1 liga męska: Sokół walczy o play-off (relacje)

W większości weekendowych spotkań obyło się bez niespodzianek. Na uwagę zasługuje wygrana Sokoła Łańcut z Siarką Tarnobrzeg w derbach Podkarpacia oraz decydowane zwycięstwa MKS Dąbrowa Górnicza i Polonii 2011 Warszawa.
Polonia 2011 Warszawa - Żubry Białystok 79:59
Koszykarze Polonii 2011 odnieśli pierwszą wygraną w historii nad Żubrami, do przerwy nic nie zapowiadało jednak tak okazałego zwycięstwa zawodników Mladena Starcevicia. Po 20 minutach gry zespół ze stolicy przegrywał różnicą dwóch punków, ale w kolejnych dwóch kwartach meczu gospodarze zdecydowanie przyśpieszyli. Zawodnicy z Białegostoku nie byli w stanie wytrzymać takiego tempa, stąd porażka różnicą dwudziestu punktów. Najskuteczniejszym strzelcem gospodarzy został Dardan Berisha (19 pkt i 5 zbiórek), którego po przerwie mocno wspierał doświadczony Leszek Karwowski (17 pkt i 10 zbiórek). W Żubrach na swoim stałym poziomie zagrał Andrzej Misiewicz (12 pkt i 14 zbiórek).
Sokół Łańcut - Siarka Tarnobrzeg 66:55
Mający jeszcze szansę na awans do play-off Sokół musiał pokonać w Łańcucie zespoł Siarki Tarnobrzeg. Dzięki dobrej czwartek kwarcie podopieczni Dariusza Kaszowskiego stanęli na wysokości zadania. Goście zagrali na fatalnej skuteczności rzutów z gry (tylko 30%) oraz przegrali walkę na tabliach (40 do 29 dla Sokoła). Double-double zaliczył Tomasz Pisarczyk (10 pkt i 10 zbiórek). W Siarce przyzwoicie spisał się tylko Bartosz Krupa (12 pkt, 2 asysty i 3 przechwyty).
AZS AWF Katowice - MOSiR Krosno 66:93
Po wygranej w Sopocie drużyna AZS AWF Katowice mocno przybliżyła się czternastej pozycji w tabeli po rundzie zasadniczej. Zespół Mirosława Stawowskiego z MOSiR-em Krosno mógł więc zagrać bez kompleksów. Przez pierwsze 20 minut klub z Górnego Śląska toczył w miarę wyrównaną walkę z faworyzowanym rywalem, po przerwie bardziej doświadczeni koszykarze gości szybko wypracowali przewagę, którą utrzymali już do samego końca. Do dobrej formy strzeleckiej powrócił skrzydłowy Piotr Pluta (23 pkt i 9 zbiórek), który rozegrał już drugie dobre spotkanie po powrocie po kontuzji oraz Marcin Salamonik (23 pkt, 3 zbiórki i 7 asyst). Najlepszy mecz na parkietach pierwszej ligi w drużyni akademików zaliczył wypożyczony z Big Star Tychy Wojciech Wojsz (14 pkt, 3 zbiórki i 2 bloki).
MKS Dąbrowa Górnicza - Znicz Basket Pruszków 83:54
Zadowoloni z porażki Żubrów, zespół z Białegostoku swój mecz zakończył przed pojedynkiem w Dąbrowie Górniczej, koszykarze MKS rozbili na własnym parkiecie drużynę Znicza Basket Pruszków. W połowie trzeciej kwarty od stanu 39:39, gospodarze zdobyli aż 44 punkty przy tylko 15 klubu z Mazowsza. Graczem meczu został występujący przed rokiem w Pruszkowie Paweł Bogdanowicz (18 pkt, 4 zbiórki, 3 przechwyty i 2 asysty), dla którego był to najlepszy mecz na zapleczu ekstraklasy. Najlepszy strzelec gości Jakub Dłoniak rzucił co prawda 19 pkt, ale przy fatalnej skuteczności (tylko 3/18 z gry).
Sudety Jelenia Góra - AZS PWSZ OSRiR Kalisz73:58
Tak jak w Łańcucie wierzą w awans do ósemki, tak w Jeleniej Górze - zwłaszcza po niecodziennej wygranej w Pruszkowie - wszyscy liczą na możliwość uniknięcia play-out. W meczu, z pogodzonym już z trzynastym miejscem, AZS OSRiR Kalisz zwycięstwo gospodarzy ani na moment nie podlegało dyskusji. W pierwszych 10 minutach Sudety wypracowały czternastopunktową przewagę, a później potrafiły ją utrzymać do samego końca. Duża w tym zasługa Artura Grygla, który z pierwszych 14 punktów dla beniaminka z Jeleniej Góry zdobył 12. Koszykarzem spotkania był jednak Jakub Czech (17 pkt i 14 zbiórek). W zespole z Kalisza jedynie Michał Krajewski (15 punktów) miał na swoim koncie dwucyfrową zdobycz punktową.
Stal Stalowa Wola - Asseco Prokom II Sopot 90:65
Wzmocnione zawodnikami z ekstraklasy rezerwy Asseco Prokomu uległy gładko na wyjeździe Stali Stalowa Wola, przegrywając do przerwy już różnicą dwudziestudwóch punktów. Dla zespołu Trójmiasta była to dziewiąta porażka z rzędu. Najskuteczniejszym strzelcem gospodarzy był Michał Wołoszyn (23 punkty), który pod względem rzuconych punktów zanotował najlepszy mecz w karierze.
Intermarche Zastal Zielona Góra - Resovia Rzeszów 101:41
Zespół z Rzeszowa rzucił zaledwie 41 punktów, przy fatalnej (22%) skuteczności rzutów z gry. Wysokie prowadzenie Intermarche Zastalu do przerwy spowodowało, że trener Tomasz Herkt w ostatnich dwóch kwartach meczu dał pograć rezerwowym. Szansę wykorzystali Marcel Wilczek (18 pkt i 9 zbiórek) oraz Grzegorz Szepczyński (10 pkt, 2 zbiórki i 2 bloki), którzy rozegrali najlepsze pod względem statystycznym spotkania podczas seniorskiej kariery. W Resovii rekord życiowy rzuconych punktów w pierwszej lidze ustanowił Mateusz Dworak (6).