U-20 kobiet: INEA AZS Poznań lepsza w półfinale

Jedna kwarta dobrej gry w półfinale to za mało, aby myśleć o mistrzostwie Polski w kategorii juniorek starszych. Atut własnej hali nie wykorzystały koszykarki VBW GTK Gdynia, które uległy różnicą trzech punktów INEI AZS Poznań. W wielkim finale rozgrywek U-20 kobiet zagrają więc dwa poznańskie zespoły, czyli MUKS i INEA.

INEA do rozgrywanego w Gdyni turnieju finałowego awansowała z kompletem zwycięstw. Poznanianki problemy miały tylko w starciu z Basket 25 Bydgoszcz, wygrywając je dopiero w samej końcówce. Już w samym trójmieście ekipa z Wielkopolski także wygrywała mecz za meczem, zwyciężając przy tym w prestiżowych derbach z MUKS-em. Dzięki temu udało się wygrać poznaniankom zmagania w grupie A. W półfinale INEA AZS trafiła na mocny i grający na własnym parkiecie zespół VBW GTK.

Końcówka pierwszej kwarty to udana gra miejscowych i ośmiopunktowe prowadzenie gdynianek po dziesięciu minutach. Jak się później okazało najwyższe. W kolejnej części meczu rywalki odrobiły bowiem straty, a mecz się wyrównał.

Na początku ostatniej kwarty po akcji z faulem Kingi Bandyk VBW GTK prowadziło 46:44. Wówczas zanotowało fatalny w skutkach przestój. Przyjezdne zdobyły dziesięć kolejnych punktów, wypracowując przewagę, którą potrafiły utrzymać już do końca. Na nic zdały się kolejne rzuty Kingi Bandyk oraz dynamiczne rotowanie składem przez szkoleniowca gospodarzy.

Ani na sekundę boiska nie opuściły dwa motory napędowe INEI AZS Kinga Woźniak i Daria Marciniak. Obie rzuciły po 18 punktów, grając na podobnej skuteczności. Obie duże wsparcie, zwłaszcza pod tablicami, znalazły w Weronice Telendze, która uzyskała double-double (12 pkt i 11 zbiórek, w tym 6 na atakowanej tablicy). Dla pokonanych 19 punktów i 12 zbiórek uzyskała Kinga Bandyk.

W meczu o brąz VBW GTK Gdynia zmierzy się z KS Basket 25 Bydgoszcz. Początek zawodów w niedzielę o godzinie 10:30.

Finał rozgrywek w kategorii U-20 rozpocznie się o godzinie 12:45. Zagrają w nim MUKS Poznań i INEA AZS Poznań.