Punkty zostały w kujawsko-pomorskim, dogrywka w Szczecinie

SKK bardzo daleko uniknięcia walki o utrzymanie w play-out. Podopieczni Wojciecha Głuszczaka w tym roku nie wygrali jeszcze meczu, ulegając tym razem na wyjeździe Franz-Astorii Bydgoszcz. Komplet punktów wywalczył też inny zespół z kujawsko-pomoskiego Polski Cukier SIDEn Toruń. AZS Radex w czwartej kwarcie odrobił dwunastopunktową stratę, ale bez Łukasza Pacochy na boisku przegrał ze Zniczem Basket. 18. wygraną z rzędu zanotował Śląsk.
news Zdjęcia | mmks.siden.pl, Sławomir Kowalski

Udany prezent urodzinowy trenerowi Jarosłowi Zawadce sprawili koszykarze Franz-Astorii Bydgoszcz, ogrywając na własnym parkiecie SKK Siedlce. Beniaminek, którego celem jest miejsce w gronie dziesięciu czołowych drużyn ligi, długo miał problem z zatrzymaniem Przemysława Lewandowskiego. Skrzydłowy SKK do przerwy uzyskał 22 punkty, a w całym spotkaniu wspólnie z Marcinem Chodkiewiczem rzucił ponad połowę punktów całego zespołu. Problem z wstrzeleniem się do kosza miał Kamil Sulima (1/10 z gry), który w ważnym momencie przy trzypunktowym prowadzeniu gospodarzy przestrzelił rzut z dystansu. Od tego momentu punktowali już tylko gracze Franz-Astorii. 21 pkt i 8 zbiórek miał Mateusz Bierwagen.

• 26.01.2013 17:00

Franz Astoria Bydgoszcz

78 : 71

Siedlecki Klub Koszykówki Siedlce

Konsekwentna gra z wykorzystaniem podkoszowych zapewniła drużynie Polskiego Cukru SIDEn zwycięstwo nad przedostatnim w lidze UMKS Kielce. Podrażnieni słabym meczem w Pruszkowie zawodnicy Eugeniusza Kijewskiego przeważali w tym spotkaniu niemal przez cały czas, jedynie w końcówce drugiej kwarty oddając inicjatywę rywalom. Duży udział w wygranej torunian mieli dwaj podkoszowi Adam Lisewski i Aleksander Perka. Pierwszy oprócz 6 punktów, miał 9 zbiórek, 2 bloki i aż 7 asyst, wchodzący z ławki Perka wspólnie z Jackiem Jareckim z dorobkiem 19 punktów został najskuteczniejszym graczem swojego zespołu. Dodatkowo miał 6 zbiórek i 4 asysty.

• 26.01.2013 17:30

Polski Cukier SIDEn Toruń

82 : 64

UMKS Kielce

Tylko na samym początku Wikana Start prowadziła we Wrocławiu ze Śląskiem i ostatecznie uległa liderowi pierwszej ligi wyraźnie. Gospodarze niezależnie od miejsca, z którego oddawali rzuty, byli tego dnia bardzo skuteczni, szybko odbierając rywalom ochotę do gry. Bezbłędny był doświadczony Radosław Hyży autor 20 punktów (8/8 za 2 i 4/4 za 1). Na tle podkoszowych Śląska przeciętnie wypadł Marcel Wilczek (8 pkt, 5 zbiórek i 4 straty), który szybko miał problemy z faulami i z tego powodu łącznie przebywał na boisku 15 minut. Lublinianom nie pomogło 18 punktów Tomasza Celeja. Z powodu kontuzji w drużynie Śląska nie zagrali Tomasz Prostak i Krzysztof Sulima.

• 26.01.2013 19:15

WKS Śląsk Wrocław

97 : 67

WIKANA START SA Lublin

22 punkty dla AZS Radex rzucił po przerwie Łukasz Pacocha, ale mimo to gospodarze ulegli na własnym parkiecie Zniczowi Basket. Dla Akademików była to druga kolejka porażka po dogrywce, do której doprowadzili po skutecznej pogoni w czwartej kwarcie. Kilka chwil przed przerwą pruszkowianie prowadzili bowiem osiemnastoma punktami, a w ostatnich ośmiu minutach regulaminowego czasu gry odrobili trzynastopunktową stratę. Z powodu 5 fauli w samej końcówce parkiet musiał opuścić Pacocha, bez którego Akademicy źle rozegrali ostatnią akcję czwartej kwarty, a później nie mieli pomysłu w ataku w dogrywce. 22 punkty dla Znicza Basket rzucił Grzegorz Malewski, który w styczniu wrócił na boisko po rocznej przerwie spowodowanej zerwaniem więzadeł krzyżowych w kolanie. Doświadczony Dominik Czubek oprócz 6 asyst rzucił 10 punktów.

• 26.01.2013 19:30

AZS Radex Szczecin

81 : 92

MKS Znicz Basket Pruszków

PBS BANK EFIR ENERGY MOSiR Krosno - MKS Dąbrowa Górnicza (niedziela, godzina 18:00)

Tylko 4 punkty w ostatnich trzech meczach wywalczyli koszykarze PBS Bank Efir Energy, którzy na koniec roku wygrali rozgrywki Intermarche Basket Cup na szczeblu PZKosz. Na skutek braku kompletu punktów z potencjalnie słabszymi rywalami krośnianie osunęli się nieco w tabeli i mocno utrudnili sobie walkę o przewagę własnego parkietu w pierwszej rundzie play-off. Gospodarze mają w swoim składzie dwóch klasycznych rozgrywających i właśnie w starciu z MKS powinni to wykorzystać. Po kontuzji Grzegorza Grochowskiego trener Wojciech Wieczorek robi co może, aby załatać luki na rozegraniu, przekwalifikują między innymi Marcina Piechowicza. Przyjezdnym w Krośnie powinno się grać ciężko nie tylko ze względu na siłę obwodu rywali. Po ostatnich ruchach kadrowych także w strefie podkoszowej gospodarze mogą mieć w tym spotkaniu przewagę. Jeśli PBS Bank MOSiR nie zanotuje w pierwszych trzech kwartach przestoju, podczas którego straci dziesięć kolejnych punktów, powinien wygrać ten mecz.

BUDIMPEX-POLONIA Przemyśl - BM SLAM STAL Ostrów Wielkopolski (niedziela, godzina 18:00)

Od początku roku w Ostrowie Wielkopolskim szukają meczu, który przerwie złą passę. W klubie szukają też przyczyny słabszych wyników. Rotują składem, zmieniają trenerów, ale wygranej jak nie było, tak nie ma. Jak tak dalej pójdzie, BM Slam Stal znajdzie się na granicy play-off, a to może nie służyć drużynie w kolejnych meczach. Najbliższy rywal ostrowian Budimex Polonia od dłuższego czasu gra na podobnym poziomie, a z dwoma czołowymi drużynami ligi zgodnie z przewidywaniami przegrała. Punkty ma zdobywać właśnie w takich spotkania jak najbliższy mecz z BM Slam Stalą. I szanse ma duże, bo „Niedźwiadki” już raz po zmianie trenera pokazały, że z beniaminkiem potrafią wygrywać. Budimpex Polonia w Ostrowie Wielkopolskim wygrała po zdecydowanej grze w końcówce i także w tym meczu powinna tak zagrać. Tomasz Zabłocki zostanie bohaterem gospodarzy?