Porażka z Hiszpanią na otwarcie ME U20 kobiet

Reprezentacji Polski do lat 20 nie udało się pokonać faworyzowanej Hiszpanii w pierwszym meczu mistrzostw Europy do lat 20 kobiet. Biało-czerwone uległy drużynie z Półwyspu Iberyjskiego 59:84, mając duże problemy z zatrzymaniem Angeli Salvadores, która rzuciła aż 27 punktów.

Doskonale znany z pracy nad Wisłą Jose Ignacio Hernandez przed rozpoczęciem mistrzostw Europy dywizji A zadeklarował, że jego drużyna przyjechała do Portugalii w jasno określonym celu, jakim jest wygranie całego turnieju.

Nie mógł mówić inaczej, ponieważ w ostatnich sześciu latach Hiszpanki tylko raz nie zdobyły mistrzostwa Europy U20. W 2015 większość zawodniczek z obecnej kadry cieszyła się zaś z wygrania imprezy do lat 18.

To olbrzymie doświadczenie rywalki wykorzystywały od pierwszych minut meczu z Polską. Prowadzona przez Krzysztof Szewczyk kadra w pierwszej kwarcie grała jak równy z równym i nie pozwoliła odskoczyć rywalkom na więcej niż dwa punkty. Niestety w drugiej odsłonie pojawiły się problemy ze skutecznością, przez które od wyniku 21:21 nasz zespół zdołał uzyskać tylko 7 punktów, tracąc w tym czasie 18.

Od początku duże problemy naszej kadrze sprawiała Angela Salvadores, która ma za sobą występy w seniorskiej kadrze oraz Eurolidze. Rzucająca w pierwszej połowie głównie groziła rzutami za dwa punkty, ale po zmianie stron zaczęła trafiać także z dystansu. Łącznie uzyskała 27 punktów, umieszczając w koszu 5 z 7 prób z dystansu.

Właśnie głównie dzięki bardzo dobrej skuteczności w rzutach trzypunktowych Hiszpanki utrzymywały przewagę nad Polkami w drugiej połowie. W całym spotkaniu rywalki trafiły 13 z 27 rzutów z dystansu, podczas gdy nasz zespół 3 z 13.

Po zmianie stron biało-czerwone próbowały odrabiać straty, ale mimo przewagi i aż 22 dwóch zbiórek na atakowanej tablicy nie zdołały zatrzymać rozpędzonych rywalek.

Najwięcej punktów dla naszej drużyny rzuciła Zuzanna Puc - 16, która dodatkowo miał 6 zbiórek.

W niedzielę o 21:45 polskiego czasu nasz zespół zmierzy się z Belgią, która turniej rozpoczęła od zwycięstwa 73:63 nad Szwecją.

Polska - Hiszpania 59:84 (15:17, 13:22, 17:17, 14:28)
Punkty dla Polski: Puc 16, Nowakowska 11 (1), Makurat 9 (1), Niedźwiedzka 8, Parzeńska 6, Wdowiuk 5 (1), Stawińska 2, Niemojewska 2, Papiernik 0, Nowicka 0, Dmochewicz 0.
Najwięcej dla Hiszpanii: Salvadores 27 (5), Conde 13 (3), Cazorla 11 (3).