Prysła magia hal w Łańcucie, Gdyni i Stargardzie Szczecińskim

Takiego scenariusza nie spodziewał się chyba nikt! Przed rozpoczęciem ostatniej kolejki pierwszej rundy NETO Sokół Łańcut, Start Gdynia i Spójnia Stargard Szczeciński nie przegrały meczu we własnej hali. Wszystkie straciły punkty w sobotę. Niepokonani od ośmiu spotkań w roli gospodarza łańcucianie ulegli AZS WSGK Polfarmex Kutno. Podopieczni Pawła Turkiewicza przegrali ze słabo spisującym się na wyjazdach AZS Radex Szczecin, zaś Spójnia z Budimex Polonią Przemyśl. Wyższość Startu Lublin uznał też inny zespół z czołówki Polski Cukier SIDEn Toruń.

Rewelacyjny początek i nieudany koniec - tak można scharakteryzować mecz w Stargardzie Szczecińskim. Dzięki doskonałej postawie obwodowych w połowie pierwszej kwarty gospodarze prowadzi już 17:2, ale błyskawicznie stracili dziesięć kolejnych punktów i mecz się wyrównał. Wraz z upływem minut Polonia, która na wyjazdach wygrała tylko 1 z 6 spotkań, miała nawet przewagę. „Niedźwiadki” pewnie wygrały druga i trzecią kwartę spotkania i korzystny dla siebie wynik utrzymały już do końca. Miejscowi mieli głównie problem z Markiem Miszczukiem 17 pkt i 7 zbiórek oraz ograniczającym się do gry w polu trzech sekund Arturem Mikołajko (7 pkt, 10 zbiórek, 2 bloki). Grę beniaminka rozgrywek doskonale prowadził zaś Michał Musijowski (15 pkt, 8 zbiórek i 6 asyst), który przyćmił w tym spotkaniu obwodowych Spójni. Na nic zdało się 17 punktów Adama Parzycha

• 17.12.2011 17:00

KS Spójnia Stargard Szczeciński

64 : 71

MKS Budimpex Polonia Przemyśl

Przyjeżdżając do Gdyni Akademicy mieli najsłabszy bilans w spotkaniach wyjazdowych spośród wszystkich drużyn pierwszej ligi. Szczecinianie przegrali osiem kolejnych spotkań poza macierzystą halą, ostatnie derbowe. Po tym zawodach pracę stracił Zbigniew Majcherek, którego na stanowisku zastąpił jego dotychczasowy asystent Wojciech Zeidler. Pod kierunkiem 24-letniego szkoleniowca AZS zagrał zupełnie inaczej, jak we wcześniejszych spotkaniach wyjazdowych. Goście przewagę mieli zwłaszcza na przełomie drugiej i trzeciej kwarty, na przerwę schodząc przy pięciopunktowym prowadzeniu. Zmiana stron nic nie zmieniła. Akademicy niespodziewanie utrzymali swoją przewagę, ograniczając poczynania wszystkich zawodników z wyjątkiem Grzegorza Mordzaka. Rozgrywający Startu rzucił 17 punktów, przy nienajgorszej skuteczności, ale boisko musiał opuścić przed czasem z powodu nadmiernej liczby przewinień. Wcześniej zawodów nie dokończył Mateusz Kostrzewski (12 pkt i 5 zbiórek). Ponownie klasę pokazał Krzysztof Mielczarek, notując rewelacyjne statystyki, które mocno pomogły zespołowi w zwycięstwie. Skrzydłowy na boisku przebywał przez 40 minut, w tym czasie zdobywając 19 punktów i notując 16 zbiórek. Trafił przy tym 5 z 6 rzutów wolnych. Z miejsca w wyjściowym składzie skorzystał też Marcin Zarzeczny (18 pkt). W AZS spotkania z powodu nadmiernej liczby fauli nie skończyli Łukasz Bąk i Maciej Raczyński.

