Finał: VBW GTK po raz drugi złote!

Wspaniałe widowisko stworzyły zespoły VBW GTK Gdynia i MUKS Poznań w finale Mistrzostw Polski Kobiet U20. Do przerwy prowadziły zawodniczki Iwony Jabłońskiej, a druga połowa to już prawdziwy horror. Drużyny co chwila zmieniały się na prowadzeniu, a końcówce meczu minimalnie lepsze były koszykarki Andrzeja Curyla, które wygrały 67:64.

Zobacz statystyki meczu

Gdynianki rozpoczynają finałowe spotkanie bardzo skoncentrowane i po trafieniach Sosnowskiej, Misiuk i Tomiałowicz prowadzą po 4 minutach gry 14:4. Iwona Jabłońska prosi o czas i na efekty nie trzeba długo czekać, trójkę trafia Idziorek, dwa punkty zdobywa Antczak, a Sarzyńska trafia z linii i po pierwszej kwarcie jest 16:13 dla VBW GTK.

Drugą odsłonę lepiej rozpoczyna MUKS po kolejnym trafieniu Magdaleny Idziorek podopieczne  Iwony Jabłońskiej wychodzą na pierwsze prowadzenie 19:18. Już na początku drugiej odsłony dwa faule popełnia Olivia Tomiałowicz i Andrzej Curyl decyduje się na posadzenie na ławce czołowej snajperki VBW GTK. Na rozgrywaniu w VBW GTK z konieczności gra Monika Bogucka, ale gdyńska jedynka popełnia dwie szkolne straty, raz podając piłkę na pole obrony i a drugi raz wprost w ręce koszykarek MUKSu. Po dwóch kolejnych kontrach i punktach Skowronek poznanianki uzyskują 9 punktów przewagi (30:21). Do gry natychmiast wraca Tomiałowicz, ale do przerwy MUKS prowadzi różnicą sześciu punktów 34:28.

Drugą połowę VBW GTK rozpoczyna od prowadzenia 9:0 i po 90 sekundach podopieczne Andrzeja Curyla odzyskują prowadzenie 37:34. Kolejne 10 punktów zdobywają podopieczne Iwony Jabłońskiej i wychodzą na prowadzenie 44:37. Gdynianki mozolnie odrabiają straty i po trójce Tomiałowicz odzyskują mini lane prowadzenie 45:44. MUKS łapie drugi oddech w trzeciej kwarcie i po punktach Szarzyńskiej z kontry odskakuje na 6 punktów (51:45). Po 30 minutach MUKS prowadzi 51:47.

Ostatnią odsłonę VBW GTK rozpoczyna od trójki Magdy Kaczmarskiej, dwie i pół minuty później po trafieniu z linii Kaczmarskiej VBW GTK odzyskuje minimalne prowadzenie 53:52. Końcówka spotkania to prawdziwy horror, zespoły co chwila zmieniają się na prowadzeniu. Niespełna dwie minuty przed końcem po trafieniu Tomiałowicz VBW GTK prowadzi 65:61, o czas prosi Iwona Jabłońska. Chwilę później liderka gdynianek popełnia piąty faul i ostatnie 94 sekundy VBW GTK gra bez Tomiałowicz. Po trafieniu Antczak prowadzenie VBW GTK topnieje do dwóch punktów (66:64). Gdynianki tracą piłkę w kolejnej akcji, ale Antczak nie trafia spod kosza, gdynianki również pudłują, ale faulują przy zbiórce. Do końca spotkania 7 sekund i na linii staje Monika Banasik, ale dwukrotnie pudłuje. Przy zbiórce sytuacja piłki przetrzymanej strzałka wskazuje na gdynianki, a Andrzej Curyl prosi o czas. Po wprowadzeniu piłki faulowana jest Kaczmarska, która trafia tylko drugi rzut wolny. MUKS ma 2 sekundy na ostatnią akcję, ale rzut z Szarzyńskiej z połowy boiska nie trafia do kosza i gdynianki świętują drugi z rzędu tytuł w kategorii U20.