Puchar PZKosz mężczyzn: Gorzki smak Polskiego Cukru

Kolejny zespół z pierwszej ligi zakończył swój udział w rozgrywkach o Puchar Polskiego Związku Koszykówki. To Polski Cukier SIDEN Toruń, który na wyjeździe nie sprostał Albie Chorzów. Wcześniej na drugiej rundzie rywalizację zakończyła też Budimpex Polonia Przemyśl. Większych problemów z wywalczeniem awansu nie mieli liderzy poszczególnych grup drugiej ligi, czyli Open Florentyna Pleszew, PWiK Piaseczno oraz WKS Śląsk Wrocław.

Poza rozgrywkami o Puchar Polskiego Związku Koszykówki jest już w sumie osiem pierwszoligowych drużyn. Na I rundzie rywalizację zakończyły NETO Sokoła Łańcut, Focus Mall Sudety Jelenia Góra, Sportino Inowrocław, Spójnia Stargard Szczeciński, Start Lublin i Znicz Basket Pruszków. Teraz dołączyły do nich Budimpex Polonia Przemyśl i Polski Cukier SIDEn Toruń.

Podopieczni Grzegorza Sowińskiego ulegli w Chorzowie miejscowej Albie, grając tylko ósemką graczy. W składzie na to spotkanie zabrakło: Jacka Jareckiego, Przemysława Lewandowskiego, Dawida Przybyszewskiego i Łukasza Żytko. Gospodarze od początku zawodów mieli znaczną przewagę, wygrywając pierwsze trzy kwarty meczu. Dopiero w ostatniej, wygranej 29:17, części spotkania SIDEn zdołał zmniejszyć rozmiary porażki. 21 punkty i 8 asyst i 5 zbiórek miał Adam Spychała. Równie udane zawody zanotował Tomasz Gembus (23 punkty i 5 zbiórek).

Pierwsze zwycięstwa pod wodzą nowych szkoleniowców zanotowały Rosa Radom i Delikatesy Centrum PBS Bank MOSiR Krosno. Zespól Mariusza Karola, który w tym tygodniu zmienił na stanowisku Piotra Ignatowicza, nie dał większych szans beniaminkowi drugiej ligi drużynie UKS Siemaszka. Tylko 5 minut grał w tym spotkaniu Marcin Kosiński. Były reprezentant Polski już w pierwszej kwarcie został wyrzucony z boiska. Na parkiecie nie pojawił się też Artur Donigiewicz. Dobrze w roli prowadzącego grę wypadł Jakub Zalewski (12 pkt i 9 asyst).

Aż 114 punktów drużynie STACO MNLK Niepołomice rzucił MOSiR Krosno. Ostatnia drużyna pierwszej ligi wygrała bardzo pewnie, a double-double uzyskał Kamil Gawrzydek (21 pkt i 11 zbiórek), dla którego jest to pierwszy sezon w seniorskiej koszykówce w Polsce. 31 punktów uzyskał Damian Pieloch.

Zwycięzcy spotkań zakwalifikowali się do III rundy. Losowanie gospodarzy spotkań, z uwzględnieniem drabinki pucharowej i czynnika terytorialnego, odbędzie się w siedzibie PZKosz w dniu 5 grudnia.