Polki lepsze od wicemistrzyń świata!

Reprezentacja Polski koszykarek, która przygotowuje się do mistrzostw Europy EuroBasket Women 2011 w międzynarodowym turnieju w Karlovych Varach pokonała wicemistrzynie świata Czeszki 51:48. Bardzo dobre spotkanie w polskim zespole rozegrała Patrycja Gulak-Lipka (8 pkt i 12 zbiórek).
Z powodu śmierci jednej z najlepszych zawodniczek w historii kadry Małgorzaty Dydek-Twigg, Polki w spotkaniu z Czechami zagrały z kirem na koszulkach, ale mimo przygnębienia i bólu na boisku zaprezentowały się z jak najlepszej strony.
Początek co prawda nie był udany dla naszego zespołu. Po 4 minutach „biało-czerwone” przegrywały bowiem 0:10, próbując głównie rzutów z dystansu. Stopniowo coraz więcej piłek kierowały jednak w kierunku pola trzech sekund, gdzie systematycznie uzyskały przewagę. Dodatkowo uniemożliwiały rywalko oddawanie rzutów z klarownych pozycji.
Taka gra przyniosła efekty na początku drugiej kwarty, w której po trafieniu Agnieszki Szott Polski wyszły na prowadzenie 17:16. Oprócz szóstej punktującej Ford Germaz Ekstraklasy w minionym sezonie aktywna po obu stronach parkietu była Patrycja Gulak-Lipka. Mierząca 192 cm wzrostu środkowa okazała się najlepsza pod tablicami, w całym spotkaniu notując 12 zbiórek, w tym 5 na atakowanej tablicy.
Do przerwy Polski prowadziły różnicą dwóch punktów (30:28), i szybko zwiększyły tę przewagę do ośmiu. Za sprawą dużej liczby strat polskiego zespołu (w sumie 25) po 30 minutach było jednak 39:39.
W ostatniej kwarcie żadna ze stron nie potrafiła wypracować większej przewagi, a wynik przez dłuższy czas oscylował wokół remisu. Ten stan rzeczy przerwała Elżbieta Mowlik na pięć minut przed końcem trafiając z dystansu. Polki objęły wówczas trzypunktowe prowadzenie 46:43 i nie oddały go już do samego końca.
Podopieczne Dariusza Maciejewskiego w sobotę zmierzą się z Rosją, a dzień później z Łotwą.

Czechy - Polska 48:51 (16:13, 12:17, 11:9, 9:12)
Punkty dla Polski: Agnieszka Szott 11, Justyna Żurowska 10 (2), Patrycja Gulak-Lipka 8, Elżbieta Mowlik 7 (1), Aleksandra Chomać 5, Anna Pietrzak 4 (1), Małgorzata Babicka 2, Katarzyna Krężel 2, Agnieszka Skobel 2, Agnieszka Kaczmarczyk 0, Emilia Tłumak 0, Paulina Pawlak 0.
Najwięcej dla Czech: Ilona Burgerova7, Petra Kulichova 7 i Eva Viteckova 7.