Polska rozgromiła Albanię i pozostaje w grze o EuroBasket!

Reprezentacja Polski wysoko wygrała na wyjeździe z Albanią i pozostaje w grze o wyjazd na Mistrzostwa Europy, które odbędą się w 2023 roku. Liderką drużyny była Liliana Banaszak, która do 23 punktów dodała 11 zbiórek.

Biało-czerwone bardzo mocno rozpoczęły spotkanie z Albanią, gdzie już po 10 minutach miały na swoim koncie 43 punkty. Bardzo dobra była również kolejna kwarta, po której Polska prowadził 80:12. Po zmianie stron rywalki częściej trafiały do kosza, jednak w dalszym ciągu wyraźnie ustępowały drużynie z Polski w każdym elemencie koszykarskiego rzemiosła.

Liderką kadry Polski była Liliana Banaszak – 23 punkty oraz 11 zbiórek. Mecz z double-double zakończyła również Kamila Borkowska – 20 punktów oraz 11 zbiórek. Dwucyfrową ilość punktów, rzuciły jeszcze Anna Makurat (17), Weronika Telenga (15), Anna Jakubiuk (13), Julia Niemojewska (10) oraz Julia Piestrzyńska (10). Ogromną przewagę Polska miała pod tablicami, gdzie zebrała 62 piłki przy 22 rywalek.

Albania – Polska 50:136 (6:43, 6:37, 20:24, 18:32)

Najwięcej dla Albanii: Verri 11, Rreshpja 8, Palko 8
Polska: Banaszak 23 (11zb), Borkowska 20 (11zb), Makurat 17 (9as, 7zb), Telenga 15, Jakubiuk 13, Niemojewska 10, Piestrzyńska 10, Gertchen 9, Drop 8, Skobel 7, Parzeńska 4

Tabela grupy D:
1. Turcja 4/0 8 punktów
2. Słowenia 2/2 6 punktów
3. Polska 2/2 6 punktów
4. Albania 0/4 4 punkty

- Uważam, że ten mecz był idealny dla nas żeby przećwiczyć nasze założenia w obronie i w ataku. Jako drużynę cieszy nas to, że każda z nas mogła się pokazać w tym meczu i co bardzo ważne zdobyć punkty. Teraz czekamy na mecze rewanżowe w lutym, które mam nadzieje ułożą się po naszej myśli – powiedziała po meczu Liliana Banaszak.

***

Na turniej finałowy awansują zwycięzcy grup oraz cztery najlepsze drużyny z 2. miejsc. W celu wyłonienia najlepszych drużyn, które zajęły 2. miejsca w swoich grupach – nie będą liczone wyniki z zespołami, które zajmą ostatnie czwarte miejsca w swoich grupach.

W przypadku, gdy jeden lub dwóch gospodarzy EuroBasketu (Słowenia, Izrael), zajmie miejsce wśród 14 drużyn zakwalifikowanych, to awans uzyska również następna drużyna (bądź też drużyny) jakie zajmą 2. miejsca w swoich grupach.