Puchar PZKosz Mężczyzn: Lider pierwszej ligi poza pucharem

Długo nie musieliśmy czekać na pierwsze niespodzianki w rozgrywkach o Puchar Polskiego Związku Koszykówki. W drugiej fazie nie ma już koszykarzy sześciu drużyn pierwszoligowych, w tym lidera NETO Sokoła Łańcut. Swoje mecze przegrały też Focus Mall Sudety Jelenia Góra, Sportino Inowrocław, Spójnia Stargard Szczeciński, Start Lublin i Znicz Basket Pruszków.

Łańcucianie, którzy z jedną porażką w ośmiu meczach prowadzą w tabeli pierwszej ligi, przegrali na wyjeździe z Novum Lublin. Bardziej doświadczeni gracze Dariusza Kaszowskiego pierwszą kwartę wygrali 26:20, ale gdy na boisku pojawiła się druga piątka byli słabsi od gospodarzy, przegrywając drugą i trzecią kwartę wyraźnie. Podobnie jak w spotkaniach ligowych na słowa uznania w drużynie Novum zasłużył Jakub Karolak (22 punkty).

Poza pucharem jest też najdłużej niepokonana w pierwszej lidze Spójnia Stargard Szczeciński. Zespół Tadeusza Aleksandrowicza udał się do Świecia w mocno rezerwowym składzie i z debiutującym w oficjalnym meczu w barwach Spójni Piotrem Wojdyrem. KK za sprawą dobrej gry w czwartej kwarcie, wygrało zawody różnicą czterech punktów, a przyjezdnym mocno we znaki wdał się Paweł Polika (33 pkt i 10 zbiórek).

Dogrywka zadecydowała o porażce Znicza Basket Pruszków w Piasecznie. Do dodatkowego czasu gry doprowadził Dominik Majewski, trafiając równo z syreną za trzy punkty. Wcześniej przyjezdni w drugiej kwarcie prowadzili już różnicą szesnastu punktów, a w całych zawodach prowadzenie zmieniało się tylko dwukrotnie. 22 pkt dla PWiK uzyskał Dominik Majewski. Pruszkowianom nie pomogło double-double Grzegorza Malewskiego (20 pkt i 10 zbiórek).

Z rozgrywkami pożegnało się też Sportino Inowrocław, ulegając w Ostrowie Wielkopolskim drużynie BM Węgiel Stal. Graczom Aleksandra Krutikowa nie pomógł zryw w czwartek kwarcie, wygranej przez nich 28:9, podrażnieni ligową porażką w Prudniku gospodarze kontrolowali bowiem końcowy wynik meczu.

Marcin Sterenga okazał się koszykarzem, który zrobił różnicę pod koszem w starciu Doralu Zetkama Nysa Kłodzko z Focus Mall Sudetami Jelenia Góra. Jego zespół zwyciężył 79:73, a sam koszykarz uzyskał 29 punktów i 10 zbiórek. Sudetom nie pomogły 34 punkty lidera Łukasza Niesobskiego.

Z Przemysławem Łuszczewskim na ławce rezerwowych Start Lubli nie sprostał w Skierniewicach drużynie MKS. Do przerwy goście prowadzili różnicą jedenastu punktów, lecz po zmianie stron obraz gry wyglądał zupełnie inaczej. Stroną dominującą byli skierniewiczanie, którzy zasłużenie wygrali 86:77. Double-double uzyskał Krystian Świech (18 pkt i 11 zbiórek), zaś najskuteczniejszym graczem meczu został Łukasz Mąkolski.

Na uwagę zasługuje zwycięstwo grającego poza centralnym szczeblem rozgrywek Basketu Piła. Drużyna, która na wiosnę pożegnała się z drugą ligą, ograła Trefl II Sopot. To właśnie z zespołem z Trójmiasta ekipa Basketu walczyła na wiosnę o utrzymanie w rozgrywkach. Doskonałe zawody rozegrał mający za sobą występy w PLK Łukasz Chelis (39 pkt i 9 zbiórek).