Jamalex Polonia 1912 podtrzymuje zwycięską serię, Siarka wygrywa w Krakowie

Czwarte zwycięstwo w rozgrywkach zanotowała Jamalex Polonia 1912 Leszno. W rozegranym w piątek meczu 4. serii spotkań leszczynianie pokonali w hali Trapez Energę Kotwicę Kołobrzeg. Dużą niespodziankę sprawili koszykarze Siarki Tarnobrzeg, ogrywając na wyjeździe R8 Basket AZS Politechnikę Krakow, dla której była to już druga porażka w sezonie. Jeden punkt różnicy zdecydował o zwycięstwie Pogoni Prudnik nad Elektrobud-Investment ZB Pruszków.

Piątek trzynastego okazał się szczęśliwy dla niepokonanej Jamalex Polonii 1912 i choć wynik końcowy na to nie wskazuje (92:75) spotkanie długo było wyrównane. Miejscowi pierwszą połowę wygrali 51:44, ale dzięki udanemu początkowi trzeciej kwarty Energa Kotwica prowadziła nawet 58:55. Wówczas dwie trójki w krótkim odstępie czasu rzucił jednak Adam Kaczmarzyk i gospodarze ponownie zdołali zbudować swoją przewagę, której nie oddali już do końca. Pochodzacy z Ostrowa Wielkopolskiego koszykarz rzucił łącznie 23 punty, ale aż 12 między 25. a 30. minutą.

Dobrze grą Jamalex Polonii 1912 kierował Nikodem Sirjatowicz (11 asyst).16 punktów dla przyjezdnych uzyskał Daniel Grujić.

Dużą niespodziankę sprawiła Siarka Tarnobrzeg, która bez większych problemów pokonała na wyjeździe R8 Basket AZS Politechnikę Kraków. Gospodarze rozpoczęli mecz od wyniku 0:11 i nie prowadzili ani razu.Miejscowym nie pomogło 28 punktów Michaela Hicksa (11 na 20 z gry), cały zespół trafił jednak tylko 26 z 72 rzutów z gry. Podobnie jak przed tygodniem liderem punktowym Siarki był Jakub Zalewski (27 pkt, 5 asyst i 4 zbiórki).

Koszykarze Elektrobud-Investment ZB w samej końcówce trzykrotnie rzucali na wygraną, ale żadna z tych prób nie znalazła drogi do kosza, dlatego ze zwycięstwa w Pruszkowie cieszyła się Pogoń Prudnik, którą do wygranej poprowadził Piotr Zieliński - 18 punktów i 9 zbiórek.

GKS Tychy po trzech kwartach przegrywał z Biofarmem Basket 60:72, ale w końcówce zaprezentował rewelacyjną dyspozycję w ataku i zdołał pokonać zespół z Poznania. W ostatniej części meczu dobrze grą miejscowych kierował Norbert Kulon, a w zdobywanie punktów włączali się niemal wszyscy gracze przebywający na boisku. Kulon mecz zakończył z dorobkiem 19 punktów, 7 zbiórek i 6 asyst. Najlepszym punktującym był Marcin Kowalewski (24 pkt i 6 zbiórek). 21 punktów dla pokonanych uzyskał Jakub Fiszer.

Na pierwsze zwycięstwo w lidze nadal czekają w Inowrocławiu oraz Kłodzku. KSK Noteć nie sprostała na wyjeździe Sokołowi Łańcut, podopieczni Radosława Hyżego ulegi zaś w Kutnie Polfarmeksowi.

W gronie klubów bez wygranej znajduje się również KK Warszawa. Beniaminek tym razem uległ Enei Astorii Bydgoszcz, która ze względu na nieparzystą liczbę drużyn sezon rozpoczęła najpóźniej. Zespół ze stolicy uległ 76:86, wyraźnie ustępując rywalom w drugiej kwarcie. KK nie pomogło 26 punktów Pawła Hybiaka. Goście w całym spotkaniu oddali o 18 rzutów wolnych niż miejscowi.

Także druga kwarta była decydująca w rywalizacji Śląska ze Spójnią. Tę część meczu zespół z zachodniopomorskiego wygrał 27:13, a całe spotkanie 100:94. W drużynie Dominika Tomczyka znów godne uwagi statystyki miał Jan Grzeliński (26 pkt, 8 asyst i 4 przechwyty). 26 punktów i 7 asyst w Spójni miał Marcin Dymała.