Asseco Arka U20 mistrzem Polski juniorów starszych

Skutecznie za porażkę w finale Młodzieżowego Pucharu Polski zrewanżowali się koszykarze Asseco Arka U20 Gdynia, którzy w meczu  decydującym o mistrzostwie Polski do lat 20 pokonali Trefla Sopot 76:65. Trzecie miejsce dla AZS AWF Mickiewicz-Romus Katowice. MVP turnieju finałowego zostal Grzegorz Kamiński.

Przed meczem finałowym trenerzy obu drużyn podkreślali, że o wyniku starcia zdecyduje dyspozycja dnia. Te opinie dopitnie potwierdzał przebie finału Młodzieżowego Pucharu Polski, w którym prowadzenie zmieniało się 15-krotnie, a do początku czwartej kwarty żadna ze stron nie potrafiła wypracować przewagi większej niż sześć punktów.

Mecz rozgrywany w Katowicach był pod tym względem bardziej nierówny. Początek zawodów należał do Trefla, który sporo punktów zdobywał z pola trzech sekund. Tę część spotkania zespół Michaela Łydkowskiego wygrał 16:9.

Asseco straty odrobiło jednak szybko. W krótkim odstępie czasu dwie trójki trafił 18-letni Adrian Pajkert (w całym spotkaniu 2 na 12 z gry), kolejną dołożył Damian Romanowski i Asseco Arka U20 znalazla się na dwupunktowym prowadzeniu. Na przerwę gdynianie schodzili prowadząc 31:25.

Po zmianie stron scenariusz obu części meczu był podobny. Asseco Arka wypracowała przewagę zbliżającą się do dwucyfrowej, po czym Trefl odrabiał część strat, ale nie był w stanie wyjść na prowadzenie.

Wyraźnym liderem Asseco Arka U20 był w drugiej połowie Grzegorz Kamiński, który po zmianie stron rzucił 15 z 21 punktów zespołu.

Wobec słabej skuteczności z dystansu (3 na 22 za trzy) Trefl starał się zdobywać punkty bliżej kosza. Siłą Asseco Arka U20 w niedzielne popołudnie były zaś rzuty trzypunktowe (15 na 42 z dystasnu) oraz mniejsza liczba strat niż rywale.

Wybrany MVP finałów Grzegorz Kamiński oprócz 21 punktów, miał 5 zbiórek, 2 asysty i 1 przechwyt. Dobrze grą gdynian kierował Mateusz Kaszowski - 12 pkt i 8 asyst.

Rewelacyjna dyspozycja w pierwszej, wygranej 32:18 kwarcie mocno przysłużyła się koszykarzom AZS AWF Mickiewicz-Romus w zdobyciu brązu. WKK kilkukrotnie zbliżało się na odległość jednego trafienia z gry, ale nie potrafiło doprowadzić do remisu. 27 punktów i 8 asyst Wiktora Rajewicza.

To pierwszy medal mistrzostw Polski juniorów starszych dla drużyny ze Śląska od 12 lat. W 2008 roku po brąz sięgnęla Pogoń Ruda Śląska.

MVP turnieju finałowego

Grzegorz Kamiński (Asseco Arka U20 Gdynia)

Pierwsza piątka turnieju

Mateusz Kaszowski (Asseco Arka U20 Gdynia)

Miłosz Korolczuk (Asseco Arka U20 Gdynia)

Błażej Kulikoski (Trefl Sopot)

Stanisław Heliński (AZS AWF Mickiewicz-Romus Katowice)

Michał Sitnik (WKK Wrocław)

Nagrody wręczyli:Marcin Staniczek, członek Prezydium PZKosz i Prezes ŚLZKosz, Grzegorz Potęga, członek Zarządu PZKosz i Prezes LZKosz, Adam Zając, rektor AWF Katowice i Czesław Kaimm, główny komisarz turnieju finałowego.