Sokół zdobywa Gród Kraka, a Polfarmex Tychy

Trwa doskonała seria Spójni, która wygrała 12. spotkanie z rzędu. W 13. kolejce zespół Krzysztofa Koziorowicza pokonał w derbach zachodniopomorskiego Energę Kotwicę Kołobrzeg. Wyśmienity początek i niezła trzecia kwarta zapewniły wygraną Sokołowi w Krakowie. Goście wygrywali też w Tychach oraz Pruszkowie.

Ósmy raz w sezonie Hubert Pabian rzucił przynajmniej 20 punktów, a jego Spójnia pokonała na wyjeździe Kotwicę. Oprócz skrzydłowego lidera 21 punktów uzyskał Marcin Dymała, który miał także 8 asyst. Mimo kiepskiej skuteczności z dystansu (1/10) dobrze grą gości kierował Dawid Bręk - 9 asyst. Spójnia po pierwszej połowie prowadziła różnicą 7 punktów, ale ambitnie grający miejscowi potrafili doprowadzić do remisu. W czwartej kwarcie skuteczniejsi byli jednak przyjezdni. Energa Kotwica nie trafiła 10 z 19 rzutów wolnych.17 punktów i 7 asyst Pawła Dzierżaka.

Elektrobud-Investment ZB obok GKS Tychy wykonuje najwięcej rzutów wolnych w lidze, ale ze skutecznością u graczy Marka Zapałowskiego jest znacznie gorzej. Pruszkowianie w starciu z WKS Śląskiem, w którym w połowie trzeciej kwarty przegrywali już 41:57, nie trafili 24 z 43 rzutów wolnych. W zaciętej końcówce większym opanowaniem wykazali sie goście i to mimo opuszczenia parkietu przez 3 graczy. Z double-double mecz zakończył Damian Cechniak (25 pkt i 10 zbiórek). 25 punktów (3/4 za 3) i 5 zbiórek uzyskał Aleksander Dziewa.

Jakub Dwernicki i Seid Hajrić w ostatnich godzinach oficjalnie wzmocnili R8 Basket AZS Politechnikę, ale tylko ten drugi pojawił się na boisku w meczu z Sokołem Łańcut i wypadł przyzwoicie (7 pkt, 7 zbiórek i 6 strat). Sokół, podobnie jak dwa wcześniejsze mecze, starcie z R8 Basket AZS Politechniką rozpoczął od mocnego uderzenia. Gracze Dariusza Kaszowskiego pierwszą kwartę wygrali 25:11 i tej przewagi już nie stracili. Gospodarze, choć próbowali odrabiać straty, ani razu nie mieli w tym spotkaniu więcej punktów niż ekipa z Podkarpacia, a w trzeciej odsłonie zwiększyli swoją przewagę do 24 punktów. Ostatnia kwarta nic już nie zmieniła. 10 pkt i 13! asyst Kamila Zywerta. Słabszy dzień miał Michael Hicks (2/10 z gry). Dla R8 Basket AZS Politechniki było to czwarte spotkanie na przestrzeni trzech dni.

Właściwego rytmu nie może odnaleźć GKS Tychy. Zespół uzależniony od dobrej gry w ataku w drugiej odsłonie wyraźnie stracił na skuteczności, popełniając przy tym sporo błędów w obronie. Tę część spotkania Polfarmex wygrał 31:14 i w dużej mierze, dzięki temu fragmentowi mógł cieszyć się z dwóch punktów. Miejscowym nie pomogło pierwsze w sezonie double-double Dawida Słupińskiego (15 pkt i 11 zbiórek). Polfarmex z każdego miejsca na boisku miał podobną skuteczność rzutową (22 na 42 za 2, 12 na 13 za 3 oraz 13 na 23 za 1), choć ta z linii rzutów wolnych chluby nie przynosi.

Systematycznie w górę tabeli pnie się SKK Siedlce, które najdłużej czekało na pierwsze ligowe zwycięstwo, ale od trzech spotkań jest już niepokonane. Gracze Michała Spychały pokonali na własnym parkiecie Zetkamę Doral Nysa i to mimo przegranej aż 8:22 czwartej kwarty. 16 punktów Rafała Sobiło, 9 asyst Pawła Lewandowskiego.

Nie było niespodzianki w Lesznie, gdzie nie zwykł przegrywać Jamalex Polonia 1912 (bilans 7-0). Czołowy zespół rozgrywek w pierwszej kwarcie potrafił zbudować przewagę, którą utrzymał do końcowej syreny. Goście nie znaleźli sposobu na zatrzymanie Adama Kaczmarzyka (29 pkt i 5 zbiórek).

Osłabiona przez kontuzje Pogoń Prudnik nadal musi sobie radzić bez typowego rozgrywającego. W roli prowadzącego grę przez 40 minut dobrze wypadł Tomasz Prostak (19 pkt i 9 asyst) i to głównie dzięki jego postawie dwa punty pozostały w hali "Obuwnik". Drugie double-double w sezonie Krzysztofa Krajniewskiego (14 pkt i 11 zbiórek). Aleksander Filipiak, który rozegrał kilka spotkań w barwach Pogoni, rzucił 8 punktów i miał 1 asystę oraz 1 przechwyt.

Duże problemy Biofarmowi Basket sprawiło KK Warszawa. Drużyna ze stolicy nie pozwoliła podopiecznym Przemysława Szurka na wypracowanie wysokiej przewagi, sama zaś nie potrafiła wyjść na prowadzenie, które straciła na początku drugiej kwarty. W KK dwoił się i troił Paweł Hybiak, który przez wiele sezonów grał w poznańskiej Politechnice. Rozgrywający gości zakończył spotkanie z dorobkiem 30 punktów, 4 zbiórek i 3 asyst. Double-double Filipa Struskiego (18 pkt i 12 zbiórek). 20 punktów i 8 asyst Piotra Wielocha.