Pierwsza wygrana Politechniki, a Siedlce w rozkładzie

Nie ma już drużyny bez zwycięstwa w lidze. Jako ostatni wygrali koszykarze AZS Politechniki Poznań, niespodziewanie pokonując Polski Cukier SIDEN Toruń. Po klęsce we Wrocławiu nie potrafią odbudować się zawodnicy SKK Siedlce, którzy na własnym boisku w meczu 7. kolejki ulegli wyraźnie BM Slam Stali Ostrów Wielkopolski. Wyraźne zwycięstwo odniósł też AZS WSGK Polfarmex, rozpoczynając mecz z AZS Radex od prowadzenia 25:1. Komplet punktów wywalczył też lider WKS Śląsk Wrocław.
news Zdjęcia | Wojciech Tarchalski

Fatalna postawa w ostatniej minucie podczas meczu w Toruniu kosztowała Akademików porażkę. Tym razem zespół Jarosława Krysiewicza podszedł do meczu z AZS Radex bardzo skoncentrowany. Pod koniec pierwszej kwarty gospodarze prowadzili już 25:1, dzięki czemu końcowy wynik był już tylko formalnością. Zgodnie z przewidywaniami dużo trudności sprawił rywalom w polu trzech sekund Jakub Dłuski (20 punktów), który okazał się najlepszym strzelcem gospodarzy. Zawodnicy Czesława Dasia w całym meczu trafili – podobnie jak przed tygodniem we Wrocławiu SKK – tylko 12 rzutów z gry, w tym ani jednego z dystansu. Cała pierwsza piątka gości zakończyła zawody z dorobkiem łącznie ośmiu punktów!

• 03.11.2012 17:30

AZS WSGK POLFARMEX Kutno

67 : 36

AZS Radex Szczecin

Po pierwszej kwarcie WKS Śląsk prowadził w Łańcucie 24:10, ale później mecz się wyrównał. Ambitnie grający gospodarze pod koniec trzeciej kwarty potrafili doprowadzić do remisu, a sześć minut później wyszli na pierwsze prowadzenie. To podrażniło wrocławian, w szeregach których w ostatnich minutach swoje doświadczenie wyniesione z polskich i europejskich boisk zaprezentowali Radosław Hyży i Paweł Kikowski. Podkoszowy Śląska w ostatnich ośmiu minutach uzyskał 10 ze swoich 20 punktów, wyraźnie dobijając miejscowych. Od wyniku 61:60 zawodnicy NETO Sokoła uzyskali tylko 2 punkty, przy 13 rywali i było po meczu.

• 03.11.2012 18:00

NETO PTG Sokół Łańcut

65 : 75

WKS Śląsk Wrocław

Przebudowane w przerwie letniej SKK Siedlce na przełomie października i listopada przeżywa wyraźny kryzys formy. Zespół Tomasza Araszkiewicza przeciętnie radził sobie w meczach kontrolnych, ale sezon rozpoczął nienajgorzej. Ostatnie dwa mecze miał jednak tragiczne. Tydzień temu Śląskowi rzucił zaledwie 35 punktów, tracąc o blisko pięćdziesiąt więcej. W 7. kolejce SKK zagrało nieznacznie skuteczniej w ataku, ale tragicznie w obronie, pozwalając rywalom z BM Slam Stali rzucić aż 97 punktów i to na wyjeździe. Na dobrym poziomie znów zawody zakończył Wojciech Żurawski (19 pkt i 8 zbiórek), a dobrze na obwodzie współpracował ze sobą duet Marcin Dymała (12 pkt i 4 asysty) - Marek Szumełda-Krzycki (11 pkt, 5 asyst i 4 zbiórki). Żadnego punktu w tym meczu nie uzyskał Radosław Basiński.

Siedlecki Klub Koszykówki Siedlce

64 : 97

BM SLAM STAL Ostrów Wielkopolski

Blisko pierwszej wygranej w lidze w roli gospodarza byli zawodnicy UMKS Kielce, którzy po wyrównanym meczu ulegli jednak PBS Bank Efir Energy Krosno. Znów na obwodzie sobie równych nie miał Kamil Łączyński zdobywca 10 punktów i autor 10 kluczowych podań. Litości dla klubu ze swojego rodzinnego miasta nie miał też Wojciech Pisarczyk. Pochodzący z Kielc koszykarz zakończył zawody z dorobkiem 22 punktów.

