterium geograficzne. Gospodarzem każdego meczu jest drużyna z niższej ligi lub wyłaniany jest on w losowaniu.

Dla czterech najlepszych drużyn zorganizowany zostanie turniej finałowy w formule Final Four. Organizator turnieju zostanie wybrany przez Komisję Przyznawania Turniejów Szczebla Centralnego po wyłonieniu czwórki uczestników.

Udział w Final Four kończy rozgrywki PPM dla drużyn na szczeblu PZKosz. Nie przewidziano wspólnych rozgrywek z udziałem klubów rozgrywek PZKosz i PLK SA.

Terminarz rozgrywek, zgłoszeń i losowań:
Losowanie II rundy – 16 listopada 2017 r. (czwartek)
II runda (8 drużyn) – 29 listopada 2017 r. (środa)
Przyznanie organizacji turnieju Final Four – najpóźniej 1 grudnia 2017 roku (piątek)
Losowanie turnieju finałowego – 1 grudnia 2017 r. (piątek)
Final Four Pucharu Polski na szczeblu PZKosz – 29-30 grudnia 2017 r. (piątek-sobota)