Śląsk nie ma sobie równych w lidze!

Drugi mecz na szczycie w ostatnim miesiącu w pierwszej lidze i znów lider nie dał najmniejszych szans wiceliderowi. Doskonała skuteczność Pawła Kikowskiego oraz dobra gra podkoszowych zapewniła Śląskowi Wrocław wysokie zwycięstwo nad AZS WSGK Polfarmex Kutno. W derbach Podkarpacia Neto Sokół Łańcut lepszy od Budimpex-Polonii Przemyśl.

Takiej dominacji jednego zespołu w pierwszej lidze nie było od czasów Zastalu Zielona Góra, który na przełomie sezonu 2007/2008 wygrał 21 spotkań z rzędu, ale nawet wówczas nie osiągał tak przekonywujących rezultatów z drużynami z czołówki. Śląsk dominował w Kutnie od pierwszych sekund, wygrywając każdą z kwart różnicą przynajmniej dziewięciu punktów. Dotychczasowy wicelider miał olbrzymi problem z zatrzymaniem Pawła Kikowskiego, który szybko trafił trzy trójki. Później punkty rozłożyły się na pozostałych graczy. Na tle niskich graczy Śląska przeciętnie wypadli obwodowi AZS, a cały zespół miał duże problemy ze skutecznością. Najwięcej punktów dla dolnośląskiej ekipy uzyskał Paweł Kikowski (25 i 8/9 z gry).

• 01.12.2012 17:30

AZS WSGK POLFARMEX Kutno

55 : 96

WKS Śląsk Wrocław

Najlepsze zawody Piotra Hałasa (22 pkt i 4 zbiórki) w tym sezonie oraz przyzwoita gra Bartosza Dubiela (8 pkt, 7 zbiórek i 5 asyst) w dużej mierze przyczyniły się do zwycięstwa NETO Sokoła w derbach Podkarpacia z Budimpex-Polonią. Pod koniec drugiej kwarty przewaga gospodarzy wynosiła nawet piętnaście punktów, ale przed ostatnią częścią spotkania „Niedźwiadki” zbliżyły się na odległość jednego trafienia z dystansu. Ostatecznie goście przegrali 60:65, ale znaczną część strat odrobili w ostatnich trzech minutach (9:0 dla Budimpex-Polonii). Tylko 18 minut przebywał na boisku Maciej Klima (2 pkt, 1 zbiórka i 3 straty). Pod nieobecność podstawowego podkoszowego double-double uzyskał Kamil Gawrzydek (10 pkt i 10 zbiórek).

• 01.12.2012 18:00

NETO PTG Sokół Łańcut

65 : 60

BUDIMPEX-POLONIA Przemyśl

Koszykarze UMKS Kielce zrobili wszystko, aby pokonać BM Slam Stal, ale nie dało im to drugiego zwycięstwa w lidze przed własną publicznością. W ataku widoczny był zwłaszcza Artur Busz, autor 6 trafień z dystansu, ale pozostali zawodnicy mieli problem ze skutecznością. Goście wykorzystali zwłaszcza dużą przewagę pod koszem, na której korzystali w dużej mierze także obwodowi. 17 punktów rzucił Marcin Kałowski, a krytykowany za ostatnie spotkanie ligowe Marek Szumełda-Krzycki zdobył 10 punktów i miał 7 asyst.

• 01.12.2012 18:30

UMKS Kielce

68 : 77

BM SLAM STAL Ostrów Wielkopolski

Wydawało się, że po zwycięstwie w Krośnie Polski Cukier zdoła złapać rytm, który pozwoli drużynie Eugeniusza Kijewskiego zadomowić się w pierwszej piątce rozgrywek. Torunianie przegrali jednak 4 ze swoich ostatnich 5 spotkań ligowych, ulegając tym razem na własnym boisku Spójni. Trener Ireneusz Purwieniecki odważniej sięgnął po młodych wychowanków Spójni, a ci radzą sobie w rozgrywkach nadspodziewanie dobrze. Minuty na boisku wykorzystał zwłaszcza Bartłomiej Wróblewski (7 pkt i 2 zbiórki), który dwa lata temu prezentował życiową formę w finałach mistrzostw Polski juniorów. Polski Cukier czwartej kwarcie błyskawicznie rzucił osiem punktów z rzędu, odrabiając tym samym siedmiopunktową stratę, ale później miał problem z upilnowaniem Huberta Pabiana (11 pkt w czwartej kwarcie) oraz Tomasza Stępnia. Goście wystąpili bez kontuzjowanego Bartłomieja Szczepaniaka.

