U-20 Kobiet: Złoty MUKS Poznań!

MUKS Poznań nie zawiódł swoich kibiców. W najważniejszym meczu Finałowego Turnieju Mistrzostw Polski Juniorek Starszych podopieczne Iwony Jabłońskiej zachowały więcej zimnej krwi i pokonały INEĘ AZS Poznań 56:48.

To był drugi, w ciągu niespełna pięciu dniu, derbowy pojedynek poznańskich drużyn podczas finałowego turnieju Mistrzostw Polski Juniorek Starszych.

Losy finałowej rywalizacji tak się potoczyły, że MUKS i INEA zagrały ze sobą na inaugurację swojego udziału w turnieju, jak i na jego zakończenie. Spotkanie numer 1 było niezwykle zacięte i zakończyło się niewielkim zwycięstwem INEI 57:52.

Akademiczki do finału awansowały z kompletem zwycięstw. Zarówno w fazie półfinałowej, jak i finale  goryczy porażki nie zaznały.  Ale awans do niedzielnego meczu o złoto na pewno kosztował je wiele sił.  Po bardzo zaciętym meczu pokonały gospodynie turnieju VBW GTK Gdynia 61:58.

Droga MUKSu do finału była nieco trudniejsza, choć poznanianki w decydującym o awansie spotkaniu nie dały się ani zaskoczyć, ani zdominować zawodniczkom z Bydgoszczy, pewnie wygrywając  78:60, to wcześniej musiały uznać wyższość drużyn z Polkowic (turniej półfinałowy) oraz wyżej wspomnianej INEI.

Jedno, co z całą pewnością można powiedzieć o niedzielnym finale, to podobnie jak pierwsze spotkanie tych drużyn podczas turnieju w Gdyni, był on bardzo zacięty. I to nie było żadnym zaskoczeniem. Jednak rozczarować mogła dyspozycja rzutowa poznanianek.
Trudno orzec czy stawka meczu, czy też zmęczenie miały wpływ na to, że zarówno zawodniczki MUKSu jak i INEI miały problem z trafieniem do kosza. W ciągu pierwszych 20 minut spotkania obie drużyny zdołały rzucić tylko po 25 punktów, czyli gra toczyła się punkt za punkt.

W trzeciej i czwartej kwarcie obraz gry nie uległ zmianie, czyli wciąż dominowała słaba skuteczność i wynik oscylujący w okolicach remisu.

W połowie ostatniej części meczu nieznaczną przewagę wypracowały sobie zawodniczki MUKSu. Jak się później okazało nie dały sobie jej wydrzeć. Nie pomogło double-double Darii Marciniak (15 punktów, 10 zbiórek) oraz oraz 16 oczek Kingi Woźniak. Ostatecznie MUKS Poznań pokonał INEĘ AZS Poznań 56:48.

Po raz kolejny w ekpie złotych medalistek nie zawiodła Dominika Owczarzak, która z 16 punktami była najskuteczniejszą zawodniczką MUKSu.