Polska najlepsza w turnieju Bydgoszcz Basket Cup

Reprezentacja Polski pokonała Liban 76:59 i tym samym triumfowała w Bydgoszcz Basket Cup. Najbardziej Wartościowym Zawodnikiem (MVP) turnieju został wybrany Mateusz Ponitka.

news Zdjęcia | Andrzej Romański

STATYSTYKI

Reprezentacja Polski przystąpiła do tego spotkania bez Marcina Gortata i A.J. Slaughtera, którym trener Mike Taylor pozwolił odpocząć. Liban w pierwszych minutach był skuteczny z dystansu, ale nasza kadra dość szybko weszła w swój rytm. Po indywidualnej akcji Przemysława Zamojskiego było już 19:6 dla Biało-Czerwonych. Później goście odrobili część strat, ale i tak pierwsza kwarta zakończyła się pewnym prowadzeniem 24:16.

Obydwie drużyny miały problemy ze skutecznością w drugiej części meczu. Trener Mike Taylor starał się tak rotować składem, aby więcej minut na parkiecie spędzili ci, którzy ostatnio nie mieli zbyt wielu okazji na grę. W ekipie Libanu świetnie radził sobie Ali Haidar, który tylko w pierwszej połowie rzucił 17 punktów. Po jednej z jego akcji rywale zbliżyli się na pięć punktów. Wynik po 20 minutach rzutem z dystansu ustawił Robert Skibniewski (38:30).

W trzeciej kwarcie bardzo dobry fragment gry zanotował Karol Gruszecki, a po dobitce Aarona Cela Biało-Czerwoni wygrywali 49:34. Zespół trenera Veselina Maticia jednak nie odpuszczał i co chwilę starał się zbliżać. Polska ciągle grała bardzo zespołowo i głównie dzięki temu utrzymywała bezpieczną przewagę. Świetnie prezentował się także Przemysław Karnowski, a kibice w hali Łuczniczka mogli zobaczyć kilka jego mocnych wsadów.

Ostatnie 10 minut to podobny scenariusz do poprzednich części gry. Nawet gdy nasza kadra wychodziła na kilkunastopunktowe prowadzenie, to Liban niebezpiecznie zmniejszał straty. Siedem minut przed końcem skutecznymi akcjami popisywali się jednak Damian Kulig i Mateusz Ponitka, a po trafieniu tego ostatniego Biało-Czerwoni wygrywali 74:54. Tego rywale nie byli już w stanie odrobić. Ostatecznie Reprezentacja Polski pokonała Liban 76:59 i tym samym triumfowała w Bydgoszcz Basket Cup.

Polska - Liban 76:59 (24:16, 14:14, 17:16, 21:13)

Polska: Karnowski 12, Cel 10, Gruszecki 9, Kulig 8, Ponitka 8, Zamojski 8, Skibniewski 8, Czyż 7, Waczyński 4, Koszarek 2

Liban: Haidar 19, Arakji 11, Bawji 9, Saoud 8, Souaid 4, Akl 3, Tabet 3, Ayoub 2, Abi Khares 0, Woods 0, Gyokchyan

Końcowa kolejność Bydgoszcz Basket Cup:

1. Polska
2. Belgia
3. Islandia
4. Liban

Powiedzieli po meczu:

Veselin Matić: Bardzo mi miło wrócić do Polski na ten dobrze zorganizowany turniej. Reprezentacja Polski jest nowa, ale dobrze przygotowana. Ważna sprawa to to, że Marcin Gortat chce grać dla kadry. My gramy swój turniej dopiero na koniec września, mamy dużo czasu. Dlatego jestem zadowolony z postawy mojego zespołu.

Mike Taylor: Chciałbym pogratulować mojej drużynie za wygranie tych spotkań. Bydgoszcz była świetnym gospodarzem. Drużyna grała zespołowo, a my chcieliśmy zbalansować minuty dla wszystkich zawodników. Jestem bardzo zadowolony z tego turnieju jako końcowego przygotowania do EuroBasketu. Chcemy jak najlepiej reprezentować Polskę na zbliżających się Mistrzostwach Europy.

Przemysław Karnowski: Cieszą nas te dwa ostatnie mecze. Dzisiaj graliśmy bez Marcina Gortata i AJ Slaughtera, a i tak nieźle nam poszło. Jesteśmy bardzo pozytywnie nastawieni przed samym EuroBasketem. Dzisiaj dostałem trochę więcej minut, musiałem pokazać się z lepszej strony, udowodnić, że zasługuję na miejsce w kadrze.