MŚ U19: Cenna lekcja z Amerykanami

Reprezentacja Polski potraktowała mecz z USA o miejsca 5-8 na mistrzostwach świata do lat 19 jako naukę i przygotowanie do mistrzostw Europy do lat 18, które już 21. lipca rozpoczną się we Wrocławiu. Biało-czerwoni bez Mateusza Ponitki przegrali 47:84
Już wcześniej było wiadomo, że trener Jerzy Szambelan potraktuje dwa ostatnie spotkania mistrzostw świata do lat 19 jako przetarcie przed zbliżającymi się mistrzostwami Europy do lat 18. Doświadczony szkoleniowiec postanowił dać odpocząć zawodnikom narzekającym na urazy, a Mateusz Ponitka w ogóle nie pojawił się na parkiecie. W związku z tym trener Szambelan ciągle rotował składem dając szansę gry zawodnikom, którzy wcześniej nie przebywali zbyt długo na parkiecie.

Mimo niezwykle ciężkiego spotkania dzień wcześniej, Polacy pojedynek z USA rozpoczęli bardzo aktywnie. Punkty zdobywali głównie Przemysław Karnowski, Grzegorz Grochowski i Michał Michalak. W 7 minucie to jednak Amerykanie prowadzili 13:11. Od tego czasu przez blisko 10 minut biało-czerwoni mieli problemy z trafieniem do kosza i nasi rywale wyszli na prowadzenie 11:26. Straty nieco zniwelował Karnowski (do przerwy 7 punktów), lecz schodząc na przerwę nasi rodacy przegrywali 21:36.

Biało-czerwoni nie potrafili zmienić losów tego meczu po zmianie stron. Niezwykle zmotywowani Amerykanie po upokarzającej porażce w ćwierćfinale z Rosjanami chcieli się zrehabilitować, więc grali bardzo twardo. Nie tylko zdominowali strefę podkoszową, ale popisywali się wieloma efektownymi zagraniami. Młodsi i mniej atletyczni Polacy mieli ogromne problemy ze zdobywaniem punktów, a USA tylko powiększało swoją przewagę. Z czasem różnica osiągnęła 40 punktów, a ostatecznie spotkanie zakończyło się naszą porażką 47:84. Polacy trafili zaledwie 19 z 78 rzutów, a najwięcej (13) punktów zdobył Michał Michalak.

Polska - USA 47:84 (11:19; 10:17; 11:23; 15:25)

Polska: Michał Michalak 13, Piotr Niedźwiedzki 10, Przemysław Karnowski 8, Grzegorz Grochowski 7, Tomasz Gielo 6, Jakub Koelner 3, Jan Grzeliński 0, Paweł Śpica 0, Łukasz Bonarek 8, Michał Pietrzak 0, Daniel Szymkiewicz 0