U17: Srebrni chłopcy Szambelana! Polska wicemistrzem świata do lat 17!

Po siedmiu zwycięstwach przyszła porażka, ale dopiero z niesamowitymi Amerykanami w finale. Reprezentacja Polski do lat 17 zdobyła srebrne medale mistrzostw świata w Hamburgu. Polacy przegrali 80:111 ze znakomitym zespołem USA. Walkę nawiązywali do połowy drugiej kwarty. Później sprawny, szybki i skoczny zespół Amerykanów zaczął dominować w obronie i zdobywać punkty z kontrataków.
statystyki meczu

Posłuchaj co powiedzieli po meczu:
Tomasz Gielo, Grzegorz Grochowski, Przemysław Karnowski
- To był nasz najlepszy mecz w turnieju. Ciężko przygotowywaliśmy się do starcia z Polakami, bo to znakomita drużyna. Czapki z głów przed nimi za to, jak grali tutaj - komentował później MVP turnieju Bradley Beal.
Polacy byli zmęczeni i nie byli w stanie nadążyć za rywalami. Świetnie grali Tomasz Gielo i Filip Matczak, ale to nie wystarczyło do złotych medali. Pozostała wielka radość ze srebra.
W pierwszej piątce turnieju znalazło się aż dwóch Polaków: Mateusz Ponitka i Przemysław Karnowski. Obok nich wyróżniono Kevina Pangosa z Kanady oraz Jamesa McAdoo i Bradleya Beala z USA. Ten ostatni został MVP.
Trener Amerykanów Don Showalter po meczu podkreślał, że jego zespół jest wyjątkowy. - To oczywiście pierwsze mistrzostwa świata w tej kategorii wiekowej, ale myślę, że poprzeczkę podnieśliśmy wysoko. Mamy wielu zawodników z ogromnym potencjałem i naprawdę trudno będzie amerykańskiej federacji wystawić do gry w kolejnych latach zespoły równie utalentowane - mówił po meczu.
Zapytany o polskich graczy Showalter odpowiedział: - Niewątpliwie mają wielkie możliwości. Nie da się ukryć, że dwóch zawodników może osiągnąć wiele, myślę tu o Mateuszu Ponitce i Przemysławie Karnowskim. Jeśli dalej będą się rozwijać, zapewne spotkamy ich kiedyś w USA - twierdzi trener Amerykanów.
I to jest także odpowiedź na to, co może się z naszym najbardziej uzdolnionym rocznikiem w historii stać. A także dlaczego przegrali finał. Ale oni nie przegrali. Oni zdobyli srebrne medale i są prawdziwymi zwycięzcami.