Eliminacje ME: Udane zakończenie w Lublinie

Reprezentacja Polski zakończyła kwalifikacje EuroBasket 2013 w świetnych nastrojach. W ostatnim spotkaniu eliminacji nasi koszykarze pokonali 89:59 Albanię i przypieczętowali awans do przyszłorocznych mistrzostw Europy.

Ostatnie spotkanie kwalifikacji do mistrzostw Europy 2013 Polacy rozpoczęli w dość nietypowym zestawieniu, bowiem w pierwszej zadebiutowali Przemysław Karnowski i Piotr Pamuła. Oprócz nich od pierwszych minut na parkiecie pojawili się Łukasz Koszarek, Przemysław Zamojski i Michał Ignerski. W początkowych minutach to jednak „debiutanci” stanowili o sile zespołu - Karnowski i Pamuła szybko wyprowadzili Polaków na prowadzenie 6:0.

Po sześciu minutach gry biało-czerwoni dość niespodziewanie przegrywali jednak 9:11, ale doping licznie zgromadzonych fanów w hali „Globus” i popisowe asysty Łukasza Koszarka, sprawiły że nasi reprezentanci szybko odzyskali kontrolę nad spotkaniem.

Dopiero w drugiej kwarcie do gry wszedł najlepszy punktujący reprezentacji Marcin Gortat. Polski jedynak w NBA w kolejnych dwóch akcjach zdobył pięć punktów, lecz mimo wszystko Polacy prowadzili tylko 23:22. Podopieczni trener Alesa Pipana grali zbyt indywidualnie i zdecydowanie przegrywali walkę w strefie podkoszowej. Mimo że z wejściem Gortata styl gry biało-czerwonych zdecydowanie się poprawił, to schodząc na przerwę polska drużyna wygrywała tylko 42:34.

Obraz spotkania uległ diametralnym zmianom na początku drugiej kwarty. Zmotywowani przez trenera Pipana polscy koszykarze zaczęli grać bardzo fizycznie, postawili na agresywną defensywę i zespołowe akcje w ataku. Efekt? Seria 12:2 i prowadzenie 53:36 w 24 minucie. Przez resztę kwarty biało-czerwoni kontynuowali niezwykle efektywną koszykówkę i pozwolili Albańczykom na zdobycie jedynie ośmiu punktów w tej części gry!

Po kolejnym efektownym wsadzie Mateusza Ponitki, Polacy przekroczyli 20-punktową różnicę i na początku czwartej kwarty wygrywali już 64:42. Losy meczu do ostatniego gwizdka nie uległy już zmianie. Niesieni dopingiem ponad 4 tysięcy kibiców nasi koszykarze popisywali się raz za razem efektownymi zagraniami i ostatecznie wygrali 89:59. Tradycyjnie już najskuteczniejszym Polakiem z dorobkiem 18 punktów był Marcin Gortat.

- Zrobiliśmy co do nas zależało, czyli wygraliśmy spotkanie z Albanią. Tym samym zakończyliśmy kwalifikacje do EuroBasketu 2013, osiągając nasz cel. Jestem bardzo zadowolony z pracy mojej drużyny. Chciałbym podziękować wszystkim kibicom, jak i moim pomocnikom ze sztabu szkoleniowego oraz wszystkim osobom, które pracowały na nasz sukces - powiedział trener Ales Pipan.

- Chciałbym podziękować wszystkim kibicom, którzy zrobili dziś niesamowitą atmosferę w hali "Globus". To spotkanie było dla mnie niezwykle ważne, ponieważ pochodzę z Lublina i moja cała rodzina oraz znajomi, byli tutaj. Jestem bardzo szczęśliwy, ponieważ osiągnęliśmy nasz cel i awansowaliśmy do EuroBasketu 2013 - dodał Michał Ignerski.