Polska gorsze od Litwy

W przedostatnim spotkaniu kontrolnym przed mistrzostwami Europy nasze koszykarki przegrały z Litwą 61:65. Rewanż odbędzie się w sobotę.
Litwa jest ostatnim rywalem Polek przed rozpoczynającym się 18 czerwca EuroBasketem. Drużyną, która ma pokazać szkoleniowcom reprezentacji, co jeszcze należy zmienić w grze zespołu, a co jedynie dopracować.

Mecz zaczął się po myśli „biało-czerwonych”, które po pierwszych akcjach spotkania prowadziły 7:2. Wraz z upływem minut inicjatywę na boisku przejęły jednak rywalki. Za sprawą doświadczonej Agne Abromaite (8 z 12 pierwszych punktów zespołu) doprowadziły do remisu 12:12, a w połowie drugiej kwarty objęły prowadzenie.

Polki starały się szybko odrobić straty, ale często wynika z tego nadmierna nerwowość w grze. Na skutek tego nie udało się wykorzystać kilku dobrze zapowiadających się kontr oraz wykończyć akcji z pola trzech sekund.

Momentami przewaga Litwinek wynosiła już nawet dziesięć punktów. W ostatniej części meczu ciężar gry w ataku wzięła na siebie Justyna Żurowska. Zawodniczka KSSSE AZS PWSZ Gorzów Wielkopolski ostatecznie została najskuteczniejszą zawodniczką drużyny, ale aż 10 z 13 punktów zdobyła w końcowych dziewięciu minutach zawodów. Dodatkowo nasz zespół mądrzej grał w defensywie, dzięki czemu doprowadził do remisu 54:54. Wówczas cztery punkty z rzędu dla rywalek zdobyła jednak Ausra Bimbaite. Tej straty Polki nie potrafiły już odrobić, przegrywając ostatecznie 61:65.

Było to ósme spotkanie sparingowe Polek przed najważniejszą imprezą Starego Kontynentu. Do tej pory nasza drużyna narodowa wygrały dwa z nich: z wicemistrzyniami świata Czeszkami 51:48 i Węgierkami 58:49.

Podobnie jak podczas turnieju w Karlovych Varach, na znak żałoby po śmierci jednej z najlepszych zawodniczek w historii kadry Małgorzaty Dydek, podopieczne Dariusza Maciejewskiego zagrały w tym spotkaniu z kirem na koszulkach.

W składzie na pierwsze spotkanie z Litwą nie znalazły się: Aleksandra Chomać, Agnieszka Kaczmarczyk i Anna Pietrzak. Wszystkie otrzymają jednak szansę na grę w sobotnim meczu rewanżowym. Ostateczną dwunastkę na drugą potyczkę z Litwą trenerzy podadzą do publicznej wiadomości po porannym treningu. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami na parkiecie na pewno pojawi się jedynie Ewelina Kobryn, która do drużyny dołączyła dopiero w środę.

Sobotni mecz z Litwą rozpocznie się o godzinie 17:00 w hali Centralnego Ośrodka Sportu w Szczyrku.

Polska - Litwa 61:65 (17:16, 11:18, 13:16, 20:15)

Punkty dla Polski Justyna Żurowska 13, Ewelina Kobryn 12, Elżbieta Mowlik 8 (2), Agnieszka Szott 6, Paulina Pawlak 5 oraz Patrycja Gulak-Lipka 7, Katarzyna Krężel 6 (1), Katarzyna Dźwigalska 4, Joanna Czarnecka 0, Małgorzata Babicka 0, Agnieszka Skobel 0, Emilia Tłumak 0.

Punkty dla Litwy: Agne Abromaite 15, Ausra Bimbaite 12 (1), Marina Solopova 10 (1), Gintare Petronyte 9, Milda Sauliute 5 oraz Egle Sulciute 6, Giedre Paugaite 5, Mante Kvederaviciute 3 (1), Gabriele Gutkauskaite 0, Vaida Sipaviciute 0.