Miasto Szkła rozbija GKS, niespodzianka w Poznaniu

Dwunastą wyjazdową wygraną w sezonie zanotowało Miasto Szkła, które w Tychach bez większych problemów pokonało GKS. Trzeci mecz w sezonie przegrał inny zespół z Podkarpacia - Max Elektro Sokół Łańcut.

Tyszanie aspirują do walki o trzecie miejsce przed fazą play-off, ale w starciu z niepokonanym na wyjeździe liderem nie mieli wiele do powiedzenia. Miasto Szkła pierwszą kwartę wygrało 25:10 i w kolejnych częściach meczu tylko powiększało swoją przewagę. Ostatecznie przyjezdni wygrali 90:51, trafiając równo połowę rzutów z gry (33/66). Znani z dobrej skuteczności z dystansu Tyszanie trafili tylko 3 z 21 prób za trzy punkty. W drużynie gospodarzy zabrakło Wojciecha Barycza i Piotra Hałasa. 21 punktów dla Miasta Szkła rzucił rezerwowy Filip Małgorzaciak.

Dystans do lidera traci Max Elektro Sokół Łańcut, który niespodziewanie przegrał w niedzielę w Poznaniu z Biofarm Basket. Podopieczni Dariusza Kaszowskiego trafili tylko co trzeci rzut z gry, przegrali też walkę pod tablicami. W końcówce przyjezdni rzucili siedem punktów z rzędu i mieli szansę doprowadzić do dogrywki, w kluczowym momencie próba Tomasza Pisarczyka nie znalazła jednak drogi do kosza. O sześciopunktowym zwycięstwie Biofarm Basket przesądzili rzuty wolne. Z double double (10 pkt i 10 zbiórek) zawody zakończył doświadczony Adam Metelski.

Na trzecim miejscu w tabeli umocniła się Legia. Stołeczny zespół pokonał w Warszawie Spójnię Stargard, która bez wygranej pozostaje od pięciu spotkań. Legia osiągnęła wyraźną przewagę w pierwszej kwarcie (23:12) i utrzymała ją do końca. 13 punktów i 11 asyst miał rozgrywający Łukasz Wilczek. Spójni do wygranej nie wystarczyła niezła dyspozycja Łukasza Pacochy (25 pkt, 7 asyst i 6 zbiórek).

Szybko o porażce w Gliwicach zapomnieli koszykarze meritumkredyt Pogoni Prudnik, ogrywając na własnym parkiecie ACK UTH Rosę Radom. Goście niemal do samego końca mieli jednak szansę sprawić niespodziankę - w połowie czwartej kwarty było 58:54. Z double-double zawody ukończył Patryk Nowerski (15 pkt i 12 zbiórek).

Z atutu własnej hali nadal doskonale korzystają zawodnicy Zetkamy Dotal Nysa. Beniaminek w Kłodzku przegrał tylko dwa mecze, w 21. kolejce pokonał zaś przetrzebioną przez kontuzję KSK Noteć Inowrocław. Dobre spotkanie w drużynie gospodarzy rozegrali Jarosław Bartkowiak (24 pkt) i Marcin Bluma (16 pkt, 12 zbiórek i 7 zbiórek). Warto przypomnieć, że zespół z Kłodzka jest jedyną drużyną w pierwszej lidze, która nie wygrała meczu na wyjeździe (0-10).

Wzmocniony zawodnikami na co dzień grającymi w Tauron Basket Lidze Exact Systems Śląsk Wrocław lepszy od SKK Siedlce. Norbert Kulon rzucił 13 punktów i miał 5 zbiórek oraz 5 asyst, dodatkowo wymusił 10 przewinień. Najlepszy punktujący SKK Marcin Kowalewski trafił tylko 3 z 15 rzutów z gry.

Tylko w pierwszych minutach meczu AZS AWF Mickiewicz Romus prowadził ze Zniczem Basket. Goście wygrali każdą z czterech kwart, ostatecznie triumfując 88:61. 18 punktów, 6 asyst oraz 5 zbiórek miał Damian Janiak.