• 03.11.2012 18:30

UMKS Kielce

71 : 76

PBS BANK EFIR ENERGY MOSiR Krosno

Do 3 listopada na pierwsze zwycięstwo w Stargardzie Szczecińskim czekała Spójnia. Podopieczni Tadeusza Aleksandrowicza pokonali Znicza Basket Pruszków, tym samym rewanżując się rywalom za wiosenną porażkę 2:3 w pierwszej rundzie play-off. Tylko trzech zawodników przyjezdnych rozegrało w Stargardzie Szczecińskim w miarę udane statystycznie zawody, a cały zespół popełnił aż 23 straty. Dla Łukasza Ratajczaka było to najlepsze spotkanie w barwach Spójni w tym sezonie (13 pkt i 7 zbiórek).

• 03.11.2012 19:00

KS Spójnia Stargard Szczeciński

55 : 44

MKS Znicz Basket Pruszków

Dużą niespodziankę sprawili w sobotę zawodnicy AZS Politechniki Poznań. Zespół, który do siódmej serii spotkań jako jedyny nie wygrał meczu, niespodziewanie potrafił pokonać Polski Cukier, a więc drużynę ze ścisłej ligowej czołówki. Opromienieni wygraną z AZS WSGK Polfarmex Kutno przyjezdni długo nie mogli złapać właściwego rytmu w tym meczu. Po dziesięciu minutach gry AZS prowadził bowiem różnicą piętnastu punktów, a koncertowo wręcz grał Paweł Hybiak. Rozgrywający Akademików w samej tylko pierwszej kwarcie uzyskał 14 punktów, mobilizując tym samym kolegów do jeszcze lepszej gry. Ambitni gospodarze zdołali utrzymać przewagę już do końca, a Hybiak zakończył mecz z 25 punktami, 7 asystami i 5 zbiórkami. Polski Cukier miał problem w tym meczu ze skutecznością z dystansu, trafiając tylko 1 z 21 rzutów za trzy punkty.

• 03.11.2012 19:30

AZS Politechnika Poznań

73 : 60

Polski Cukier SIDEn Toruń

MKS Dąbrowa Górnicza - Franz Astoria Bydgoszcz (niedziela, godzina 18:00)

Zaczynając sezon w Bydgoszczy doskonale zdawali sobie sprawę, że o każde zwycięstwo w rozgrywkach będzie bardzo ciężko. Punktów drużyna miała szukać głównie w roli gospodarza, co nie oznacza jednak, że na mecz z wiceliderem Franz Astorii wyjedzie bez wiary w końcowy sukces. Wygrać w Dąbrowie Górniczej będzie beniaminkowi ciężko. Z Grzegorzem Grochowski nie mogą sobie w tym sezonie poradzić niemal wszyscy obrońcy i trudno przypuszczać, aby zdołali to uczynić Paweł Lewandowski bądź Piotr Robak.

WIKANA START SA Lublin - BUDIMPEX-POLONIA Przemyśl (niedziela, godzina 18:00)

Tylko 1 zwycięstwo w 6 meczach odniosła w tym sezonie Wikana Start, choć personalnie skład ma najmocniejszy od lat. To musiało wywołać zmiany w klubie. Do drużyny jeszcze w poprzednim tygodniu trafił Marcel Wilczek, który statystycznie w debiucie zaprezentował się nieźle. Miejsce w składzie Wilczek wywalczył kosztem Andrzeja Misiewicza, a więc koszykarza pozyskanego przez lublinian w przerwie letniej. Dla pochodzącego z Białegostoku zawodnika mecz w Ostrowie Wielkopolskim był zresztą ostatnim w barwach Wikany Startu. Włodarze klubu na sprowadzeniu Wilczka zresztą nie poprzestali i zakontraktowali jeszcze Alana Czujkowskiego, ostatnio zawodnika warszawskiej Legii. Przy okazji słabszych wyników w klubie posypały się zresztą kary finansowe, które mają zmobilizować zespół do lepszej gry. Szansę na rehabilitację Wikana Start ma w niedzielę, bo Budimex-Polonia do najmocniejszych drużyn pierwszej ligi nie należy. Pracujący od dwóch tygodniu w Przemyślu Mariusz Zamirski zdołał jednak uporządkować grę „Niedziadków”, co przyniosło dwie kolejne wygrane w lidze. Jeśli gospodarze tego meczu nie wygrają, już w listopadzie będą mogli rozpocząć przygotowania do wiosennej fazy play-out.