Start Gdynia

67 : 74

AZS Radex Szczecin

Na ośmiu zwycięstwach z rzędu w Łańcucie swoją serię zakończył NETO Sokół. Podrażnieni porażką ze Spójnią Stargard Szczeciński goście, tylko w pierwszej kwarcie ustępowali rywalom. Później grali jednak zdecydowanie lepiej, swoją przewagę zaznaczając w czwartej kwarcie. Sokół nie wykorzystał wówczas kilku dobrych sytuacji rzutowych, zaś Akademicy skrupulatnie kompletowali punkty. Ostatnią kwartę AZS wygrał 26:18, w czym spora zasługa aktywnego przez cały mecz Aleksandra Perki (25 pkt i 9 zbiórek). Wśród gospodarzy żaden z zawodników nie rzucił więcej jak jedenaście punktów.

• 17.12.2011 17:30

NETO PTG Sokół Łańcut

61 : 69

AZS WSGK POLFARMEX Kutno

Na półmetku rozgrywek ostatnie miejsce w lidze opuścił zespół POLOmarket Sportino, wyprzedzając dzięki lepszemu stosunkowi koszy rzuconych do straconych Focus Mall Sudety Jelenia Góra. Ludzie Aleksandra Krutikowa w 15. serii spotkań pokonali inny zespół dołu tabeli Delikatesy Centrum PBS Bank MOSiR Krosno, a do wyłonienia zwycięzcy potrzebna była dogrywka. Goście doprowadzili do niej po szalonej pogoni. Na 11 sekund przed końcem Sportino prowadziło 81:76, ale faulowany w kolejnej akcji Kamil Kamecki trafił oba rzuty wolne. Chwilę później Grzegorz Kukiełka popełnił stratę. Piłkę przechwycił Dariusz Oczkowicz, który przez Tomasza Zabłockiego faulowany był przy rzucie za trzy punkty. Doświadczony obrońca MOSiR trafił wszystkie rzuty wolne. Kolejnej akcji regulaminowego czasu gry już nie było. W dogrywce kluczowe dla losów spotkania okazały się punkty rezerwowych. W krótkim odstępie czasu z dystansu trafili Dawid Adamczewski i Przemysław Rychłowski. Sportino prowadziło wówczas różnica pięciu punktów i tej przewagi, mimo ambitnych prób gości, już nie straciło. Zawody były niezwykle udane dla Adamczewskiego (21 pkt i 5/11 za 3) oraz Dawida Witosa (30 pkt, w tym 5/9 za 3 i 9/9 za 1). Dla pokonanych 34 punkty, przy bardzo dobrej skuteczności, uzyskał Oczkowicz. Ani na sekundę boiska nie opuścili: gracz Sportino Maciej Strzelecki (14 pkt i 8 zbiórek) i podkoszowy MOSiR Mariusz Piotrkowski (17 pkt i 9 zbiórek).

• 17.12.2011 18:00

POLOmarket Sportino Inowrocław

95 : 91

Delikatesy Centrum PBS Bank MOSiR Krosno

Bez Łukasza Żytko i Dawida Przybyszewskiego drużynie Polskiego Cukru SIDEn Toruń gra się bardzo ciężko. Pokazały to spotkania z Sokołem Łańcut i Startem Gdynia. Teraz do Lublina nie pojechał też Jacek Jarecki. Wszystkie niedoskonałości torunian skutecznie obnażyli jednak gracze Dominika Derwisza. Prawdziwym katem okazał się Rafał Król. 24-letni skrzydłowy wobec braku kontuzjowanego Przemysława Łuszczewskiego rozegrał najdłuższe spotkanie w tym sezonie na boiskach pierwszej ligi. Z minut skorzystał, zostając najlepszym punktującym spotkania (23 pkt). Do tego miał 11 zbiórek. Kolejny udany mecz w szeregach lublinian zanotował Michał Aleksandrowicz (19 pkt i 5 zbiórek), a Startowi nie przeszkodziła nawet fatalna skuteczność Roberta Kowalskiego (0/9 z gry). Wśród pokonanych Arkadiusz Kobus (14 pkt i 16 zbiórek) oraz Łukasz Kwiatkowski (18 pkt i 11 zbiórek) zakończyli mecz z double-double.