MP U-14 Mężczyzn: WKK znowu mistrzem

Koszykarze WKK Wrocław obronili mistrzostw Polski do lat 14. W wielkim finale pokonali 55:41 TKM Włocławek, kończąc mistrzostwa bez żadnej porażki. Brązowy medal zdobyli za to zawodnicy UKS Jedynki Pelpin.

Kliknij i zobacz: Wyniki | Tabele | Statystyki: indywidualne i drużynowe

MECZ O 1. MIEJSCE

Zgodnie z oczekiwaniami WKK Wrocław zostało mistrzem Polski do lat 14. Tym samym wrocławianie obronili ten tytuł, wywalczony przed rokiem przez rocznik 1997. W porównaniu z zeszłorocznym finałem, tym razem WKK miało dużo łatwiejszą przeprawę. Zawodnicy z Dolnego Śląska od samego początku narzucili swój styl gry i kontrolowali mecz, wygrywając wszystkie kwarty.

Schodząc na przerwę WKK prowadziło 34:25, co biorąc pod uwagę nieskuteczność obu zespołów było sporą zaliczką. Wrocławianie mieli zaledwie 34.4% skuteczności z gry, zaś koszykarze TKM Włocławek byli nieznacznie gorsi z 32.7-proc. skutecznością. Kluczowa okazała się jednak przewaga na tablicy, bowiem WKK wygrało walkę na deskach 43:37.

Tak jak w poprzednich spotkaniach nie do powstrzymania był Dominik Rutkowski. W finale 14-letni podkoszowiec zapisał na swym koncie ponownie double-double, tym razem notując 18 punktów na bardzo dobrej skuteczności (8/14) oraz 13 zbiórek, a także 5 przechwytów.

Tak wyraźnej postaci zabrakło z kolei w zespole TKM, gdzie jedynym zawodnikiem z dwucyfrowym współczynnikiem eval (dokładnie 12) był Rafał Komenda, który miał 8 punktów, 8 zbiórek, 2 asysty i 2 przechwyty. Włocławianom zabrakło jednak w decydujących momentach skuteczności i zawodnika, który wziąłby ciężar zdobywania punktów na siebie.

• Mistrzostwa Polski Mężczyzn U14
  • 03.06.2012 12:00

WKK Wrocław

55 : 41

TKM Włocławek

MECZ O 3. MIEJSCE

Zdecydowanie więcej emocji dostarczyło spotkanie o 3. miejsce, gdzie bo bardzo wyrównanej i emocjonującej walce lepsi okazali się zawodnicy UKS Jedynki Pelpin. Co ciekawe oba zespoły spotkały się już wcześniej, a mianowicie podczas fazy finałowej. Wówczas górą również byli koszykarze z Pomorza, który dzięki tamtej wygranej rzutem na taśmę zapewnili sobie awans do strefy medalowej.

Początek spotkania o brązowe medale należał jednak do poznaniaków, którzy po pierwszej kwarcie prowadzili 13:8. Losy tego meczu odmieniały się jeszcze nie raz, aczkolwiek - jak się później okazało - decydująca okazała się druga ćwiartka, wygrana przez UKS Jedynkę 20:6.

Pomorska drużyna, jak i MKK Pyra, raziła nieskutecznością, jednak agresywna defensywa i szybki atak sprawiły, że UKS Jedynka jeszcze przed przerwą odskoczyła. Po zmianie stron pelpiński zespół tylko kontrolował przebieg meczu. Poznaniacy co prawda rzucili się do odrabiania strat, jednak nie mieli zbyt wielu argumentów na atakowanej połówce. Tylko sześciu zawodników MKK Pyry trafiło do kosza, a najlepszy strzelec Kuba Gudełajtis zdobył co prawda 11 punktów, lecz trafił jedynie 5 z 17 rzutów z gry.

Ostatecznie więc UKS Jedynka utrzymała prowadzenie, a najlepszym graczem drużyny był silny Kamil Górski, który zapisał na swym koncie 11 punktów, 10 zbiórek i 3 asysty w 30 minut.

• 03.06.2012 10:00

UKS JEDYNKA Pelplin

53 : 47

MKK Pyra Poznań

NAGRODY INDYWIDUALNE

Najlepszy zawodnik i najlepszy strzelec: Dominik Rutkowski (WKK Wrocław)

Najlepsza piątka turnieju: Stefan Marchlewski (TKM Włocławek), Marek Lewandowski (Pyra Poznań), Kamil Górski (JEDYNKA Pelpin), Michał Jędrzejewski (WKK Wrocław), Michał Frydrysiak (Żak Koszalin)