Biało-czerwoni wygrywają Toruń Basket Cup!

Reprezentacja Polski pokonała Iran 83:70 i tym samym wygrała cały Toruń Basket Cup. Najbardziej Wartościowym Zawodnikiem (MVP) turnieju został Adam Waczyński.
news Zdjęcia | fot. Andrzej Romański

STATYSTYKI | WACZYŃSKI MVP TURNIEJU | GALERIA ZDJĘĆ

Polacy zanotowali idealny początek spotkania. Zagrali bardzo dobrze w defensywie, byli skupieni w ataku i dzięki temu prowadzili 8:0 po rzucie Przemysława Karnowskiego. Iran dość szybko rozpoczął odrabianie strat, a szczególnie widoczny był Hamed Haddadi. W pewnym momencie mistrzowie Azji zdobyli dziewięć punktów z rzędu i po trafieniu Mohammada Bahramiego zdobyli minimalną przewagę. Później w ataku świetnie radzili sobie Szymon Szewczyk oraz Tomasz Gielo. Dzięki rzutom wolnym tego pierwszego biało-czerwoni wygrali pierwszą kwartę 26:19.

W połowie drugiej części spotkania zespół trenera Mehmeta Becirovicia odrobił większość strat i po trafieniu Behnama Yakhchaliego przegrywał zaledwie jednym punktem. Właśnie wtedy kadra zanotowała serię ośmiu punktów bez odpowiedzi rywali. Później bardzo ważne punkty zdobywał Adam Waczyński, a kolejne trafienie Szewczyka dawało gospodarzom czternaście punktów przewagi na koniec pierwszej połowy.

Polacy kontynuowali skuteczną grę w kolejnej kwarcie. Po następnej akcji wykończonej przez Przemysława Karnowskiego zespół trenera Mike’a Taylora wygrywał nawet 62:43. Biało-czerwoni grali swobodnie, a więcej minut na parkiecie dostał także Damian Kulig. Iran mógł ciągle liczyć na Haddadiego, a pomagał mu Mohammad Jamshidi. Dzięki temu rywale odrobili część strat, chociaż przewaga Polaków nadal była znacząca.

Drużyna Becirovicia w ostatniej części meczu zyskiwała na stratach oraz niecelnych rzutach naszej reprezentacji i wyprowadziła kilka groźnych kontrataków. To z kolei pozwoliło im na zbliżenie się na zaledwie osiem punktów po rzucie Oshina Sahakiana. Biało-czerwoni wrócili jednak do skutecznej gry. W samej końcówce najważniejsze punkty zdobywali Przemysław Zamojski i Aaron Cel, co ostatecznie pozwoliło Polsce wygrać 83:70 i tym samym zwyciężyć w całym Toruń Basket Cup.

Polska – Iran 83:70 (26:19, 26:19, 15:15, 16:14)

Polska: Waczyński 17, Karnowski 12, Cel 12, Zamojski 11, Szewczyk 11, Ponitka 9, Gielo 4, Hrycaniuk 3, Skibniewski 2, Kulig 2, Łączyński 0

Iran: Bahrami 20, Kamrani 17, Haddadi 10, Jamshidi 9, Yakhchali 6, Nassajpour 4, Arghavan 2, Sahakian 2, Kardoust 0, Kazemi 0

Powiedzieli na konferencji prasowej:

Mehmet Becirović: Jestem zadowolony z tego turnieju. Po mistrzostwach Świata mamy kolejną wielką imprezę w Azji. Jest jeszcze trochę czasu na to, aby zespół się poprawił. Chciałbym podziękować Polskiemu Związkowi Koszykówki za zaproszenie na tę imprezę. Spędziliśmy tutaj świetny czas. Mam nadzieję, że uda nam się zaprosić reprezentację Polski na podobny turniej w przyszłym roku w Iranie.

Mike Taylor: Mieliśmy dużo szacunku do rywala. Iran ma mnóstwo świetnych zawodników. Uznanie i szacunek należą się jednak przede wszystkim zawodnikom. Jestem zadowolony z mentalnego podejścia do spotkania. Turniej był świetnym przygotowaniem do meczu z Niemcami. Jestem dumny ze zwycięstwa w całym Toruń Basket Cup.

Adam Waczyński: Było to dla nas znakomite doświadczenie. Chcieliśmy mieć pewność siebie przed najważniejszym meczem w kwalifikacjach z Niemcami. Na pewno idziemy w dobrym kierunku. Mamy zawodników, którzy chcą walczyć. Dajemy z siebie wszystko w obronie i w ataku. Teraz jest odpoczynek, kilka dni przerwy. Później wracamy i przygotowujemy się do meczu z Niemcami.