O 1. miejsce: Kormoran ze złotem, Czarni ze srebrem

UKS Kormoran Sieraków najlepszym zespołem w Polsce w kategorii do lat 16. Zespół Jarosława Czekały w meczu o złoty medal pokonał STK Czarnych Słupsk, nie przegrywając żadnej z czterech kwart. Słupszczanie od początku zawodów byli mocno zmęczeni półfinałowym starciem z MKK Pyrą Poznań.

zobacz statystyki z meczu

O awansie Czarnych do finału przesądziła ostatnia akcja niezwykle wyrównanego spotkania z MKK Pyrą Poznań. Czy to przez zmęczenie, czy też na skutek samozadowolenia z awansu do finału, podopieczni Roberta Jakubiaka w starciu o złote medale mistrzostw Polski od początku byli słabsi.

Kormora, który przed dwoma laty wywalczył srebrny medal w kategorii do lat 14, już na starcie tegorocznej rywalizacji na centralnym szczeblu rozgrywek typowany był jako jeden z głównych kandydatów do medali. Potwierdziły to zresztą wszystkie spotkania ćwierćfinałowe i półfinałowe. Także w Krakowie drużyna Jarosława Czekały prezentowała się najlepiej.

Z 11 rozegranych spotkań na centralnym szczeblu rozgrywek Kormoran nie przegrał żadnego, większość wygrywając bardzo pewnie. W całym sezonie 2010/2011 zespół uległ tylko raz na wyjeździe MKK Pyrze Poznań, z którą w Krakowie pewnie wywalczył dwa punkty jeszcze w zmaganiach grupowych.

W spotkaniu finałowym od początku stroną dominującą byli zawodnicy z Sierakowa. Ich przewaga najlepiej odzwierciedlają wyniki poszczególnych kwart. Kormoran nie przegrał żadnej, drugą wygrał zaś różnicą trzynastu punktów. Właśnie ta część meczu przesądziła o sukcesie drużyny z wielkopolski. Do przerwy było bowiem 37:18 dla Kormorana, który na początku trzeciej odsłony powiększył tę przewagę.

Efektownie i efektywnie na boisku radził sobie zwłaszcza Damian Szymczak. 16-letni rzucający nie tylko zdobył 16 punktów, ale dodatkowo miał 13 zbiórek, 7 przechwytów i 3 bloki. Bez wątpienia był najlepszym koszykarzem krakowskiego turnieju, za co odebrał statuetkę MVP.

Czarni już do końca zawodów nie potrafili zniwelować straty do rywali, ostatecznie przegrywając 50:72. 15 pkt (5/15 z gry) i 6 asyst w pokonanym zespole miał Wojciech Jakubiak.