ME U-16: Zdecydowała ostatnia kwarta

Pierwszy etap mistrzostw Europy do lat 16 reprezentacja Polski zakończyła porażką. „Biało-czerwoni” nie sprostali Czechom i od poniedziałku rywalizować będą o utrzymanie w dywizji A.
Spotkanie nie miało już większego znaczenia dla układu w grupie. Polacy wcześniej stracili bowiem szansę na awans do drugiej fazy rozgrywek, zaś zwycięstwo nad naszą drużyną Czechom w kolejnym etapie turnieju także nic nie zapewniało. Oba zespoły do konfrontacji podeszły jednak niezwykle prestiżowo.

Do przerwy gospodarze mistrzostw Europy prowadzili różnicą trzech punktów, ale losy zawodów odwróciły się w kolejnym fragmencie meczu. Za sprawą dokładniejszej gry w ataku oraz konsekwentnej obrony kadrowicze trzecią kwartę wygrali 25:17 i na ostatnie dziesięć minut wchodzili na boisko prowadząc różnicą pięciu punktów. Niestety tej przewagi nie byli w stanie utrzymać. W wyrównanej końcówce lepiej dysponowani rzutowo byli Czesi. Zwłaszcza Jiri Soula, który w ostatnich dwóch minutach zdobył 6 z 10 punktów dla swojego zespołu.

W walce o utrzymanie rywalami Polaków będą Bułgarzy, Litwini i Czarnogórcy. Drużyny dwukrotnie grać będą ze sobą systemem każdy z każdym. Dwie najsłabsze spadną do dywizji B.

Polska - Czechy 74:78 (19:21, 16:17, 25:17, 14:23)

Punkty dla Polski: D. Jeszke 17, F. Pruefer 13, M. Witliński 12 (2), M. Walczak 11 (2), D. Socha 5 (1), A. Mazur 5, S. Michalik 4, A. Krawczyk 3, K. Zywert 2, A. Brenk 2.
Najwięcej dla Czech: J. Dedek 12 (2), R. Kouril 12, M. Peterka 11 (1), T. Soukal 11.