ME Wózki: Polska zagra o 5. miejsce

W hali OSiR Świebodzice reprezentacja Polski w koszykówce na wózkach wygrała z Holandią 73:67 i jednocześnie wywalczyła grę w meczu o 5. miejsce Mistrzostw Europy. Rywalem będą Włochy. Mecz w niedzielę 8 września o 12:15.

Po pięciu minutach pierwszej kwarty tablica wyników pokazywała 6:10 dla Holandii. Filip Mosler po dobrym podaniu Mateusza Filipskiego doprowadził do 8:10. Wynik cały czas oscylował wokół remisu, ale to Holandia skończyła pierwszą kwartę z prowadzeniem 14:12.

W drugiej kwarcie od mocnego uderzenia rozpoczęła Holandia – rzutem za trzy powiększyła przewagę. Polacy nie odpuszczali. Po 3 minutach na 20:21 rzuciła Marcin Balcerowski, a po chwili piłkę wytrącił Filipski, Krzysztof Bandura dał prowadzenie 22:21, ale rywale ekspresowo odrobili stratę. Akcja działa się kosz za kosz. Na niecałe 3 minuty przed końcem połowy Mateusz Filipski dorzucił kolejne dwa punkty i Polska prowadziła 31:27. Po 20 minutach gry było 35:33.

Po wznowieniu po 3 minutach Holandia doprowadziła do remisu 39:39 i wyrównany wynik był praktycznie przez całą 3 kwartę. Polacy trafiali, Holandia odpowiadała. Po 7 minutach 45:45. Rywale bronili na całym boisku uniemożliwiając dotarcie pod kosz. Mateusz Filipski jednak przechytrzał obronę przeciwników i na 2 minuty do końca kwarty było 48:45. Na 50: 45 i o przechwycie na 52:45 rzucił Piotr Łuszyński. Akcję 2+1 wypracował Krzysztof Bandura i na minutę do końca kwarty Polska prowadziła 58:47. Po 3 kwartach było 58:51.

Ostatnie 10 minut nie było formalnością, bo Holendrzy, tak samo jak Polacy, byli zdeterminowani, żeby zagrać w niedzielę o 5. miejsce. Na szczęście rozpędzony Filipski trafiał kosz za koszem. Na 7 minut przed końcem Polska prowadziła 66:57. Na 4 minuty przed końcem meczu Polska pewnie prowadziła 10 punktami 68:58. Ostatecznie mimo pogoni Holendrów to nasza reprezentacja wygrała 73:67 i zagra o 5. miejsce Mistrzostw Europy.

Polska – Holandia 73:67
Polska: Sobieraj, Łyko, Mosler 4, Kozaryna, Bandura 11, Macek 4, Łabędzki, Filipski 27, Darnikowski 2, Bonio, Łuszyński 16, Balcerowski 9
Holandia: De Jong 4, Poggenwisch 17, Op Den Orth 6, Nijman 2, De Rooij 2, De Boer, Morsinkhof 2, Bellers 4, Even 12, Zantinge8, Korkmaz 10, Vad Der Steen