MŚ U19: Brazylia za mocna

W drugim spotkaniu mistrzostw świata do lat 19 reprezentacja Polski uległa 70:79 Brazylii. Biało-czerwoni świetnie rozpoczynali pierwszą i trzecią kwartę, lecz w najważniejszych momentach skuteczniejsi byli nasi rywale. 14 punktów zdobył Michał Michalak.
Brazylia to aktualny wicemistrz obu Ameryk i jeden z faworytów do mistrzostwa świata do lat 19. Reprezentacja Polski złożona wyłącznie z 18- i 17-letnich zawodników podeszła do tego spotkania jest bez respektu dla wyżej notowanych rywali. Biało-czerwoni rozpoczęli ten pojedynek od 14 kolejnych punktów, lecz z czasem inicjatywę przejęli Brazylijczycy. Rywale nie tylko odrobili wszystkie punkty, ale dzięki skutecznej defensywie już w drugiej kwarcie wyszli na prowadzenie.

Biało-czerwoni po zmianie stron po raz kolejny pokazali jednak charakter. Dzięki serii 16:0 w ciągu 8 minut z dziesięciopunktowej straty wyszli na siedmiopunktowe prowadzenie. Końcówka spotkania należała jednak do "Canarihnios", którzy w kluczowym momencie zanotowali serię 12 kolejnych punktów i 1,5 minuty przed końcem prowadzili już 76:64. Ostatecznie Polacy przegrali 70:79. Wśród rywali najlepiej spisał się Raul Neto. Obwodowy, który ma na koncie między innymi występ w seniorskiej kadrze swego kraju na ostatnich mistrzostwach świata w Turcji zakończył mecz z dorobkiem 16 punktów, 5 asyst i 5 zbiórek.

Wśród Polaków najwięcej punktów (14) zdobył Michał Michalak. W najważniejszych momentach zabrakło jednak punktów liderów. Mateusz Ponitka rzucił co prawda 12 punktów, lecz trafił zaledwie 4 z 13 rzutów z gry. Tylko 3 punkty i 5 zbiórek miał z kolei Przemysław Karnowski. Z powodu szybko złapanych 5 przewinień zaledwie 17 minut na parkiecie spędził Piotr Niedźwiedzki, który w tym czasie zdążył jednak zdobyć 13 punktów i zebrać 7 piłek.

Polska - Brazylia 70:79 (22:18, 10:23, 20:9, 18:29)

Polska: Michał Michalak 14, Piotr Niedźwiedzki 13 (7 zb.), Mateusz Ponitka 12 (7 zb.), Grzegorz Grochowski 11 (5 zb., 4 as.), Tomasz Gielo 11, Jan Grzeliński 6 (3 as.), Przemysław Karnowski 3(5 zb.), Jakub Koelner 0, Paweł Śpica 0, Michał Pietrzak 0, Daniel Szymkiewicz 0.

Brazylia: Neto 16, Felicio 12, Irigoyen 10, Vezaro 10, Rossetto 9, Aguirre 8, Taddei 6, Nogueira 4, Casimiro 2, Cunha 2.