Dogrywka w Dąbrowie Górniczej, derby dla NETO Sokoła

Dwa rzuty z dystansu na początku dogrywki mocno pomogły MKS Dąbrowa Górnicza w pokonaniu AZS Radex Szczecin w meczu 19. kolejki pierwszej ligi. Ostatniego miejsca w tabeli nie opuściła AZS Politechnika Big-Plus przegrywając 76:82 w Kielcach z UMKS-em.
news Zdjęcia | kurian

Dodatkowe pięć minut potrzebne było do wyłonienia zwycięzcy meczu MKS - AZS Radex. Do dogrywki doprowadził Łukasz Pacocha, trafiając po przechwycie w przedostatniej akcji meczu. Gospodarze dodatkowy czas gry rozpoczęli od dwóch trafień z dystansu Michała Wołoszyna, dzięki czemu zapewnili sobie kilkupunktową przewagę, którą utrzymali już do końca. MKS rozpoczął to spotkanie od zdecydowanej przewagi, ale w kolejnych fragmentach znacznie lepiej na boisku radzili sobie goście. Oprócz Łukasza Pacochy (20pkt), drugie udane spotkanie w tym roku rozegrał Łukasz Biela (21 pkt) - w przeszłości jeden z czołowych strzelców pierwszej ligi. 25 punktów i 8 zbiórek miał w drużynie Wojciecha Wieczorka skrzydłowy Marek Piechowicz.

• 19.01.2013 17:00

MKS Dąbrowa Górnicza II

84 : 77

AZS Radex Szczecin

UMKS Kielce po raz kolejny w tym roku rozpoczął mecz na własnym parkiecie bardzo dobrze, ale wraz z upływem minut pozwolił rywalkom na przejęcie inicjatywy. Gospodarze ani razu w tym spotkaniu nie przegrywali i szczęśliwie potrafili utrzymać korzystny wynik do końca. Przyjezdnym nie pomogła lepsza niż zwykle skuteczność Pawła Hybiaka (14 pkt i 5/10 z gry) oraz najlepszy mecz w pierwszej lidze Michała Szydłowskiego (14 pkt i 4 zbiórki). Na uwagę zasługuje odrodzenie Marcina Wróbla (18 pkt, 7 zbiórek, 3 asysty i 2 bloki).

• 19.01.2013 17:15

UMKS Kielce

82 : 76

AZS Politechnika Poznań

Jakub Dłuski nie znalazł w sobotę godnego rywala pod koszem, dzięki czemu jego AZS WSGK Polfarmex bez większych problemów ograł Budimpex-Polonię Przemyśl. Silny skrzydłowy bądź środkowy Akademików nie tylko rzucił 30 punktów, ale do tego miał 16 zbiórek. Gospodarze wygrali pewnie, choć z powodu różnych problemów zdrowotnych nie zagrali trzej istotni gracze: Łukasz Kwiatkowski, Hubert Mazur oraz wyłączony z gry od dłuższego czasu Grzegorz Małecki. Do Kutna razem z zespołem "Niedźwiadków" przyjechał Grzegorz Kukiełka, ale na parkiet nie wyszedł.

• 19.01.2013 17:30

AZS WSGK POLFARMEX Kutno

79 : 58

BUDIMPEX-POLONIA Przemyśl

Lider Franz Astorii Mateusz Bierwagen przez 36 pierwszych minut spotkania rzucił tylko pięć punktów, a mimo to goście do ostatniej akcji meczu mieli szansę na wygraną w Lublinie. Bierwagen w ostatnich minutach uzyskał co prawda sześć punktów, ale rzutu na zwycięstwo swojego zespołu nie trafił. Marcel Wilczek rozegrał bardzo dobre spotkanie w polu trzech sekund, rzucając 18 punktów i zbierając 15 piłek. Wobec nieobecności Łukasza Wilczka więcej szansy na grę otrzymał Adam Pawelec, który razem z Michałem Sikorą miał po 7 asyst. Gospodarze nie byli w pełni zadowoleni z wygranej, bo nie udało im się uzyskać korzystnego bilansu w dwumeczu.

