ME U18: Chorwacja lepsza od Polski

Reprezentacja Polski mimo fantastycznego dopingu przegrała mecz o pierwsze miejsce w grupie z Chorwacją 72:78. Polacy zajęli drugie miejsce w Grupie A. Wszystkie mecze w drugiej rundzie Polacy będą rozgrywali o godzinie 18:00, a transmisję z tych spotkań będzie można oglądać na kanale SportKlub oraz PZKosz.pl.
Polacy nie powtórzyli błędu z wczorajszego dnia i spotkanie rozpoczęli od niezwykle agresywnej gry. Po wsadach Mateusza Ponitki i Przemysława Karnowskiego nasza młodzieżowa reprezentacja prowadziła 8:2 w 3. minucie. Chorwaci trzymali się jednak w grze, bo trafiali trójki, choć przed tym spotkaniem trzypunktowe rzuty były ich mankamentem. Po trzech kolejnych trójkach rywale doszli nas na 12:11. Biało-czerwoni odskoczyli jednak pod koniec kwarty, a gdy Grzegorz Grochowski po indywidualnej akcji trafił zza linii 6,75 podopieczni Jerzego Szambelana prowadzili 27:20.

Początek drugiej kwarty należał jednak do Chorwatów, którzy skrzętnie wykorzystali fakt, że Michał Michalak i Grochowski dostali chwilę odpoczynku. Po wsadzie z faulem Marko Ramljaka w 16. minucie rywale wyszli na prowadzenie 34:32. Na domiar złego stanęli w obronie strefą, która dzień wcześniej sprawiała biało-czerwonym wiele problemów. W odpowiedzi również Jerzy Szambelan nakazał swoim podopiecznym taką defensywę, co znacząco wpłynęło na tempo gry. Oba zespoły grały długie, pozycyjne akcje w ataku, a wynik wciąż oscylował wokół remisu.

Po zmianie stron Polacy zaczęli grać pod kosz na Karnowskiego. Po jego akcji 2+1 odskoczyliśmy na 42:38. Jednak biało-czerwonych nie było stać na więcej, bo bardzo skutecznie w defensywie grali Chorwaci. Gdy w 29. minucie trójkę trafił Matej Buovac na tablicy widniał remis po 47! Od tego momentu gra zrobiła się jeszcze bardziej wyrównana, a prowadzenie zmieniało się prawie co akcję. Jednak na 7. minut przed końcem po serii 18:4 Chorwaci prowadzili 59:53, bo grali zdecydowanie mądrzej. Nasz zespół wyrównał dopiero w 38. minucie po dwóch celnych osobistych Ponitki. Świetnie w końcówce grał jednak głęboki rezerwowy Antonio Boban. Po jego dwóch trójkach Chorwaci wygrywali 73:67, a do końca spotkania zostało niewiele ponad minutę. Biało-czerwonych do gry przywrócił trójką Michalak. Na 34 sekundy Chorwaci prowadzili jednak 75:70. Jak się okazało później, tej różnicy nie udało się już odrobić. Porażka sprawiła, że Polacy zajęli drugie miejsce w grupie A i o awans do ćwierćfinału zmierzą się z Serbią, Turcją i Niemcami.

Warto podkreślić, że dzisiejszy mecz z Chorwacją oglądał prawie komplet kibiców w hali Orbita, a nieustający doping kibiców robił niesamowite wrażenie. - Dziękujemy kibicom za obecność i zapraszamy na kolejne mecze - powiedział kapitan drużyny, Michał Michalak.

Polska - Chorwacja 72:78 (27:20; 10:14; 14:19; 21:25)