Zaczęły się ćwierćfinały w 2LM

To nie była dobra sobota dla drużyn występujących w pierwszej części sezonu w grupie D, oba kluby przegrały bowiem swoje mecze. Atutu własnej sali nie wykorzystał PGE GiEK Turów, ulegając OPTeam Resovii, dla której było to już 21. zwycięstwo z rzędu! Porażki w Warszawie doznała także Pogoń Prudnik.

Energa Basket dzięki walce do samego końca rundy zasadniczej, ostatecznie wygrała zmagania w grupie B. W fazie play-off drużyna ze stolicy ma na swoim koncie komplet wygranych, ostatnią przekonywującą z Pogonią Prudnik. O wyniku spotkania przesądziła czwarta kwarta, w której miejscowi zanotowali serię punktowe. Zaczęli od ośmiu, a skończyli na dziewięciu, w międzyczasie jeden z fragmentów wygrywając jeszcze 11:0.

Po 18 punktów dla drużyny z Warszawy rzucili Mateusz Górka i Karol Dębski. Z double-double zawody zakończył Maksymilian Szefler (12 pkt i 10 zbiórek). 10 punktów i 13 zbiórek miał w drużynie Pogoni Tomasz Nowakowski.

Także czwarta kwarta okazała się nieudana dla koszykarzy PGE GiEK. Zespół Rafała Niesobskiego po trójce Bartłomieja Ratajczaka prowadził na początku ostatniej odsłony podstawowego czasu gry 67:63, ale kolejny fragment spotkania przegrał 2:15. Duże problemy miejscowym sprawił skoczny Mateusz Bręk - 20 punktów, który w Zgorzelcu trafiał również z dystansu - 2 na 3 za 3, co w sezonie przytrafiło mu się po raz pierwszy.

Ekipie z przygranicznego miasta nie pomogło 6 punktów i 16 asyst Kamila Zywerta.OPTeam Resovia w całym spotkaniu miała o 12 zbiórek więcej niż rywale, efektywny pod tym względem był Wojciech Wątroba, autor 16 zbiórek.

Bardzo wyraźną przewagę pod tablicami miał też ŁKS Coolpack w starciu z Enea Żubrami. Co nie często się zdarza łodzianie zebrali więcej piłek pod atakowaną tablicą, niż goście pod bronioną. Znalazło to swoje odzwierciedlenie w wyniku meczu. ŁKS Coolpack wygrał 98:71, już na początku czwartej kwarty prowadząc różnicą 30 punktów.

Jedynie Norbert Kulon spędził w tym spotkaniu na boisku więcej niż 25 minut. Double-double wchodzącego z ławki Mikołaj Wojciechowski (10 pkt i 10 zbiórek).

Większa liczba ponowień akcji miała duży wpływ na wygraną KSK Ciech Noteć w Bytomiu. BS Polonia jako jedyna drużyna z grona ćwierćfinalistów musiała rozegrać trzy spotkania w 1/8 finału, nie bez kłopotu ogrywając Lubliniankę KUL Lublin. W walce o półfinał drużyna z Górnego Śląska przy wyniku 84:84 straciła dwie trójki. Najpier do kosza trafił skuteczny tego dnia z obwodu (4 na 5) rezerwowy Michał Samolak, a następnie prowadzenie przyjezdnych powiększył Piotr Robak. Od tego momentu gospodarze, którzy w pierwszej kwarcie rzucili 34 punkty, nie zanotowali już żadnego trafienia z gry.

22 punkty dla BS Polonii rzucił Piotr Robak.

III runda – ćwierćfinał - do dwóch zwycięstw (1-1-1), 20.04.2024, 27.04.2024 i ew. 01.05.2024

Stan rywalizacji - 1:0 dla KSK Ciech Noteć

Zwycięzcy uzyskują prawo gry w IV rundzie (półfinał), pokonani zajmują miejsca 5-8.

IV runda – półfinał - do dwóch zwycięstw (1-1-1), 04.05.2024, 11.05.2024, 15.05.2024
ŁKS Coolpack Łódź (A1) / Enea Żubry Chorten Białystok (B3) - PGE GiEK Turów Zgorzelec (D1) / OPTeam Resovia Rzeszów (C3)
Energa Basket Warszawa (B1) / Pogoń Prudnik (D2) - BS Polonia Bytom (C1) / KSK Ciech Noteć Inowrocław (A2)

Zwycięzcy uzyskują prawo gry w V rundzie (finał) i prawo gry w Bank Pekao S.A. 1 Lidze Mężczyzn, pokonani uzyskują prawo gry w V rundzie (o trzecie miejsce).

V runda – finał - mecz i rewanż, 18.05.2024 i 25.05.2024
grają zwycięzcy półfinałów

V runda – o trzecie miejsce - do dwóch zwycięstw (1-1-1), 18.05.2024, 22.05.2024 i ew. 26.05.2024