• 19.01.2013 18:00

WIKANA START SA Lublin

71 : 70

Franz Astoria Bydgoszcz

PBS Bank Efir Energy w połowie trzeciej kwarty prowadził różnicą trzynastu punktów, ale nie zdołał utrzymać tej przewagi do końca i przegrał derby z NETO Sokołem. W obu zespołach nie brakuje zawodników, którzy w przeszłości mieli okazję grać w drużynie rywala, dzięki czemu zawody były jeszcze bardziej zacięte. W ostatnich akcjach meczu ciężar gry w ataku przejął na swoje barki Kacper Młynarski i okazało się to dobrym rozwiązaniem. 21-letni zawodnik, choć nie trafił w ostatnich 100 sekundach 3 z 6 rzutów wolnych, zdobył w tym czasie dla swojego zespołu pięć punktów, a zawody zakończył z dorobkiem 17. 8 asyst i 8 punktów w drużynie gości miał Kamil Łączyński.

NETO PTG Sokół Łańcut

72 : 68

PBS BANK EFIR ENERGY MOSiR Krosno

Koszykarze Śląska Wrocław nie zwalniają tempa w rozgrywkach ligowych. Podobnie jak w pierwszej rundzie gracze Tomasza Jankowskiego rozkręcają się z meczu na mecz, z minuty na minutę. BM Stal Stal praktycznie przez całe zawody przegrywała różnicą kilku punktów, a przewaga gości znacznie wzrosła po przerwie. Pierwszoplanową postacią BM Slam Stali w ataku był Filip Matczak (19 pkt, 8 zbiórek i 5 asyst), który nie zawsze dobrze rozumiał się jednak z kolegami. Tylko 23 minut na rzucenia 21 punktów potrzebował Marcin Flieger (8/12 z gry). Dla osłabionych w dalszym ciągu brakiem Wojciecha Żurawskiego była to czwarta porażka z rzędu.

• 19.01.2013 18:30

BM SLAM STAL Ostrów Wielkopolski

64 : 87

WKS Śląsk Wrocław

MKS Znicz Basket Pruszków - Polski Cukier SIDEn Toruń (niedziela, godzina 17:00)

Niedzielna porażka w Poznaniu mocno skomplikowała drużynie Znicza Basket drogę w kierunku play-off. Gracze Michała Spychały jeśli chcą myśleć o uniknięciu walki o utrzymanie muszą najbliższe spotkania wygrać, ale na pewno nie będzie to łatwym zadaniem. Najbliższy rywal pruszkowian Polski Cukier SIDEn najgorsze chwile w tym sezonie ma już za sobą, teraz ze znacznie większym spokojem może skupić się na obronie przeciętnego jak na możliwości drużyny, ale zadowalającego plany klubu miejsca w tabeli. Choć torunianie w pierwszej rundzie wygrali ze Zniczem Basket po piorunującym finiszu, wydają się być faworytem meczu w Pruszkowie. Zwłaszcza ze względu na szeroki skład, który dodatkowo będzie wzmocniony Wojciechem Baryczem. Pozyskany pod koniec roku podkoszowy w Toruniu pojawił się dopiero w tym tygodniu, ale jest szansa, że na mecz ze Zniczem Basket już przyjdzie. Goście będą starali się wykorzystać zwłaszcza przewagę pod koszem, gdzie Adam Lisewski wzorem kilku równie wysokich kolegów może liczyć na sporo zbiórek pod pruszkowskim koszem.

Siedlecki Klub Koszykówki Siedlce - KS Spójnia Stargard Szczeciński (niedziela, godzina 18:00)

Wiesław Głuszczak jako pierwszy, docelowy szkoleniowiec oficjalnie poprowadził drużynę SKK w jednym meczu. Nieoficjalnie znajdował się na ławce trenerskiej w zastępstwie Tomasza Araszkiewicza od początku rundy rewanżowej. Na razie pod jego kierunkiem zespół jeszcze nie wygrał, ale symptomy lepszej gry miały miejsce w Krośnie. Dla SKK to najprawdopodobniej będzie mecz ostatniej szansy, jeśli drużyna nadal spogląda w kierunku fazy play-off. Mimo porażki z NETO Sokołem, która mocno pokrzyżowały plany drużynie Ireneusza Purwienieckiego, Spójnia rok rozpoczęła nienajgorzej, co daje nadzieje także na wygraną w Siedlcach. Pierwsze spotkanie różnicą dwunastu punktów wygrało SKK, ale teraz nawet jednopunktowa wygrana będzie dużym sukcesem klubu. Siedlczanie personalnie wyglądają ciekawie, ale słabsze wyniki zespołu nie poprawiają atmosfery w klubie.