MŚ U19: Polacy nie dali szans Tunezji

Od zwycięstwa rywalizację w mistrzostwach świata do lat 19 rozpoczęła juniorska reprezentacja Polski. Podopieczni Jerzego Szambelana ograli Tunezję 85:57, nie przegrywając w całych zawodach ani razu.
Część ekspertów uważała Tunezję za “czarnego konia” imprezy. Polacy z wicemistrzami Afryki zagrali jednak doskonale. Dzięki zmiennej defensywie skutecznie wyłączyli z gry zwłaszcza najskuteczniejszego strzelca rywali Aymena Ben Mahmouda. 19-letni rozgrywający został co prawda najskuteczniejszym graczem swojego zespołu, ale trafił tylko 4 z 13 rzutów z gry. Równie słabą skuteczność miał skrzydłowy Sofian M’Rad oraz cały zespół Tunezji.

Na Łotwę trener Jerzy Szambelan wziął zawodników urodzonych w latach 1993–1994. Z tego powodu „biało-czerwoni” są najmłodszą drużyną imprezy, lecz w starciu z wicemistrzem Afryki wykazali się większym doświadczeniem niż rywale. W całych zawodach nasz zespół nie przegrywał ani razu, szybko obejmując kilkupunktowe prowadzenie. Pod koniec pierwszej kwarty oraz na początku drugiej Tunezja próbowała jeszcze odrobić straty, ale w żadnym momencie nie potrafiła się zbliżyć na więcej jak cztery punkty.

Szkoleniowcy naszej reprezentacji przez cały czas skutecznie rotowali składem, na skutek czego żadne z zawodników nie przebywał na boisku więcej jak 23,5 minuty. Najwięcej punktów dla Polski zdobył Mateusz Ponitka (17), który pomylił się tylko przy jednym rzucie z gry. O dwa mniej miał Michał Michalak (15). Na uwagę zasługuje postawa rezerwowego Łukasza Bonarka, który w 16 minut na parkiecie zdobył 4 punkty i miał 10 zbiórek - najwięcej w drużynie.

W piątek (tj. 1 lipca) rywalem Polski będzie Brazylia. Dzień później nasz zespół zmierzy się z Rosją. Do drugiej fazy rozgrywek awansują trzy najlepsze zespoły w grupie.

Polska - Tunezja 85:57 (18:13, 28:14, 26:13, 13:17)

Punkty dla Polski: M. Ponitka 17 (3), M. Michalak 15 (1), P. Karnowski 11, P. Niedźwiedzki 9 (1), T. Gielo 9, G. Grochowski 5, J. Grzeliński 4, P. Śpica 4, Ł. Bonarek 4, M. Pietrzak 3, J. Koelner 1.
Najwięcej dla Tunezji: Aymen Ben Mahmound 10 (2), Sofian M’Rad 9, Maher Souabni 9 (1)