Polski Cukier SIDEn Toruń

75 : 84

KS Spójnia Stargard Szczeciński

AZS Politechnika Big Plus przebojem wywalczyła bezpośredni awans do pierwszej ligi. Zespół Waldemara Mendela solidnie rozpoczął też zmagania na zapleczu PLK, ale ostatnio gra wyraźnie słabiej. Poznanianie momentami wyglądają na boisku tak, jakby nie wierzyli w kolejne wygrane w lidze. Błyskawicznie wykorzystała to Franz-Astoria Bydgoszcz już do przerwy prowadząc różnicą dwudziestu dwóch punktów. W trzeciej części spotkania zespół zwiększył tę przewagę do trzydziestu jeden punktów, a trener Jarosław Zawadka mógł zacząć eksperymentować składem. Tylko 23 minuty przebywał na boisku Mateusz Bierwagen (15 pkt). Na tle nieskutecznego Adama Metelskiego (4/12 z gry) dobrze zaprezentowali się podkoszowi Franz-Astorii Bydgoszcz.

• 01.12.2012 19:30

AZS Politechnika Poznań

81 : 98

Franz Astoria Bydgoszcz

Marcel Wilczek w szóstym kolejnym meczu w pierwszej lidze zanotował double-double (14 pkt i 10 zbiórek), ale starcia ze Zniczem Basket głównie ze względu na skuteczność (5/13 z gry) nie może zaliczyć do udanych. Podkoszowi Wikany Startu mieli duży problem z zatrzymaniem Przemysława Szymańskiego (20 pkt i 9/10 z gry) oraz aktywnego Tomasza Pisarczyka (15 pkt i 9 zbiórek). Tomasz Celej w pierwszej kwarcie rzucił 4 z 4 rzutów z dystansu, ale swoje kolejne punkty uzyskał dopiero w ostatniej akcji meczu.

• 01.12.2012 20:00

MKS Znicz Basket Pruszków

73 : 65

WIKANA START SA Lublin

MKS Dąbrowa Górnicza - Siedlecki Klub Koszykówki Siedlce (niedziela, godzina 18:00)

Jedno jest pewne. Po tym meczu, któryś z zespołów przełamie wreszcie niekorzystną serię. MKS, wliczając jeden mecz w ramach Intermarche Basket Cup, nie wygrał czterech ostatnich spotkań, zaś SKK ma na swoim koncie pięć ligowych porażek. W przypadku obu zespołów wszystko co najgorsze rozpoczęło się od meczu ze Śląskiem Wrocław, który każda z tych drużyn wyraźnie przegrała. Koszykarze niedawnego wicelidera stracili zwłaszcza pewność w ataku, co później przełożyło się na obronę. W obu drużynach od dłuższego czasu utrzymują się też kontuzje, często potencjalnych liderów zespołu. Mecz z Neto Sokołem był najprawdopodobniej ostatnim spotkaniem w tym sezonie dla Michała Przybylskiego, który ponownie w jednym z kolan zerwał więzadła krzyżowe. W tej sytuacji możliwe są nawet ruchy kadrowe, zwłaszcza że z urazem od dłuższego czasu gra Kamil Sulima. Trener Wojciech Wieczorek praktycznie od początku sezonu nie może zaś liczyć na braci Piechowiczów. Niewiadomo czy na to spotkanie będzie zdolny do gry Adrian Czerwonka

AZS Radex Szczecin - PBS BANK EFIR ENERGY MOSiR Krosno (niedziela, godzina 20:00)

O tym, że w sporcie pewne rzeczy zdarzają się niespodziewanie przekonaliśmy się w obecnym tygodniu. Piotr Pluta grał w Krośnie przez sześć lat, niezależnie od tego czy MOSiR występował w pierwszej czy drugiej lidze, ale po ostatnim meczu z Polskim Cukrem opuścił zespół. W Krośnie już szukają jego następcy, ale wbrew pozorom łatwo nie będzie, bo Pluta był przecież najlepszym strzelcem zespołu. Ciekawe jak brak skrzydłowego wpłynie na pozostałych koszykarzy PBS Bank Efir Energy. O mobilizację powinien być spokojny zwłaszcza Zbigniew Majcherek, który od kilku dni ma w swoim zespole kolejnego obwodowego. Jest nim Jaromir Szurlej… do niedawna zawodnik podkarpackiej drużyny. Pochodzący z Łańcuta zawodnik zrobi więc wszystko, aby zaprezentować się w tym spotkaniu z jak najlepszej strony. Ciekawie zapowiada się rywalizacja dwóch wychowanków warszawskiej Polonii, czyli Łukasza Pacochy i Kamila Łączyńskiego. Przyjście do Akademików Szurleja oznacza, że z drużyną pożegnał się Jakub Maksymiuk.