Starcie najstarszych drużyn dla Sokoła, SKK wygrywa w Kutnie

PTG Sokół Łańcut i Elektrobud-Investment ZB Pruszków to weterani pierwszej ligi, lepsi w starciu okazali się koszykarze Dariusza Kaszowskiego wygrywając 87:81. Dużą niespodziankę w Kutnie sprawiło SKK, które na pięć minut przed końcem przegrywało różnicą 14 punktów, ale potrafiło zwyciężyć z Polfarmeksem. W piątkowym spotkaniu 12. kolejki Jamalex Polonia 1912 lepsza po dogrywce od WKS Śląska Wrocław. W jedynym niedzielnym spotkaniu KK gorsze od Energi Kotwicy.

Mecz KK z Energą Kotwicą był wyrównany do połowy trzeciej kwarty. Po trójce Pawła Hybiaka gospodarze prowadzili 44:43, ale stracili 9 punktów rzędu i mimo ambitnej walki prowadzenia już nie odzyskali. Hybiak rzucił 26 punktów i miał 6 przechwytów. Najlepszym punktującym gości był Szymon Ryżek (17 pkt), dla którego był to najlepszy mecz w sezonie.

Dla Sokoła jest to 14. kolejny sezon w pierwszej lidze, rok krócej gra w tych rozgrywkach Elektrobud-Investment ZB. Gospodarze na własnym parkiecie przegrali z klubem z Mazowsza tylko dwukrotnie i tę serię podtrzymali. Gracze Dariusza Kaszowskiego rozpoczęli spotkanie rewelacyjnie, trafiając 7 z 10 rzutów za trzy punkty i obejmując 18-punktowe prowadzenie. Pruszkowianie próbowali jednak odrabiać straty i zdołali doprowadzić do remisu, a nawet wyjść na prowadzenie w czwartej kwarcie. Prowadzony przez braci Zywertów Sokół potrafił jednak rzucić w końcówce kilka punktów z rzędu i zgarnął komplet punktów.

Marek Zywert uzyskał 24 punkty, zaś Kamil miał 16 pkt i 9 asyst. Goście przegrali, choć mieli więcej zbiórek w ataku, nie trafili jednak 9 z 20 rzutów wolnych, mieli też 20 strat, w tym 13 po zmianie stron.

Niesamowity przebieg miał mecz w Kutnie, gdzie Polfarmex w połowie czwartej kwarty prowadził różnicą 14 punktów, a przegrał starcie z SKK różnicą dwóch. Dla przyjezdnych była to druga z rzędu wygrana w sezonie.

Jedenaste zwycięstwo Spójni, tym razem lider rozgrywek pokonał Pogoń Prudnik, w której składzie po raz kolejny zabrakło Grzegorza Mordzaka i Piotra Zielińskiego.

Na drugie zwycięstwo w Kłodzku muszą jeszcze poczekać gracze Zetkamy Doralu Nysa. Zespół prowadzony przez Marcina Grygowicza przegrał z Biofarmem Basket Poznań, który ma obecnie bilans 5-5.

Przed spotkaniem za pośrednitwem mediów społecznościowych oficjalnie z klubem pożegnał się Michał Weiss, który w kłodzkim zespole grał przez całą swoją seniorską karierę.

Miejsce w górnej części tabeli utrzymała Siarka Tarnobrzeg, tym razem na wyjeździe pewnie pokonując Noteć Inowrocław.

Wysoko poprzeczkę Jamaleksowi Polonii 1912 zawiesili koszykarze Śląska Wrocław. Beniaminek rozgrywek po pierwszej kwarcie prowadził 25:16 i mimo wyraźnie przegranej drugiej odsłony (11:22) nie stracił wiary w pokonanie czołowego zespołu ligi. Druga połowa to w dłuższych fragmentach gra kosz za kosz, z niewielką przewagą gospodarzy. Na niecałe 3 minuty przed końcem goście przegrywali 74:81, ale mieli w swoich szeregach Nikodema Sirjatowicza, którzy rzucił 7 z 10 punktów drużyny, celną trójką doprowadzając do remisu. W końcowych fragmentach zawodów Maciej Krakowczyk nie wykorzystał dwóch rzutów wolnych, goście przestrzelili zaś rzuty na wygraną. Dogrywka to już dominacja podopiecznych Łukasza Grudniewskiego (12:2). 21 pkt dla Jalameksu Polonii 1912 uzyskał Kamil Chanas. Sirjatowicz miał 16 punktów i 6 zbiórek i 4 asysty. Z double-double mecz zakończył Marcin Bluma (18 pkt i 10 zbiórek).

"Z uwagi na sobotnią awarię systemu statystycznego firmy Genius Sports, końcowe statystyki meczów są czasowo dostępne w postaci plików poniżej"