Puchar PZKosz mężczyzn: Znamy półfinalistów!

BM Węgiel Stal Ostrów Wlkp., Start Gdynia, WKS Śląsk Wrocław i Open Florentyna Pleszew to uczestnicy Final Four rozgrywek o Puchar Polskiego Związku Koszykówki. Tylko jedna z tych drużyn na co dzień gra w pierwszej lidze. Na uwagę zasługuje zwłaszcza wygrana lidera grupy B drugiej ligi.
news Zdjęcia | wks-slask.pl

Wrocławski Śląsk ograł na własnym boisku Rosę Radom, która ma ekstraklasowe ambicje. Podopieczni Rafała Kalwasińskiego wygrali aż 93:71, osiągając przygniatającą przewagę po przerwie. Gospodarze zagrali na sześćdziesięcioprocentowej skuteczności z gry, a pierwszy i drugi strzelec zwycięskiej drużyny spudłowali tylko po jednym rzucie. Z dorobkiem 21 punktów zawody zakończył Adrian Mroczek-Truskowski, a o siedem mniej uzyskał Radosław Hyży, który dodatkowo miał 5 zbiórek, 4 asysty i 4 przechwyty. W pierwszej piątce Śląska zawody rozpoczął były rozgrywający Rosy Rafał Glapiński (7 pkt, 5 zbiórek, 4 asysty i 3 przechwyty).

Honor pierwszej ligi obronił tylko Start Gdynia. Wicelider rozgrywek po dobrej grze w nieparzystych kwartach ograł Novum Lublin. Gospodarze przegrali 68:76, ale końcowy wynik nie do końca oddaje obraz gry na boisku, bo ostatnią część meczu młodzi zawodnicy z Lublina wygrali 18:9. Tradycyjnie udane zawody w ataku rozegrał Jakub Karolak (24 punkty). Na uwagę zasługuje 10 asyst, 12 punktów i 5 zbiórek Piotra Śmigielskiego.

Wygrana 26:11 trzecia kwarta przesądziła o sukcesie Open Florentyny Pleszew w Piasecznie. Od stanu 57:62 PWiK straciło trzynaście punktów z rzędu, co definitywnie pogrążyło graczy Todora Mołłowa. Dodatkowo bardzo szybko z powodu pięciu przewinień szybko boisko musiał opuścić podkoszowy gospodarzy Wojciech Bocianowski. Licząc rozgrywki ligowe i Puchar PZKosz dla zespołu Andrzeja Kowalczyka była to już dziewiętnastka kolejna wygrana w sezonie. Najskuteczniejszym graczem meczu został Rafał Niesobski (25 pkt). Koszykarze PWiK trafili zaś tylko 3 z 20 rzutów z dystansu.

We wtorek awans do Final Four wywalczyła BM Węgiel Stal, ogrywając SKK Siedlce. 19 punktów, 7 asyst i 6 zbiórek w zwycięskim zespole uzyskał Michał Dymała. Goście w trzeciej kwarcie przegrywali już różnicą dziesięciu punktów, ale przed samym zakończeniem tej części meczu potrafili doprowadzić do remisu, a na początku kolejnej odsłony nawet wyjść na prowadzenie. BM Węgiel Stal ostatnie dziesięć minut wygrała jednak 24:14, a całe spotkanie 78:65.

Rozgrywki O Puchar Polskiego Związku Koszykówki obejmują cztery rundy w ramach fazy pucharowej (jeden mecz według zasady „przegrywający odpada”) oraz turniej Final Four. Jako zasadę przyjęto, że w fazie pucharowej gospodarzem meczu dla pary drużyn z rożnych klas rozgrywek ligowych jest drużyna występująca w niższej klasie. W przypadku drużyn z tej samej klasy rozgrywek ligowych, gospodarz meczu jest wyłaniany w drodze losowania.

Zwycięska drużyna otrzyma pamiątkowy puchar, tytuł: Zdobywca Pucharu Polskiego Związku Koszykówki w sezonie 2011/2012, a także nagrodę finansową w wysokości 20.000 zł.